Львівській опері – 120

 

4 жовтня 2020 року Урочистою академією та святковим Гранд-концертом Львівська національна опера відзначила 120-річчя від дня відкриття.

 

Театр, що є окрасою архітектурного ансамблю Львова, вперше відчинив свої двері 4 жовтня 1900 року. На той час Великий міський театр втілював найкращі інноваційні технології свого часу, а на його відкриття з’їхалися гості з цілої Європи і вже у першому сезоні виступали зірки світового масштабу.

 

 

У день 120-річчя привітати Львівську національну оперу, попри труднощі пов’язані з карантином, з різних куточків України, а також Польщі й Італії приїхали представники влади, духовенства, митці, науковці.

 

У святковому концерті, окрім артистів театру, взяли участь запрошені виконавці – відомі українські музиканти, яким аплодують у всьому світі. Це солісти Національної опери України Валентин Дитюк (тенор) та Сергій Магера (бас), запрошена солістка Метрополітен-опера і Паризької опери Ольга Кульчинська (сопрано) та українська диригентка Оксана Линів, яка з успіхом виступає на провідних європейських сценах, а вже у наступному сезоні вона вперше в історії славетного Байройтського фестивалю стане першою жінкою за його диригентським пультом.

 

 

Генеральний директор-художній керівник Львівської національної опери, режисер Василь Вовкун, диригент Іван Чередніченко та хормейстер Вадим Яценко уклали святкову програму таким чином, щоб музичні номери віддзеркалювали знакові прем’єри в 120-річній історії Львівської опери: від закладення першого каменю при будівництві театру, під час якого звучав Хор пілігримів з опери «Тангойзер» Р. Ваґнера, до новітньої прем’єри феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича. Двогодинний музичний екскурс долав час та малював в уяві найвагоміші події цієї сцені. Музичну програму доповнювали цікаві факти з історії Львівської опери, якими ділилися ведучі – режисер дійства Василь Вовкун та солістки львівської сцени – Людмила Осташ і Дарина Литовченко. Яскравим довершенням стала візуальна проєкція в оформлені кожного номеру концерту, здійснена художником світла Дмитром Ципердюком.

 

 

У виконанні солістів Львівської національної опери та запрошених артистів прозвучали фрагменти з опери «Фауст» Ш. Гуно, «Манон» Ж. Массне, «Манру» Я. І. Падеревського, «Мадам Баттерфляй» та «Богема» Дж. Пуччіні, «Трубадур» Дж. Верді, «Лоенгрін» Р. Ваґнера та перлини української музики – номери з опери «Богдан Хмельницький» К. Данькевича, «Украдене щастя» Ю. Мейтуса, «Мойсей» М. Скорика, «Золотий обруч» Б. Лятошинського, феєрії «Коли цвіте папороть» Є. Станковича.

 

 

Унікальній програмі Гранд-концерту передувала урочиста академія, на якій прозвучали вітання від Президента України Володимира Зеленського (виголошене Головою Львівської обласної державної адміністрації Максимом Козицьким), у якому Президент означив значення театру, як колективу, що здійснює «мистецький прорив в європейський культурний простір», далі – заступниці Міністра культури та інформаційної політики України Світлани Фоменко; Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова (виголосив депутат Верховної Ради України Ростислав Тістик); Голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина; Міського голови Львова Андрія Садового; Міністра культури і національної спадщини республіки Польща Пьотра Гліньського (зачитала Генеральний Консул Республіки Польща у Львові пані Еліза Дзвонкєвіч); народного артиста України, генерального директора-художнього керівника Київського національного академічного театру оперети, Голови Національної спілки театральних діячів України Богдана Струтинського; заступника генерального директора-художнього керівника Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. Лисенка Ігора Тулузова, італійського режисера та продюсер Антоніо де Лучії.

 

«Усе в театрі народжується з любові», – підсумував усі побажання театрові та колективу цього вечора у своєму виступі очільник театру Василь Вовкун. Адже, справді, творити мистецтво – це велика праця, сповнена болем та труднощів, але увінчана любов’ю. Василь Вовкун подякував усім присутнім за спільну радість святкування, особливо, представникам влади, Міністерству культури та інформаційної політики України, Львівській обласній державній адміністрації, Львівській обласній раді, Львівській міській раді за єдність у підтримці театру з нагоди його ювілею: «Коли ми об’єднані любов’ю і силою – ми перемагаємо разом!».

 

 

Упродовж вечора також відбулося нагородження державними нагородами України – почесними званнями «Народний артист України» солістів опери Наталії Дацько, Любові Качали, Ореста Сидора та диригента Мирона Юсиповича; званнями «Заслужений артист України» –  солістки опери Людмили Осташ та диригентки-постановниці Ірини Стасишин; званнями «Заслужений працівник культури України» – завідувача художньої-постановочної частини Ігоря-Ярослава Огренди та директора-розпорядника Андрія Митрогана.

 

 

Заступниця Міністра культури та інформаційної політики України Світлана Фоменко виголосила Подяку Прем’єр-Міністра України Дениса Шмигаля – солісту опери, заслуженому артисту України Роману Трохимуку та Подяку Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка – солістам опери Наталії Величко, Віталію Войтку, Наталії Курильців, Олегу Лановому, Олегу Лихачу, Ганні Носовій, Тетяні Оленич, Юрію Шевчуку, головному бухгалтеру Роману Стопцю та начальнику монтувального цеху Любомиру Галущаку.

 

 

Ювілейний рік для театру лише розпочався. Так, першою прем’єрою 121-го театрального сезону у Львівській національній опері стало поновлення балету «Створення світу» А. Петрова, який раніше був у репертуарі театру з 1972 року й неодноразово поновлювався.

 

Новітню прем‘єру балету колектив Львівської національної опери присвятив 90-літтю з дня народження художника-сценографа Євгена Лисика (1930-1991). Саме з його оригінальними декораціями, що належать до Золотого фонду театру, відбулося поновлення балету. Вони щонайкраще підкреслюють актуальність цієї вистави і в наш час, торкаючись питань про долю людства у всепоглинаючому протистоянні зі злом. В основі сюжету балету – створення Землі, перших людей й одвічне протистояння добра і зла. Людяність, жертовність, прагнення краси, незламність духу – ці якості допомагають перемогти спокуси, ницість, духовну порожнечу.

 

Пам‘яті Євгена Лисика у театрі присвятили ще два проєкти, а саме: виставку його сценографічних ескізів та декорацій, яку можна оглянути у фоє, а також трансляцію відеоспогадів митців, які співпрацювали із Лисиком за його життя. Записи є доступні на YouTube каналі театру.

 

Балет «Створення світу» артистам довелося готувати у непростих умовах карантинних обмежень. Тому балет виконувався під фонограму, яку оркестр театру записав заздалегідь. До того ж, виставу презентували без антракту, що стало викликом для виконавців «Створення світу», адже твір вирізняється складністю для танцівників головних партій, які майже увесь час перебувають на сцені.

 

Тож балет «Створення світу» став першою прем‘єрою Львівської національної опери у 121-му театральному сезоні, а також першою прем‘єрою серед інших музичних театрів України, які лише розпочали новий сезон!

 

 Фото: Руслан Литвин

04.10.2020