Іконопис: від канону до новацій

У п'ятницю, 13 грудня, о 16:00 у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (головна будівля, проспект Свободи, 20, м. Львів) відбудеться відкриття виставки «Нова ікона» з Міжнародних новицьких іконописних пленерів 2009–2023 років.

 

 

Виставка представить понад сто творів відомих митців із України та Польщі. Іконописні пленери було започатковано в лемківському селі Новиці – батьківщині поета Богдана-Ігоря Антонича – з ініціативи Товариства друзів Новиці й у співпраці з кафедрою сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв.

 

Ікони, створені під час пленерів, презентують різні образи, теми й сюжети біблійної історії та життя Церкви. Представлені твори різняться стилістикою та художніми засобами. Вони демонструють, як розвивається сучасне сакральне мистецтво, та виявляють, якою є мова «нової» ікони. 

 

 

Щороку організатори Міжнародного новицького іконописного пленеру пропонують учасникам опрацювати іншу тему. Виконуючи це завдання, іконописці створюють ікони відповідно до запропонованого мотиву чи образу. Перші пленери мали традиційні присвяти: Христові (2009), Богородиці (2010), старозавітним праведникам (2011), апостолам і рівноапостольним святим (2012), мученикам та ісповідникам (2013), святковим іконам (2014).

 

Відтак тематику пленерів було ускладнено. Поступово вона набула більш філософського змісту. Тож це спонукало митців удатися до створення композицій, які не завжди мають аналоги в давньому іконописі: «Приповідки» (2015), «Час смерті / час життя» (2018), «Пісня над піснями» (2021), «Божа справедливість» (2023). Виставка не лише підсумовує певний етап діяльності пленерів, а й демонструє зразки новітнього українського сакрального мистецтва.

 

 

Виставка триватиме до 2 березня 2025 року.

 

10.12.2024