Mowa kanclerza niemieckiego.
Berlin. Kanclerz przemawiał w Reichstagu. Stwierdził, że Niemcy po ostatnich walkach posiadają silną armję, gofową do nowych uderzeń i mogą dumnie i bez trwogi patrzeć w przyszłość.
Wrogowie Niemiec ściągają na siebie niezmierną winę krwi przez to, że starają się swe ludy łudzić co do rzeczywistego położenia. Następnie omawiał kanclerz dzieje przedwojenne w odpowiedzi na mowy, wygłaszane przez ministrów państw nieprzyjacielskich.
Na morzu.
Berlin. Angielska łódź podwodna nr. 13 zniszczona została 19. b. m. przez niemiecki torpedowiec u południowego wyjścia z Sundu.
Londyn. Statek "Maggic" i parowiec linji Wilsona "Serbono" — zatopione. Załogi uratowane.
W sprawie pogłosek o pokoju.
Haga. Biuro korespondencyjne upoważnione zostało do oświadczenia, że wiadomość, rozszerzana przez zagraniczną prasę, jakoby jedna z walczących stron czyniła zabiegi u rządu holenderskiego o pośrednictwo pokojowe, jest zupełnie niz uzasadnioną.
Londyn. (T. B. K.) Ostatnia lista strat wymienia 135 oficerów i 944 żołnierzy.
Parowiec angielski "Bonny" i parowiec rybacki "George Baker" — zatopione. Ceny ryb podniosly się w Anglji tak znacznie, że rząd czyni próby sprowadzania ryb zamrażanych z Nowel Funlandji i Kanady.
Powołaniu w Rosji azjatyckiej.
Petersburg. Ukaz carski z 8. sierpnia zarządza powołanie wszystkich szarż marynarki z Rosji azjatyckiej.
Socjaliści za wojną.
Berlin. Frakcja socjalno-demokr. Reichstagu postanowiła glosować za kredytem wojennym.
Śmierć kardynała Vanutelli.
Rzym. (T. B. K.) Kardynał Serafino Vanutelli zmarł dziś w nocy.
Dymisja 4 włoskich generałów.
Rzym. (T. B. K.) Wskutek niezadowalającego wyniku dotychczasowych operacji włoskich usunięto ponownie 4 generałów.
Front 600 kilometrowy.
Sprawozdawca "Berliner Tas" donosi z kwatery wojennej: Z trzech walczących w gubernjach kurlandzkiej, kowieńskiej, suwalskiej, łomżyńskiej i siedleckiej armji, zaimuje armja Hindenburga, składająca się z grup gen. Belowa, Eichhoma, Scholtza i Galwitza największy front, a mianowicie 600 km.
Przed Rygą z powodu rosyjskich urządzeń fortyfikacyjnych przybrały operacie charakter obłężniczy.
Od Ossowca, idzie front liniami rzek Biebrzy, Wiszni i Białej, stanowiących silne naturalne przeszkody. Prawe skrzydło Hindenhurga przekroczyło linię koleji Warszawa—Piotrogród i posunęło się do Nurca.
W widlach Nurca i Bugu zgrupowali Rosjanie ponownie poważne siły i starają się przeszkodzić obejściu swego frontu od północy.
Przeciw temu frontowi Bugu posuwa się z zachodu armia ks. Leopolda, której front w gwałtowntgo posunięciu się w gubernię siedlecką, skrócił się do 80 km. Również i tu silne siły rosyjskie bronią zachodniego brzegu Bugu przeciw napierającym wojskom bawarskim. Armia gen. Woyrscha po obsadzeniu Siedlec posuwała się wzdłuż linji kolejowej i zbliżyła się do Bugu na 20 km. W związku z nią kroczy grupa gen. Koevesza, wzdluż koleji Dęblin—Brześć Litewski.
Również trzecia armia gen. Mackensena składająca się z grup arc. Józefa Ferdynanda i Mackensena, uzyskała skrócone o 70 km. Napotkała ona w odległości 50 km. na południe i poł odmowy zachód od Brześcia na wzmożony rezerwami silny opór rosyjski, który wśród gwałtownych walk musiała złamać.
