Онлайн для офлайн «Турандот»

На слухачів Львівської національної опери вже наступного тижня чекає грандіозна прем’єра: вперше в історії театру відбудеться постановка опери «Турандот» італійського композитора Джакомо Пуччині.

 

Через запровадження карантину вихідного дня, прем’єра відбудеться у будні, а саме – 20-го (здача прем’єри), 26 та 27 листопада (прем’єра). Вистави зможуть відвідати лише 362 глядачів, згідно з чинними карантинними нормами.

 

 

Постановка опери «Турандот» присвячена 120-річчю Львівської національної опери: її планували здійснити ще в травні 2020-го, але через запровадження карантину перенесли на пів року. І навіть зараз постановка відбувається у безпрецедентних в історії українського оперного театру умовах, адже уся робота із запрошеними постановниками із чотирьох країн світу ведеться онлайн! Сцену і репетиційні класи оперного театру власними зусиллями обладнали екранами, веб-камерами та динаміками, щоб паралельно проводити репетиції із постановниками через Інтернет-зв'язок.

 

Генеральний директор – художній керівник театру Василь Вовкун розповів про непросте прийняття такого рішення: «Від польської сторони отримали пропозицію, що режисер ставитиме «Турандот» Пуччині в онлайн-режимі. Це теж експеримент. Відверто кажучи, всі перелякалися, а директор сказав: «Давайте, спробуємо!».

 

Репетиція із режисером онлайн.

 

До числа постановників залучені митці з Польщі, Італії, Аргентини та Греції, а саме режисер Міхал Знанецький, художник Луіджі Скольйо, художниця костюмів Малгожата Слоньовська, балетмейстерка Діана Теохарідіс та її асистенти – Стратос Мпапагіанакіс та Костантінос Кафандаріс. Лише художник світла – Даріуш Альбрихт з Польщі зміг приїхати до Львова, і працює безпосередньо в театрі.

 

Диригент-постановник Іван Чередніченко на репетиції оркестру.

 

Диригент-постановник опери – Іван Чередніченко, для якого ця вистава є першою постановкою, відколи молодий диригент наприкінці минулого року очолив музичну частину театру. Музика опери, що переносить слухачів у казковий Стародавній Китай, є надзвичайно колоритною: «Щодо оркестру, то він і справді є нетиповим для Дж. Пуччині. Як зауважуємо, вже прослідковується модерна музична мова ХХ століття. Цікавим є ще й те, що композитор, який до того не писав стільки партій ударних інструментів, акцентує на них увагу, базуючи на їх ґрунті звучання струнної групи, додаючи певні барви міддю, деревом».

 

Хормейстер-постановник Вадим Яценко на репетиції хору.

 

Підготовкою хору займався 26-річний хормейстер-постановник Вадим Яценко, який поділився враженнями щодо постановки опери: «Вже із самого початку роботи над оперою, музика Дж. Пуччині нас неймовірно захопила! Один із найкращих творів маестро, його остання робота, вразила нас своєю глибиною, драматургією та абсолютно фантастичним музичним матеріалом».

 

Режисуру здійснив славетний польський режисер Міхал Знанецький, який поставив близько 200 вистав по всьому світу – від Польщі до Аргентини, і це його перша постановка в Україні. Графік режисера розпланований на три роки вперед, тож здійснення постановки на сцені Львівської національної опери – великий талан для театру та українського глядача.  

 

Асистують міжнародній команді постановників митці театру – режисерка Галина Воловецька, хормейстерка Ірина Коваль, художник Тадей Риндзак, художник світла Олександр Мезенцев, керівниця кравецького цеху Жанна Малецька, асистент балетмейстера Ігор Храмов.

 

Елементи сценографії до львівської постановки опери «Турандот» Пуччині. 

 

Серед виконавців – солісти, балет, хор і оркестр театру, а також запрошений дитячий хор – учасники Львівської національної академічної чоловічої хорової капели «Дударик» (керівник – Дмитро Кацал).

 

Усі перелічені митці,  залучені у Львові до роботи над прем’єрою опери Дж. Пуччині, працювали над тим, аби створити для глядача захопливу  музичну казку про  холодну і неприступну в своїй неземній красі китайську Принцесу Турандот.

 

За легендою, було обіцяно, що Турандот вийде заміж за того, хто відгадає три її загадки. Досі це не вдалося нікому: десятки царевичів очікувала страта, як тільки сходив блідий місяць.

 

У юрбі перед імператорським палацом з’являється татарський Принц. Він щойно відшукав свого батька, якого увесь цей час на шляху вигнання підтримувала вірна рабиня Лю. Колись Принц подарував Лю коротку посмішку, і з того часу вона ніжно кохає його…

 

Однак минуле, сім’я та відданість – все тьмяніє перед чаруючою красою Турандот. Принц засліплений жагою кохання.

 

Чи зуміє він відгадати загадки Турандот, і чому перемога обернеться жахом, що розвіє марево пристрасті – дізнайтеся у вражаючій постановці опери «Турандот» Дж. Пуччині на сцені Львівської національної опери. 

 

17.11.2020