Чи генеалогічне дерево тварин перепишуть?

 

Всупереч сучасним припущенням, сестринською групою всіх тварин є реброплави. У процесі еволюції вони першими відділилися від стовбура генеалогічного дерева. Натомість донині вважали, що першими були губки. Якщо це відкриття підтвердять ДНК-дослідження, то доведеться переписувати не лише генеалогічне дерево життя, а й еволюцію нервів і м’язів, інформують учені.
Реброплави не просто виглядають чужорідними, як виявилося, вони й відрізняються від усіх інших тварин. Зображення: Kevin Raskoff/ MBARI, NOAA/OER.

 

Реброплави настільки ж цікаві, як і таємничі: напівпрозорі, їхні перламутрові ребра проходять через желеподібне тіло, що здається граційним і нешкідливим – і своїм перламутровим відблиском нагадує позаземний корабель. Проте тип ctenophora – жорстокі хижаки: переселення реброплавів виду мнеміопсіс може суттєво нашкодити фондам тріски в Балтійському морі. Близько 200-т відомих видів реброплавів дуже швидко пристосовуються і заселяють майже всі морські екосистеми.

 

Проте яке місце займають реброплави в генеалогічному дереві тварин? Над відповіддю науковці гадають і сперечаються з моменту відкриття цієї своєрідної групи. З одного боку, скам’янілі рештки доводять, що тип сtenophorа належать до найстарішої групи тварин планети. Перші предки реброплавів жили вже 550 мільйонів років тому – тобто в час, коли виникли перші багатоклітинні.

 

З іншого боку, реброплави наділені м’язами та нервовою системою і здаються більш розвиненими, ніж, наприклад, губки. Впродовж тривалого часу губки вважали найпримітивнішою великою групою в світі тварин, з огляду на це тип сtenophorа зараховували до розряду більш розвинених форм (разом із кнідаріями та двобічно-симетричними).

 

Проте нещодавно оприлюднений генетичний аналіз змінив усталене уявлення про генеалогічне дерево тварин. Натан Велан (Nathan Whelan) та його колеги зі Служби рибних ресурсів та дикої природи США секвенували геном і транскриптом 27 реброплавів і порівняли їх з геномами 10-ти інших видів реброплавів та 50-ти представників інших чотирьох великих груп тваринного світу.


Так виглядає реконструйоване генеалогічне дерево тварин: реброплави відділилися першими. Зображення: scinexx.

 

Завдяки цьому порівнянню генетичних послідовностей учені реконструювали, коли і яка група від’єдналася від стовбура тваринного генеалогічного дерева. Несподіваний результат: не гіпотетично найпримітивніші губки відділилися першими, а реброплави. «Тож ctenophorа – це сестринська група всіх інших тварин, що сьогодні існують на планеті», – констатували Велан з колегами. Це може означати, що генеалогічне дерево тварин потрібно переписати.

 

Проте отриманий результат важливий не лише для генеалогічного дерева життя. Він кидає цілком нове світло на еволюцію нервової системи та м’язів. Адже якщо реброплави пов’язані з вищими тваринами менше, ніж губки і пластинчасті, тоді нервова система мала б виникати не один раз, як дотепер припускали. Натомість реброплави та спільні предки кнідаріїв і білатеральних могли розвинути ці біологічні структурі незалежно одне від одного, і, ймовірно, їхні нервові системи уподібнювалися з часом.

 

Як це сталося і чому нерви та м’язи цієї гілки генеалогічного дерева все ж подібні, мусять з’ясувати наступні розвідки. «Розташування реброплавів як сестринської групи всіх інших тварин руйнує класичне, але значною мірою хибне уявлення, згідно з яким тварин можна поділити на старі – "нижчі", і "вищі" – тобто більш розвинені організми», – коментує Кайсі Дан (Casey Dunn) з Єльського університету.

 


Wird der Tier-Stammbaum umgeschrieben?
scinexx.de, 11/10/2017
Зреферувала Соломія Кривенко

 

18.10.2017