Оскарас Коршуновас з-поміж інших на фестивалі «VYS`» у Львові

У Національному театрі імені Марії Заньковецької започаткували Міжнародний фестиваль сучасної європейської драми «VYS`»

 

28-30 листопада на сцені Стрих Національного театру імені Марії Заньковецької вперше відбудеться Міжнародний фестиваль сучасної європейської драми «VYS`» (Вись).

 

 

На фестивалі презентуватимуть сучасні тексти драматургів однієї із європейських країн – першими братимуть участь представники Литви. Автори п’єс, режисери і театральні менеджери вперше приїдуть на фестиваль, щоб представити власні тексти та взяти участь в дискусіях із театральною спільнотою України. Вхід на події – вільний, за попередньою реєстрацією.

 

Нині є важливим відкривати світу не лише Україну, а й Україні світ. Це стало основним поштовхом для створення фестивалю. Впродовж трьох днів будуть представлені п’єси, з якими український глядач ознайомиться вперше – «Терапії» Біруте Капустінскайте про онкохворих жінок (за цю п’єсу авторка отримала нагороду «Золотий хрест»), сенсаційна п’єса «Мовчання сирен» Текле Кавтарадзе й Лаури Куткайте про насильство в театрі та біографічна п’єса «Кант» Маріуса Івашкявічуса. Серед виконавців читок – актори і актриси одразу чотирьох театрів – Національного театру імені Марії Заньковецької, Театру Лесі у Львові, Театру на Подолі та «Колесо» у Києві.

 

Презентація текстів буде у форматі читань, режисерами яких виступатимуть самі драматурги. Після кожного показу глядачів запрошують на обговорення із литовськими авторами. Фестиваль надасть можливість театру почути жанрові потреби аудиторії, а глядачам стати свідками відбору тем майбутніх вистав.

 

Окремою подією фестивалю стане дискусія «Україна/Литва. Що ми зробили з тим, що з нами зробила історія і географія» – про спільну історію, схожі травми, театральні традиції й теми, які підіймаються у литовському театрі і як на них відгукується суспільство. Модераторка події – українська драматургиня Лєна Лягушонкова. Зокрема, у дискусії візьме участь відомий світовий режисер з Литви Оскарас Коршуновас.

 

Реалізація проєкту і переклад текстів відбувається за сприяння Литовського інституту культури. Також партнером фестивалю є платформа психологічної підтримки Rozmova.me.

 

У Національному театрі імені Марії Заньковецької надалі планують влаштовувати цей  фестиваль щорічно, залучаючи драматургів різних країн.

 

Організатори фестивалю пояснюють: «VYS`» читати, як «Вись». Простір, розташований високо над землею. Простір, де сила тяжіння перестає діяти, де закони театру втрачають свій вплив, де панує вільне слово, яке співзвучне з голосом суспільства. Але це не про тотальний комфорт, ця невагомість буде каталізатором провокацій, страху і виходу зі зони комфорту. Бо про те, про що звикли мовчати – Фестиваль «VYS`» буде говорити!"

 

 


РОЗКЛАД:

 

Місце  – сцена Стрих Національного театру імені Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки 1)

 

28 листопада 17:00 – Біруте Капустінскайте «Терапії»

29 листопада 17:00 – Текле Кавтарадзе, Лаура Куткайте «Мовчання сирен»

30 листопада 14:00 – дискусія «Україна/Литва. Що ми зробили з тим, що з нами зробила історія і географія»

30 листопада 17:00 – Маріус Івашкявічус «Кант»

 

Кураторка проєкту: Крістіна Кісєльовайте

Запрошені спікери: Маріус Івашкевічіус, Оскарас Коршуновас, Біруте Капустінскайте, Томас Йочіс, Дмитро Захоженко, Ольга Байбак, Катерина Пенькова, психологиня платформи Rozmova.me.

Модераторка: Лєна Лягушонкова

 

Реєстрація на події тут.

 

 

26.11.2023