Майбутні засновники компаній в молодості мають сильнійший потяг до порушення правил, ніж інші підлітки.
Недобросовісні, цінують прибуток понад усе і добиваються своїх цілей без урахування витрат, - такі риси у людей зазвичей не користується доброю репутацією. Цей стереотип ретельно вивчили психологи. І справді, принаймні в молодості в поведінці майбутніх засновників фірм проглядаються чіткі антисоціальні тенденції. Вони обманюють, крадуть і зовсім не шляхетні. Проте в дорослому віці вони ведуть себе непомітно.
Чи є підприємці особливо егоїстичним видом з власними моральними переконаннями та етичними принципами? Чи є підрпиємницька "людина економічна" – один з видів, який в першу чергу зважає на свої власні потреби та прибутки й відмовляється від етичних і соціальних засад? І якщо так, то що його формує? Ці питання досліджували психологи Університету Фрідріха Шиллера в Єні разом зі шведськими колегами з Університету Стокгольма.
У ході дослідження вчені проаналізували дані довготривалого спостереження: впродовж 40 років вони опитували та вивчали поведінку близько тисячі школярів у шведському місті. «Ми перевірили ці дані з огляду на те, хто з учасників дослідження проявив пізніше підприємницький хист і заснував свою власну компанію і що ці люди розуміють під соціальною повсякденною поведінкою", - говорить психолог Мартін Обшонка. Науковці проаналізували також великий обсяг даних про нестандартну поведінку. Такі асоціальні тенденції, які прикривають і в юності, й в дорослому віці, почерпнули з архівів правопорушень, зареєстрованих поліцією.
Результат: систематичні антисоціальні тенденції в біографії підприємця є – але тільки у чоловіків. Риси майбутніх засновників фірм відрізнялися в багатьох пунктах від рис «незасновників», - наголошують дослідники. У юному віці в них помітна схильність до протиправної поведінки в школі, вдома у відносинах з батьками та у вільний час. Прикладами є часте нехтування батьківським заборонам, «хвости» та обманювання в школі, часте вживання наркотиків або крадіжки з магазинів. Такі дії особливо очевидні для представників чоловічої статі.
Однак ранні асоціальні нахили зазвичай обмежується дрібними правопорушеннями. Дії майбутніх підприємців не істотно відрізняються від нормальної поведінки – ні в юності, ні в зрілому віці. "Отримані дані свідчать, що в середньому підприємці не роблять кримінальної кар'єри, на відміну від не-засновників", - сказав Обшонка.
Також, кар’єрні дії підприємців не сильно відрізнялися від дій, які вчиняли їхні однолітки, що обрали іншу кар’єру. Отже, з бажанням порушувати правила в юності не випливає, що і в зрілому віці людина вдаватиметься до асоціальної поведінки, – каже Обшонка. Для підприємців дуже важливо втілювати інновації та власні концепції – за необхідності навіть незвичайними та ризикованими шляхами. Цю мужність до нестандартного й нового починається в протизаконній поведінці підлітка, – припускають дослідники.
"Дані свідчать, що бунтування юнака проти норм, які нав’язує суспільство, не обов'язково веде до кримінальної й антисоціальної кар'єри, а є основою для подальшого продуктивного та соціально-терпимого підприємництва", – говорить Обшонка. Схильність до ризику, яка проявляється в юності, грає важливу роль у розвитку дитини.
10.08.2013