Pomoc rządowa dla miasta Lwowa. Jak się dowiadujemy rząd przychodzi z wydatną pomocą gminie miasta Lwowa. Na razie otrzyma gmina miljon koron na najkonieczniejsze potrzeby. Złagodzi to bodaj w części niedolę miasta, w którą ono popadło wskutek wojny. Spodziewać się należy, że dalsza pomoc rządu rychło nastąpi.
Uszczuplenie ruchu tramwajowego na linji H-Z (Hetmańskie Wały-Zamarstynów) trwające już rok przeszło, rtaje się obecnie z dniem każdym wprost ciężką krzywdą dla publiczności tej odległej dzielnicy. Zmuszona bowiem, choć cięściowo tylko, korzystać z tramwaju linji H-G, powoduje stałe przepełnienie tych wozów, i jak już zawsze pełnych na najbardziej handlowej i ruchliwej przestrzeni od Krakowskiego Przedmieścia do rogatki Żółkiewskiej.
Jadący w stronę ul. Lwowskiej na Zamarstynowie i do rogatki, muszą zrzekać ję dalszej jazdy i już od ul. Wybranows jego iść piechotą aż do rogatki zamarstynowskiej wzdłuż toru tramwajowego. Stan taki, da wiesz może do wytłumaczenia w czasie okupacji rosyjskiej i ówczesnego wyludnienia miasta, nie da się usprawiedliwić obecnie, gdy cała dzielnica nietylko zaludnila się napowrót dawnymi swymi stałymi mieszkańcami, ale znacznie wzrosła od mnóstwa nowoprzybyłych ze wschodu rodzin, a nadto bardzo liczną wojskowością, tak, że linja tramwaju H-Z sama przez się opłacałaby się sowicie, zmniejszając zarazem nieprawidłowy ścisk i przepełnienie wozów na linji H-G, nie mogących przez 3-4 stacje przyjąć żadnego nowego pasażeru.
Brak tej linji komunikacyjnej będzie wprost krzywdą przy zbliżającej się słotnej, chłodnej i mroźnej jesieni, a nie dopiero w zimie, gdy wielka ilość dzieci i nieletniej młodzieży szkolnej przejeżdża codziennie do szkół i gimnazjów lwowskich. Względy przytoczone wystarczają chyba aż nadto, aby jak na szybciej na nowo otworzyć od roku przeszło zamknięty na linji H-Z ruch tramwajowy.
Cholera w Galicji. Wiedeń. (T. B. K.) Departament sanitarny ministerstwa spraw wewnętrznych donosi, że 11 b. m. stwierdzono w Galicji wypadki cholery: 2 w pow. lwowskim, po 4 w powiatach: Drohobycz, Dolina, Brzozów, Stary Sambor, Stryj i Turka, 3 (l) w pow. Buczacz, 2 (1) pow. Rudki, 56 (5) pow. Tłumacz, 56 (7) pow. Żółkiew. Dodatkowo doniesiono o 1 wypadku w pow. Dolina, 4 (1) pow. Jarosław, 79 (5) pow. Jaworów, 29 (13) pow. Lwów, 77 (3) pow. Rawa Ruska, 24 (4) pow. Sokal.
Namiestnik gen. Colard we Lwowie. Wczoraj nad wieczorem przybył do Lwowa automobilem namiestnik Galicji gen. Colard w towarzystwie podpułkownika sztabu generalnego Schatla, adjutanta Baranskiego i starosty Maszkowskiego. Namiestnik, który przybył do Lwowa w celach informacyjnych, zamieszkał w pałacu namiestnikowskim. Pobyt namiestnika we Lwowie potrwa do jutra. Dziś przedpołudniem odbyły się u namiestnika Colarda liczne konferencje, w których wzięli udział komendant miasta Eksc. Letowski, dyr. policji Reinlender i w. in.
Wiadomości artystyczne. Po całorocznej przerwie rozpoczyna dnia 15 bm. Lwowski Instytut Muzyczny znowu swoją działalność pedagogiczną.
Nauka odbywać sic będzie na wszystkich kursach ściśle według dawnego systemu szkolnego. Oprócz znakomitej profesorki p. Natalji Loewenhoff Kwiecińskiej przybyła do Lwowa p. Karolina Niementowska, która po studjach pedagogicznych w Schreiwaldzie, prowadziła wyższy Kurs muzyczny w Wiedniu. Liczny zastęp uczenie zdał ze znakomitymi wynikami egzamina w wiedeńskiem konserwatorjum. Z lwowskich uczenic panny Zofja Balicka, Zofia Malinowska (klasa VI), Marja Orzelska, Zofja Fabian (klasa VIII) zdały z odznaczeniem.