Що булоб сталося зі Східною Галичиною?

 

Українська Національна Рада випередила польську ліквідаційну комісію. — Зaява ґр. Скарбка.

 

Львів, 2. падолиста 1918.

 

Того самого дня, коли українські війска заняли престольний город Львів, мали польські власти переняти від бувшого намісника Галичини ґр. Гуйна усю власть в свої руки. В суботу 2. с. м. мала приїхати до Львова польська комісія ліквідаційна з ліквідаційним комісарем кн. Чарториським на чолі, яка булаб виконала правдивий замах на нашу столицю та цілy Східну Галичину і поневолила автохтонне чисто-українське населення української части Галичини. Що се не сталося, — завдячуємо Український Національній Раді, яке своїм рішеннєм не допустила до виконання польських імперіялістичних плянів і, — як признають самі Поляки, їх заскочила та випередила.

 

Про події, які попередили занятє Львова українськими війсками, пише "Gаzetа Роrаnnа":

 

Дня 31. жовтня с. р. о 10. год. 45. м. вечером поінформовано ґр. Скарбка про положеннє, яке витворилося у Львові, та о год. 11-тій, одержавши телєфонічне получення з намісником, подав йому до відома становище Поляків в сей спосіб:

 

"Супроти кружляючих поголосок про се, начеб "український комітет" мав звернутися до Ексц п. ц. к. намісника в справі видачі йому адміністраційних аґенд у східній части Галичини, вважаємо нашим обовязком застерегтися як найформальнійше проти подібних змагань переняття адміністрації, які пересуджують поділ краю. Бо Галичину прилучено в р. 1772. до австрійської держави як адмістраційно-державну цілість й вона остає в сім характері по нинішній день. Виходячи в сего становища адміністрацію краю належить видати відродженій польській державі, від якої відірвано її при кінці XVІІІ. ст.

 

"Супроти цего покликаним до відбирання адміністрації Галичини є єдино правительство польської держави, евентуально орґани спеціяльно до цего польським правительством уповажнені. На днях прибуває до Львова ґенеральний комісар польського правительства, аби з орґанами австрійського правительства перевести відібраннє усіх адміністраційних та війскових аґенд, між тим в його заступстві урядує президія польської ліквідаційної комісії.

 

Подаючи все те до відома його Ексцелєнції зазначуємо, що в инший спосіб переведення видання краєвих аґенд мусить вважатися безправним і не потягне за собою сущних консеквенцій".

 

На се, — як твердить "Gazeta Poranna" заявив ґр. Гуйн, що не віддасть нікому власти, але "радить ґр. Скарбкови" для безпеченства", аби приїхавши до Львова, не видавав нікому ніяких приказів, не порозумівшися з ним передтим.

 

Як була виглядалася ся рада в практиці — знаємо з довголітнього досвіду.

 

[Діло, 03 падолиста 1918]

01.11.1918

До теми