Американська цукрова індустрія десятиліттями приховувала невигідні для продажів результати дослідження. Аналіз внутрішніх документів засвідчив: у 60-их роках ХХ століття галузь сама зупинила дослідження цукрового впливу на здоров’я, коли перші результати засвідчили зв'язок між речовиною та серцевою недостатністю і розвитком пухлин. Донині результати неопубліковані.
Зображення: Pat Herman/ freeimage.
Цукор смакує всім – в напої, фаст-фуді чи солодощах. Проте солодка речовина зовсім не корисна. Коли її забагато, вона підвищує ризик розвитку карієсу, надлишкової ваги, діабету та серцево-судинних захворювань. Аби вберегти фонди медичного страхування від неминучих видатків, Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) давно рекомендує урядам накладати спеціальні податки на продукти, що містять цукор. Наприклад, все більше країн і міст запроваджує податки на солодкі лимонади або обмежує допустиму розміри склянок.
Цукровій промисловості, звичайно, не подобається негативний образ солодощів. Вона відбивається від нападів на цукор і намагається виставити солодкі речовини в гарному світлі. При цьому галузь не цурається і сумнівних методів, на це вказують результати нещодавнього дослідження науковців на чолі з Крістін Кернс (Cristin Kearns) з Каліфорнійського університету у Сан-Франциско.
Учені проаналізували внутрішні документи американської цукрової промисловості та виявили: галузь впродовж десятиліть приховувала результати дослідження, що засвідчувало зв'язок між надмірним споживанням цукру та серцевою недостатністю і розвитком пухлин.
Все почалося з дослідження під назвою «Проект 259». Американський фонд цукрових досліджень, з якого потім розвинулася Американська асоціація цукрової промисловості, започаткував його 1968 року, щоб на щурах дослідити ефекти споживання цукру та силу його впливу на серцеве здоров’я й обмін речовин. Однак те, що знайшли вчені, зовсім не підходило галузі.
«Попередні результати довели, що на організм сахароза впливає по-іншому, ніж крохмаль», – розповіла Кернс. Здавалося, що цукор негативно позначається на вмісті жиру в крові, і в такий спосіб сприяє розвитку серцевих захворювань.
«Крім того, виявилося, що сахароза відіграє певну роль у розвитку раку сечового міхура», – повідомили вчені. В серпня 1969 року у внутрішніх документах Фонд описав результати як «перший доказ біологічної відмінності між щурами, що харчуються сахарозою, та щурами, що харчуються крохмалем».
Проте громадськість не повинна була цього дізнатися – і незадовго до завершення проекту Фонд скасував фінансування. Результати вчених не опублікували.
Кернс та її колеги наголошують: у 60-их роках ХХ століття велися затяті наукові дебати про те, чи рівень тригліцериду в крові сильніше піднімає промисловий цукор чи полісахарид крохмаль. «Проект 259» міг би надати аргументи і в такий спосіб здійснити важливий вклад у цю дискусію.
Також учені на чолі з Кернс ще під час попередніх досліджень виявляли, що Фонд і 1967 року доручив написати світоглядну статтю, що мала на меті применшити зв’язок між споживанням цукру та смертельними серцевими захворюваннями.
У сумнівних методах американська цукрова промисловість підозрюється донині. Лише минулого року галузева асоціація критикувала як недостовірне дослідження на мишах, що виявило зв'язок між споживанням цукру та ростом пухлин. При цьому сам Фонд вже принаймні 50 років знав про такий взаємозв’язок. «Цю форму маніпуляції можна порівняти з тією, яку здійснює тютюнова промисловість», – розповів співавтор дослідження Стентон Ґленц (Stanton Glantz).
Розвідка ще раз засвідчила, що дані, які збирає цукрова промисловість, не можна вважати надійним джерелом інформації. «Наше дослідження надає ще один доказ того, що на науку сильно впливає промисловість», – резюмує команда.
Sugar industry sponsorship of germ-free rodent studies linking sucrose to hyperlipidemia and cancer: An historical analysis of internal documents
PLOS, 22/11/2017
Зреферувала Соломія Кривенко
27.11.2017