Новий вірус пташиного грипу несе смерть у Китаї

Вчені всього світу насторожилися після того як влада Китаю 31 березня повідомила про смерть двох осіб та важкий стан третьої після зараження штамом вірусу пташиного грипу H5N7, який раніше у людей не помічали. Попередній аналіз геному вірусу вказує на те, що він може розповсюджуватися серед птахів непомітно, без видимих ознак зараження. Його поширення, відтак, буде важко ідентифікувати, навіть попри те, що він здатен викликати важкі симптоми у людей.

 

Якщо дедалі більше птахів заражатимуться H5N7, почастішають і випадки зараження серед людей. Таким чином, вірус матиме більше шансів адаптуватися до людського організму, ставши причиною пандемії.

На думку науковців, про можливість пандемії H5N7 говорити передчасно. Однак попередній аналіз геному вірусу «викликає занепокоєння», адже містить декілька рис, які вказують на те, що він може стати трансмісивним серед людей, - стверджує Масато Ташіро, провідний вірусолог Центру дослідження грипу у Токіо.   

На думку іншого вченого, Маліка Пейріса, який досліджує вірус грипу в Університеті Гонконга, підстави для хвилювання подає і епідеміологічна картина: «Заслуговує уваги кожен випадок, коли людина заражається тим чи іншим видом грипу тварин. Коли ж ми маємо три важкі випадки хвороби впродовж короткого проміжку часи, ми просто мусимо поставитися до цього дуже серйозно», - каже науковець. З іншого боку, за його словами, «не слід панікувати, поки немає явних ознак, що вірус може передаватися від людини до людини».     

Першим випадком захворювання був 87-річний чоловік з Шанхаю, який захворів 19 лютого та помер 4 березня. Другим – 27-літній чоловік з того ж міста, який захворів 27 лютого та помер 10 березня. Третім – 35-літня жінка з міста Чужоу у провінції Аньхой, яка заразилась 9 березня та перебуває нині у важкому стані. В усіх випадках симптоми грипу перейшли у важке запалення легенів, яке і стало смертельним. Про те, що це новий вид вірусу, 31 березня повідомило Міністерство охорони здоров’я КНР, яке того ж дня сповістило про це ВООЗ.

Китайські власті перевірили десятки людей, з якими контактували хворі напередодні зараження, і не виявили вірусу в жодного з них. Деяку непевність, однак, викликає перший випадок, адже 87-літній чоловік майже не покидав свого дому, а декілька його родичів напередодні перехворіли пневмонією. Хоча їхні тести на H5N7 виявилися негативними, однак припускають, що вони можуть бути латентними носіями вірусу.  

Вчені одразу взялися за розкодування геному вірусу. Їх цікавить передусім його патогенність, а також те, чи може він потенційно передаватися від людини до людини.

Вчені припускають, що H5N7 – новий штам, який сформувався в результаті так званого реасортименту (вид мутації, яка передбачає об’єднання генетичного матеріалу двох різних типів вірусу, якими одночасно заразилася одночасно та сама особа, у новий вид).  Вірус пташиного грипу має вісім генів, включаючи білки гемаглютинін (H) та нейрамінідаза (N), які обумовлюють здатність вірусу прикріплятися до клітин хазяїна. Компоненти H та N нового виду вірусу утворилися шляхом злиття трьох генів раніше відомих типів вірусу пташиного грипу, які зустрічалися у різних місцях земної кулі – від Китаю та Південної Кореї до Чехії. На щастя, ці типи вірусу поширюються лише між птахами – на відміну від, наприклад, вірусу Н1N1, який у 2009 році спричинив пандемію та здатен вражати птахів, свиней та людей водночас.    

Цікавою особливістю штаму H5N7 є те, що його білок H структурно нагадує білки тих типів вірусу, які не викликають серйозних захворювань у птахів та сильно відрізняється від, скажімо, гемаглютиніну вірусу H5N1, який, починаючи з 2002 року, вбив мільйони птахів у Азії та всьому світі. Однак якщо захворювання цим видом вірусу легко переносять птахи, це не означає, що він менш небезпечний для людини, оскільки у нас немає від нього імунітету. Крім того, якщо вірус масово викошує птахів (як, для прикладу, H5N1), його поширеність легко контролювати. Якщо птахи хворіють на грип, спричинений цим вірусом, без видимих ознак, він може розповсюджуватися непомітно.   

02.04.2013

До теми