Завдяки новому дослідженню любителі кави мають ще одну причину не відмовлятися від улюбленого напою: результати показують, що помірне вживання кофеїну може сприятливо впливати на точність довготривалої пам'яті.
Дослідницька група під керівництвом Майкла Ясси з університету Джона Хопкінса в Балтіморі провела експеримент. Спочатку вчені демонстрували учасникам дослідження низку зображень. Відразу після цього половина піддослідних отримала 200 міліграмів кофеїну в таблетках, інші ж прийняли плацебо.
Через 24 години учасників знову зібрали, щоб ті виконали завдання, через яке перевіряли їхню пам'ять. Вони повинні були вказати, які з показаних картинок вони бачили напередодні, які були новими, а які були новими, але дуже подібними до тих, які показували вранці (так звані пастки). Нові та старі фотографії всі учасники відрізняли практично з однаковою успішністю. А при виявленні пасток виділялися ті, хто отримав відповідну дозу кофеїну день тому.
Сприятливий ефект кофеїну на довготривалу пам'ять є все ще суперечливим. Досі кофеїн все ж приймали перед навчальними завданням. Отже, безпосередній ефект кофеїну на пам’ять не вдалося відокремити від інших його властивостей, зокрема покращення концентрації уваги та підвищення активності організму. Нові знання потребують часу, щоби зафіксоватися в пам'яті. Дослідники погоджуються, що вживання кофеїну може добре вплинути на цей так званий процес консолідації відразу ж після навчання. Але який механізм тут вступає в гру, вчені не з'ясували.
Отже, перед іспитом ще одну філіжочку кави? Не обов'язково. Вчені попереджають, що збільшення дози від 200 до 300 міліграмів кофеїну не приводить до поліпшення продуктивності пам'яті. Вони навіть допускають, що при підвищеній концентрації кофеїну продуктивність знову починає погіршуватися.
Маленьке горнятко кави містить приблизно 80-120 мг кофеїну. Як сильно діє речовина та як швидко зменшується її рівень в організмі – подібно до алкоголю – справа суб’єктивна й залежить від кожного зокрема.
18.01.2014