Знайдено антитіла від ВІЛ. На черзі вакцина.

Науковці вперше помітили у пацієнта розвиток імунних молекул, званих нейтралізуючими антитілами, що здатні розпізнавати різні види вірусу ВІЛ. Дослідивши, як ці молекули утворюються та еволюціонують, науковці зможуть створити вакцину на основі аналогічних антитіл, яка берегтиме людей від зараження ВІЛ.

 

Команда дослідників на чолі з Бартоном Гейнзом зі Школи медицини Дюкського університету у Даремі (Північна Кароліна) спостерегла, що нейтралізуючі антитіла виникають тільки у тому випадку, коли у пацієнтів під час захворювання розвиваються різні штами вірусу. Можливість цього вчені раніше припускали, проте емпірично ще не спостерігали.

«Це напрочуд важливе відкриття», - стверджує Вільям Шиф, білковий інженер з Дослідницького інституту ім. Е. Скрипс у м. Ла-Хойя (Каліфорнія), який спеціалізується на розробці нових вакцин. «Воно ставить питання, які штами вірусу слід включити у вакцину, щоб викликати у пацієнта розвиток антитіл».

Вірус ВІЛ мутує настільки часто, що розробка вакцини, яка могли б розпізнавати різні його види, стає практично неможливою. Впродовж кількох останніх десятиліть розробники вакцини від ВІЛ досліджують нейтралізуючі антитіла та намагаються зрозуміти, що обумовлює їхню здатність прив’язуватися до різних видів вірусу та розпізнавати їх.

Отримання людських клітин для виділення нейтралізуючих антитіл завжди було проблемним, оскільки їх структура надзвичайно складна. Крім того, організм розвиває здатність протидіяти ВІЛ вже після того, коли зараження стає незворотнім.

Антитіло, знайдене командою Гейнза (його назва – CH103), розпізнає меншу кількість вірусів ВІЛ, ніж деякі інші антитіла (наприклад, ті, що входять до класу VRC01), проте має простішу структуру. Таким чином, Гейнз сподівається, що з нього буде легше отримати вакцину.

«Основний результат нашого дослідження – в демонстрації того, що не всі нейтралізуючі антитіла настільки складні, щоб з них неможливо було отримати вакцину», - стверджує Гейнз.   

Науковці під керівництвом Бартона Гейнза знайшли CH103 в організмі пацієнта на 136-ий тиждень після зараження. Тоді вони дослідили його попередні зразки крові, щоб виявити аналогічні антитіла та копії вірусу, які були в тілі впродовж зараження. У такий спосіб вони простежили спільну еволюцію вірусу й антитіл та виявили їх зародки (germline precursors), синтезовані В-лімфоцитами, які, дозрівши, перетворились на нейтралізуючі антитіла. Таким чином може бути створена вакцина на основі білків-імуногенів, яка дасть змогу організму виробити нейтралізуючі антитіла на кшталт CH103.      

У вчених, однак, поки немає певності, чи дійсно під дією цих білків-імуногенів зародки нейтралізуючих антитіл можуть перетворитися на дорослі молекули на кшталт CH103, які ефективно захищатимуть організм від ВІЛ. До вакцини від ВІЛ ще довгий шлях лабораторних випробувань. 

07.04.2013

До теми