Koalicja zmusi Niemców do posłuszeństwa.
Paryż. "Times" oświadcza, że rządy francuski i angielski porozumiały się co do kroków, jakie należy przedsięwziąć ażeby zmusić Niemcy do wypełnienia zobowiązań.
Londyn. Rada gabinetowa zajmowała się wczoraj kwestją rozwiązania niemieckiej strapy mieszkańców (Einwohnerwehre). Słychać, że Anglja zgodziła się na krok Francji celem przeprowadzenia rozbrojenia.
Paryż. Dzienniki przypominają, że układ w Spaa z 9 lipca przewiduje przeprowadzenie następujących zarządzeń w sprawie niemieckiej: 1) rozbrojenie Einwohnerwehry, 2) rozbrojenie Sichetheitspolizei, 3) wydanie zbytecznego materjału powojennego nad granicą wschodnią.
Układ przewiduje na wypadek niespełnienia tych postanowień środki karne.
Paryż. W rozmowie z przedstawicielem "Petit Parisien" prezydent Leygues zapewnił, że konferencja angielsko-francuska w najbliższym czasie uchwali wspólne podstawy jakie zajmą sprzymierzeńcy w sprawie rozbrojenia Niemiec.
Paryż. Prasa francuska i angielska zajmuje się żywo odmową Niemiec w sprawie rozbrojenia.
"Temps" oświadcza, że rządy francuski i angielski porozumiały się co do kroków jakie należy przedsięwziąć aby zmusić Niemcy do wypełnienia zobowiązań. Z drugiej strony wykaząją, że Niemcy obecnie nie są w stanie ryzykować nowej wojny.
"Echo de Paris" pisze, że rząd angielski jest gotów poprzeć protest Francji przeciwko utrzymywaniu przez Niemcy milicji.
Francja gotowa do odparcia Niemców.
Paryż. Jak donosi "Temps", prezydent min. Leygues odbył wczoraj konferencję z marszałkiem Fochem w związku z ostatniem sprawozdaniem Rady ambasadorów, przyczem wysłuchał opinji Focha co do obsenej fazy rozbrojenia Niemiec oraz co do pogwałcenia ze strony Niemiec klauzul morskich i powietrznych traktatu i umowy w Spaa.
Epilog wypadków D'Annunzia.
Rzym. Onegdaj załatwiono kwestję zasadniczą układu między Caviglią a przedstawicielami Rjeki.
Ustalono dzień wyjazdu D'Annuzia i rozpuszczenia łegjonistów niemieszkających w Rjece, następnie rozważano kwestję bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Rzym. W kołach rzymskich twierdzą, że D'Annunzio osiedli się w Rzymie. — Natomiast "Giornale Italia" dowiaduje się, że D'Annunzio powróci do Paryża.
Bolszewicy chcą zniszczyć Amerykę.
Paryż. Z Waszyngtona donoszą, że minister pracy w liście wystosowanym do rzekomego ambasadora sowjetów Martiasa oświadcza, że posiada dowody, iż sowjety wydały ogromne sumy na zniszczenie konstytucyjnych rządów w Ameryce.
Geszefciarze angielscy mają głos.
Pаryż. "Observer" pisze w sprawie rokowań z Krassinem, że nie ma powodów do przypuszczenia, iż nastąpi przerwanie pertraktacji handlowych z Moskwą.
Ańglja potrzebuje obecnie towarów jakie Rosja mogłaby zaofiarować, a sowjety pragną aby je uznano politycznie.
Dziennik powiada, że warunkiem ich politycznego uznania jest aby po umożeniu wszystkich kwestji spornych Rosja rozbroiła się zarówno w Azji jak w Europie tak jak wszystkie inne kraje.
Wygrane miljonówki.
Warszawa. Wygrana miljon marek Polskiej państwowej pożyczki premjowej przy ciągnieniu dnia 1 b. m. padła na Nr. 1,169.127, 0,398,077, 0,908,815 i 1,327.337.
O Górny Sląsk.
Bytom. W niedzielę 2 bm. odbył się w Katowicach Zjazd delegatów M.P.K. Było około 500 uczestników z całego O. Śląska.
Uchwalono wysłać do gen. Leronda protest przeciwko dopuszczenia do głosowania emigrantów, a do prezydenta ministrów Witosa depeszę hołdowniczą.
Bytom. Noc Sylwestrowa, Nowy Rok i niedziela przeszły spokojnie wbrew zapowiedziom niemieckim. W noc sylwestrową urządzili Niemcy pijacki pochód ze śpiewami. Przez oba dni świąteczne wrzało w stowarzyszeniach polskich. Urządzone prawie wszędzie jasełka, odczyty itp. Nowy Rok witała ludność na G. Śląsku jako dzień wyzwolenia po 700 latach niewoli jako rok połączenia G. Śląska z Macierzą przez zwycięski plebiscyt.
Przeglad poniedziałkowy
04.01.1921