Національному музею у Львові подарували архів художника Святослава Гординського.

 

Донька відомого українського художника, графіка та поета-емігранта Святослава Гординського Лариса передала Національному музею імені Андрея Шептицького у Львові цінні документи та рисунки із батькового архіву, передає Гал-Інфо.

 

Серед цінних архівних матеріалів, що відтепер зберігатимуться у львівському музеї, є рисунки Святослава Гординського та його побратимів зі школи Олекси Новаківського – Михайла Мороза, Едварда Козака та Степана Луцика, а також кілька робіт самого Олекси Новаківського.


Архів Святослава Гординського. Фото: Марія Шевців/Гал-Інфо.

 

Архів також містить документи Святослава Гординського, дипломи з Академії Жульєна з Парижа (1928 р.) і Академії Леже (1929 р.), раритетні книги початку ХХ ст., перші збірки Гординського з його власними правками та інше.

 

«Мій батько дуже хотів, щоб усі ці архівні матеріали зберігались у Львові – у школі Новаківського і в Національному музеї. Таким був його заповіт», – наголосила Лариса Гординська.

 

Дослідниця спадщини Святослава Гординського мистецтвознавець Христина Береговська розповідає, що рисунки належать до паризького, німецького та американського періоду життя українського художника, який провів в еміграції понад половину життя.


Лариса Гординська. Фото: Марія Шевців/Гал-Інфо.

 

Окрім рисунків та документів, які відтепер зберігатимуть у музеї, Лариса Гординська також передала Дому Франка книги з приватної бібліотеки батька. Найбільш ранні матеріали архіву датовані 1927 роком.

 

Святослав Гординський – український художник, графік, мистецтвознавець, поет, перекладач, журналіст. Народився 1906 року в Коломиї. Його батько був викладачем Львівської класичної гімназії.

 

Після здобуття освіти у Берліні та Парижі, 1931 року повернувся до Львова, де заснував Асоціацію незалежних українських митців.

 

У часи Другої світової війни згуртував близько 400 художників, видав каталог, що тривалий час був чи не єдиним енциклопедичним довідником про життя і творчість українських митців.

 

У 1944 році емігрував на Захід. У Мюнхені заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Згодом переїхав до США, де заснував Об’єднання мистців українців в Америці (ОМУА), організував величезну виставку українських митців-американців і опублікував її каталог – своєрідну енциклопедію українського малярства у Штатах.

 

На початку 1990-х відвідав незалежну Україну. Помер 1993 року в США.

25.06.2018