Воюючий панславізм.

Промови нїмецького державного канцлєра і анґлїйського державного секретаря, зачіпаючи о всї актуальні справи біжучої міждержавної полїтики, звернули особливо вагу на росийський воюючий панславізм, який нетільки тепер спричинює поважні замотаня в положеню на Балка­нї, але і в будучности загрожує европейському мирови.
Зокрема нїмецький державний канцлєр вка­зав дуже виразно на ту небезпеку, яка зі сторо­ни росийського воюючого панславізму грозить відносинам між Росиєю й австро-угорською мо­нархією. Справдї, побіди славянського оружя на Балканї викликали в панславістичних краях ве­ликий під'єм духа, і тепер, після визволеня Сла­вян з турецького ярма, панславісти що раз го­лоснїйше говорять про визволенє Славян з-під нїмецького ярма, під яким розуміють Австрию. „Як вірні союзники Австро-Угорщини — говорив у сїй справі нїмецький державний кан­цлєр — стараємо ся по змозї злагіднити те на­пруженє. Одначе не треба ховати голови в пі­сок. Бо що нашу союзницьку вірність збереже­мо також поза областю дипльоматичного посе­редництва, не треба аж зазначувати".
Сї слова німецького державного канцлєра мають велике значінє як безпосередно для Ав­стро-Угорщини так посередно для вдержаня ми­ра взагалї. Голосять вони, що Австро-Угорщи­на в разї нападу зі сторони Росиї не остане без союзника, а се знов значить, що Росия не так швидко дасть ся аґітаторам панславізму втягнути до війни з Австро-Угорщиною, коли знати-ме, що тодї прийшло ся би їй воювати також з Нїмеч­чиною.
Значить, провідні державні мужі двох най­сильнїйших европейських держав бачать у ро­сийськім воюючім панславізмі небезпеку для те­перішного й будучого мира в Европі.
А причина, яка заставляє росийський вою­ючий панславізм перти росийське правительство до війни з Австро-Угорщиною, се в першій мірі українське питанє. Хотячи здавити на­ціональний розвиток українського народу, щоби його териториєю і його числом збільшити могу­чість росийської нациї, того "росийського моря", в яке по мріям росийських панславістів повинні сплисти ся всї "славянські ріки", росийський во­юючий панславізм не вдоволяєть ся тим, що мо­же позволяти собі на всї експерименти націо­нального поневоленя супроти українського наро­ду в Росиї, — він хотїв би дістати в свої руки ще й огнище українського національного житя в Австриї, Східну Галичину.
І як знаменне доповненє виводів провідних державних мужів Анґлїї й Нїмеччини являєть ся найновійша росийська націоналїстична манїфестация в Петербурзі, яка відбула ся позавчера вечером в салї "Дворянського Собранія", де ґр. Бобрінський, представивши "страшні переслїдуваня чотирох мілїонів православних Росиян" в Австриї, серед загального ентузиязму заявив, що в оборонї переслідуваних Росиян не спічне доти, д о к и над Карпатами не стане повівати росийський прапор.
Отже проти нас в першій мірі готовить ся до походу росийський воюючий панславізм, нас хоче він знищити, нашу національну терито­рию і національну силу втопити в росийськім мори.
І нема виглядів, щоби в передвидженій бу­дучности се змінило ся. Росийська лїберальна публична опінїя в найлїпшім разї в своїх полє­мічних виступах проти націоналїстів виткне їм, що се "нацїоналїстична політика обернула По­ляків і Українців в найгірших наших ворогів і найвірнїйших підданих австрийського цїсаря", — як се говорить в Русскій Молв-і кн. Б. Тру­бецкой, — одначе та сама лїберальна опінїя устами своїх представників а lа Струве голосить солїдарно з націоналїстами похід проти Українцїв. Ще супроти Поляків вона готова на уступ­ки, якими можна би їх було примирити з Ро­сиєю, бо Поляків нема надії обернути в "рус­скихъ", — але супроти Українцїв вона разом з націоналїстами проповідує "единство русскаго народа".
І коли б прийшло до оружного конфлїкту між Австро-Угорщиною й Росиєю, то весь укра­їнський нарід повинен бути сьвідомий того, що се nostra res agitur, і заздалегідь готовити ся заважити на вазї того конфлїкту, як самостійна національна сила, яка не позволить панувати над собою, а зуміє оберегти своє право на на­ціональне житє.

09.04.1913

До теми