Дві вистави зі Львова вийшли у фінал Фестивалю-Премії GRA
Черговий етап Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії GRA успішно пройдено і Національна спілка театральних діячів України оголосила шортліст сьомого фесту. До короткого списку увійшли 14 вистав з 7 міст України, які восени на фінальному етапі будуть переглядати та визначати лауреатів члени міжнародного журі. Зокрема, у фіналі дві вистави Львівського національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької – «Червона рута» (авторка Наталка Ворожбит, режисер Максим Голенко) і «Я, "Побєда" і Берлін» (автор – Скрябін, режисерка Вероніка Літкевич).
Андрій Бондаренко, експерт (м. Львів): «Цьогоріч я уперше став експертом ГРИ і, чесно кажучи, мені спочатку було важко уявити — як ми усі, учасники експертної команди, з різним досвідом і уподобаннями, зможемо зрештою зійтися щодо короткого списку постановок. Адже, ми мали справу з широкою палітрою надзвичайно відмінних вистав з усієї країни. Та поступово усе зійшлося. Мені здається, під час обговорень нам вдалося вийти на якісь справді базові та вирішальні критерії, узгодивши які, ми змогли вже досить швидко і ефективно, часом, з напівслова, вибудувати якусь загальну шкалу. Тому, хоча особисто для себе я би склав, можливо, ледь інший шортліст — разом з тим, можу сказати, що всі вистави, які туди увійшли, цілком на те заслуговують. Діалог, обмін думками та враженнями, живий процес критики — це велика сила!»
«Червона рута» змагатиметься у фіналі за перемогу в номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/ оперети/ мюзиклу». Мюзикл розповідає про життя і творчість українського композитора Володимира Івасюка, якого називають кодом нації, невмирущим талантом, генієм української пісні. А вистава «Я, "Побєда" і Берлін» боротиметься за перемогу Фестивалю-Премії у номінації «За найкращу драматичну виставу камерної сцени». Ця вистава нагадує розповідь старого друга про його пригоди – коли він вибринькує під гітару знайомі кожному мелодії. Сповнене гумору роуд-муві – з пам’яттю про несамовиті 90-ті у светрах «BOYS», лаковані коки, черги на кордоні та бажання зазирнути у світ «дикого» Заходу Європи.
Формат фінального етапу – показ вистав шортліста – не зміниться: члени і членкині міжнародного журі подорожуватимуть кількома містами України, які приймуть фестивальні вистави. Фінал і церемонія нагородження заплановані на листопад 2025 року.
Фестиваль-Премія GRA (Great Real Art) – щорічна національна театральна подія, яка вже сьомий рік поспіль формує простір для відкритого професійного діалогу, визначає найяскравіші мистецькі явища сезону та демонструє динаміку розвитку українського театру. І попри всі виклики часу, фестиваль продовжує виконувати свою місію – підтримувати якісний театр, відзначати професіоналів і зберігати культурну сталість.
Всеукраїнський театральний Фестиваль-Премія «ГРА»-2025
Шортліст (за абеткою)
За найкращу драматичну виставу великої сцени
1. Київський академічний драматичний театр на Подолі – вистава «Процес»
2. Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – вистава «Отелло»
За найкращу виставу для дітей, підлітків та сімейного перегляду
1. Рівненський академічний обласний театр ляльок – вистава «Хлопчик зі скрипкою в серці»
2. Сумський національний академічний театр драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна – вистава «Аліса в Дивокраї»
За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу
1. Opera aperta – вистава «GAIA-24. Opera del Mondo»
2. Київський національний академічний театр оперети – вистава «На русалчин Великдень»
3. Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької – вистава «Червона рута»
За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру
1. Одеський академічний обласний театр ляльок – вистава «Брехня»
За найкращу драматичну виставу камерної сцени (до 150 глядачів)
1. Національний академічний український драматичний театр ім. М. Заньковецької – вистава «Я, "Побєда" і Берлін»
2. Сумський національний академічний театр драми та музичної комедії ім. М. С. Щепкіна – вистава «Украдене щастя»
За найкращу виставу на перетині мистецького синтезу і жанрів таперформативних форм
1. Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. І. Франка – вистава «1975»
2. Театр «Нафта» – вистава «Хтось такі як я»
За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни
1. Київський академічний театр «Золоті ворота» – вистава «Я повернуся»
2. Театр Ветеранів – вистава «Військова мама»