Z Kopenhagi donoszą: Piotrogrodzkie sfery wojenne są zdania, że Niemcy przystępują obecnie do uskutecznienia planu Goltza, polegającego na tem, by już przez obsadzenie Ossowca, nie dopuścić do ustawienia się nowego frontu rosyjskiego. Walka o Ossowiec zbliża się do rozstrzygnięcia.
Komunikat rosyjski.
Wiedeń. Z wojennej kwatery prasowej donoszą: Biuletyn rosyjski. Bez daty. W okolicy Rygi nie zaszły żadne zmiany. W kierunku Jakobszfadu i Dżwińska, przybrały walki w dniu 13. i 14. bm. na gwałtowności. Ostrzeliwanie Kowna trwa dalej, przy uporczywych atakach na fortyfikacje w zachodnim odcinku twierdzy. Między Narwią a Bugiem zacięte ataki Niemców, skutecznie zostały odparte. Na lewym brzegu Bugu podjął nieprzyjaciel dnia 13. i 14. bm. siłną ofenzywę Niemców przeciw naszym stanowiskom wzdłuż linji kolejowej Siedlec—Łuków. Pochód ich zatrzymaliśmy w dniu 14. bm. i wzięliśmy do niewoli 800 Niemców i Austrjaków, tudzież kilka karabinów maszynowych. Obwarowania Modlina ostrzeliwane są z ciężkich dział, przyczem nieprzyjaciel podjął szereg częściowych ataków przeciw niektórym sektorom twierdzy. Wszystkie te ataki zostały odparte. Nad Złotą Lipą na południe od Dunajowa podjęły nasze straże przednie w dniu 13. bm. szczęśliwy atak wywiadowczy przeciw Niemcom, przyczem zniszczyły przeszkody, wzięły 2 rzędy rowów strzeleckich przy równoczcsnem wybiciu ich obrońców. Nad Dniestrem odbyły się dnia 13. bm. w okolicach ujścia Strypy i Złotej Lipy częściowe walki w silnym ogniu austrjackich dział polnych i oblężniczych.
Rzucanie bomb na Czerniowce.
"Frankf. Ztg." donosi z Czerniowiec: Od kilku dni regularnie zjawia się nad Czerniowcami i frontem bukowińskim lotnik rosyjski. Podczas gdy dotychczas ograniczał się tylko na rekognoskowaniu terenu, ostatnim razem obrzucił Czerniowce kilku bombami. Jedną z nich rzucił na dworzec — nie osiągnęła jednak zamierzonego celu i wpadła, nie eksplodując, w jakąś bajurę kolo dworca. Inne bomby padły na pobliskie pole, nie wyrządzając żadnej szkody.
Ewakuacja Rygi
Jest zupełnie ukończona. Rosjanie wywieźli nawet szyny tramwaju elektrycznego. Z kilku starożytnych domów zdjęto dachy z miedzi. Wywieziono podobno ponmik Piotra Wielkiego. Wszystkie fabryki zamknięte.
2 miljony jeńców.
Od początku wojny wojska niemieckie i austrjacko-węgierskie wzięły 2 miliony jeńców. Podczas, gdy pierwszy miljon osiągnięto po 29 tygodniach, drugi milion zabrano już po 24 tygodniach.
Na froncie zachodnim zabrano 331.000 jeńców francuskich, belgijskich i angielskich. Wojska austrjackie wzięły 23.000 jeńców serbskich, a reszta 1,654.000 jeńców przypada na jeńców rosyjskich.
Jak długo potrwa wojna?
Podług doniesień z Paryża, francuskie sfery wojskowe liczą się z tem, że wojna potrwa jeszcze przynajmniej cały rok, są jednak zdecydowani Francuzi walczyć tak długo, dopóki nie staną na ziemi niemieckiej, gdyby to nawet trwać miało 2 a nawet 10 lat.