Соломії Крушельницькій - 150!

Львівська національна опера анонсувала перелік ювілейних заходів до150-річчя славетної української співачки Соломії Крушельницької

 

 

Львівська національна опера, яка від 2000 року названа іменем співачки, до ювілею патронеси готує цикл святкових подій. Серед них – Гранд концерт за участі відомого італійського диригента, а також опера, драма та балет, що присвячені співачці, й лекція-концерт, виставка, презентація книги і навіть концерт юних музикантів.

 

23 вересня виповнюється 150 років від дня народження славетної оперної діви, що відзначатиметься разом з усім світом, адже ця ювілейна дата входить до переліку пам'ятних дат під егідою ЮНЕСКО. Айдентика святкування  тут. 

 

Соломія Крушельницька – українська оперна співачка та національна легенда, чий надзвичайний голос та неповторність акторського перевтілення підкорили серця мільйонів людей – від Львова до Варшави, від Одеси до Парижа, від Мілана, Неаполя до Каїра, Барселони, Лісабона та Буенос-Айреса.

 

«У перші десятиліття ХХ століття на оперних сценах світу царювали чотири особи чоловічої статі – Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо, Шаляпін. І лише одна жінка спромоглася сягнути їхніх висот і стати врівень з ними. Нею була Соломія Крушельницька…»

Музикознавець Рінальдо Кортопассі

 

 

Виконавиця понад 60-ти оперних партій: преса писала про неї як про «Незабутню Аїду», «єдину у світі Джоконду», «неповторну Гальку», «ідеальну Брунгільду», «неперевершену Саломею», «виняткову Валькірію».

 

 

Закарбувала своє ім’я, ставши «найпрекраснішою та найчарівнішою Баттерфляй», як ніжно і з вдячністю називав її Джакомо Пуччіні. Після того, як нова опера «Мадам Баттерфляй» композитора і улюбленця публіки зазнала провалу, Крушельницька погодилася виконати її нову редакцію, і своїм голосом та грою увічнила цей твір серед найкращих опер світу.

 

Впевнено кермувала автомобілем та відмовилася від шлюбу заради кар’єри, кинувши виклик світовим гендерним канонам.

 

Довела, що бути українкою – це круто, щоразу гордо акцентуючи на своїй національності.

 

 

У день 150-річчя Соломії Крушельницької на сцені Львівської національної опери відбудеться Гранд-концерт «Соломія. Brava!». Серед виконавців – запрошені співаки та співачки з усіх оперних театрів України, солісти, хор й оркестр Львівської національної опери і запрошений зірковий диригент – італієць Альберто Веронезі. Маестро співпрацював з оперними театрами та симфонічними оркестрами Італії, Австрії, Німеччини, Бельгії, США тощо, а на львівській сцені виступатиме вперше.

 

Упродовж святкування ювілею Соломії Крушельницької можна буде більше дізнатися про її життя і творчість, зокрема, цьому буде присвячена виставка на першому балконі театру «Історія тріумфу», відкриття якої відбудеться у день уродин, а також на лекції-концерті «Відома та невідома Крушельницька». Відомі твори світового мистецтва –  опера «Мадам Баттерфляй» Дж. Пуччіні, балет «Повернення Баттерфляй» Дж. Пуччіні – М. Скорика, драма «Саломея» Н. Давидовської відбудуться на головній та камерній сценах театру на честь співачки. А ще Соломія постане і на сторінках нової книжки Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй», презентація якої відбудеться у Дзеркальній залі театру.

 

Закриватимуть цикл ювілейних подій два концерти: італійського гітариста-віртуоза Сімоне Онніса, який виконає, зокрема, в інструментальному перекладі відомі оперні арії; вражатимуть також і наймолодші музиканти Львова, що навчаються в музичному ліцеї імені Соломії Крушельницької, та присвятять патронесі своє виконання.            

 

Події, присвячені 150-річчю з дня народження Соломії Крушельницької у Львівській національній опері:

 

23 вересня, п’ятниця

17:00, Коридор першого балкону

ІСТОРІЯ ТРІУМФУ

Відкриття виставки. Дизайн – Сергій Петлюк. Куратор – Михайло Кобрин

Вхід – за квитками до театру

 

18:00, Глядацька зала (Онлайн трансляція)

СОЛОМІЯ. BRAVA!

Гранд-концерт світової оперної музики з репертуару Соломії Крушельницької

За участі запрошених виконавців і солістів, хору та оркестру Львівської національної опери. Диригент – Альберто Веронезі (Італія)

 

 

24 вересня, субота

14:00, Дзеркальна зала

ВІДОМА Й НЕВІДОМА КРУШЕЛЬНИЦЬКА

Лекція-концерт. У співпраці з Музично-меморіальним музеєм Соломії Крушельницької у Львові

Вхід – вільний (за запрошеннями, які можна отримати у касі театру)

 

16:00, Дзеркальна зала

ОЛЕКСАНДР БАЛАБКО «КІМОНО ДЛЯ БАТТЕРФЛЯЙ»

Презентація книги

Вхід – вільний (за запрошеннями, які можна отримати у касі театру)

 

18:00, Глядацька зала

ПОВЕРНЕННЯ БАТТЕРФЛЯЙ

Дж. Пуччіні – М. Скорик. Балет на 2 дії

 

 

25 вересня, неділя

15:00, Дзеркальна зала

САЛОМЕЯ

Містична драма, присвячена Соломії Крушельницькій, за поетичним сценарієм Наталії Давидовської

 

 

18:00, Глядацька зала

МАДАМ БАТТЕРФЛЯЙ

Дж. Пуччіні. Опера на 3 дії. Запрошений тенор – Олег Злакоман (Одеса)

 

 

29 вересня, четвер

18:00, Дзеркальна зала

ІТАЛІЙСЬКИЙ ВЕЧІР

Концерт камерної музики. Сімоне Онніс – гітара (Італія).

За підтримки Інституту італійської культури

 

 

2 жовтня, неділя

15:00, Дзеркальна зала

ДІТИ – СОЛОМІЇ

Концерт учнів Львівського державного музичного ліцею імені Соломії Крушельницької

 

 

 

 

Усі події, присвячені Соломії Крушельницькій, триватимуть у Львівській національній опері від 23 вересня по 2 жовтня і відбуватимуться за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України. Партнери заходів – ЮНЕСКО, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти, Посольство Італійської Республіки у Києві, Інституту італійської культури в Києві, Міжнародний фестиваль Джакомо Пуччіні, Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької.

 

16.09.2022