Глобальне потепління у наступні кілька десятиліть спричинить змішання регіональних кліматичних зон, - йдеться у дослідженні, опублікованому в неділю у журналі Nature.  Як наслідок, окремим видам буде важче пристосуватися до нових кліматичних умов, що наражатиме їх на небезпеку вимирання, - стверджує керівник проекту Ірина Малштейн, еколог з Колорадського університету в Боулдері.   

 

Метою дослідження Малштейн та її команди було визначити, як змінюватимуться межі екосистем зі зростанням середньорічної температури. Оскільки втримати середньорічний температурний ліміт в межах до 2 градусів порівняно з доіндустріальною епохою (таке завдання поставила рамкова конвенція ООН 2010-го року, яку підписали представники 100 країн), очевидно, не вдасться, науковці моделюють стан кліматичних зон при вищих температурах. При цьому вони додають, що клімат змінюватиметься поступово, а не стрибкоподібно.  

У рамках дослідження вчені опрацювали дані із попередніх 13 кліматичних моделей та створили декілька сценаріїв розвитку кліматичної ситуації у світі з 1900 до 2098 року. Згідно з одним з цих сценаріїв, наприкінці ХХІ століття темп змішання кліматичних зон подвоїться та зачепить одну п’яту земної кулі. При цьому площа полярної кліматичної зони зменшиться, а посушливої субтропічної, навпаки, збільшиться. Крім того, літо стане набагато жаркішим. Вчені також додають, що у гірських районах у низьких широтах (неподалік екватору) змішання екосистем відбуватиметься швидше, ніж у низинах.   

Екологи раніше вже з’ясовували, як глобальне потепління вплине на ареали живих істот та як різні види реагуватимуть на нього. Особливістю дослідження під керівництвом І. Малштейн є визначення кліматичних зон на основі значень температури і опадів, а також з’ясування темпів цих змін.      

Інший еколог з Колорадського університету у Боулдері Алан Таунсенд, який не брав участі в дослідженні, вважає, що воно недооцінює роль локальних географічні чинників при моделюванні реакції різних організмів на глобальне потепління. «Якщо клімат змінюється, живі організми повинні визначити, куди їм мігрувати, щоб залишатись у звичних для себе умовах. Проблема, однак, полягає в тому, наскільки далеко їм слід мігрувати та скільки часу їм піде, щоб це визначити». Водночас він погоджується, що змішання екосистем стане серйозним викликом для видів, адже їм доведеться пристосовуватися до нових умов та винаходити нові способи виживання.

23.04.2013