Нові шляхи для кораблів та вторгнення нових видів

Внаслідок зменшення льодового покрову над Арктикою зросте судноплавство. Екологи, однак, б’ють на сполох, оскільки разом з кораблями у Північний Льодовитий океан проникнуть нові види, які поставлять під загрозу місцеву екосистему.   

 

Досі Північним Льодовитим океаном курсували лише криголами з укріпленими корпусами та спеціальним оснащенням для ламання більш ніж двометрової криги. Льодовий покрив, однак, тане настільки стрімко, що до 2050 року Північний Льодовитий океан може стати доступним для звичайних кораблів, а легкі криголами, пристосовані до долання метрової товщі льоду, вже курсують раніше недоступними для себе маршрутами.  

«Спокуса увійти в Арктику для багатьох кораблів буде величезною», - стверджує географ Лоренс Сміт (Laurence Smith) з Каліфорнійського університету (Лос-Анджелес). Арктичне судноплавство впродовж кількох останніх років зростає стрибкоподібно. У 2012 році, коли площа льодового покрову стала найменшою за усю історію спостережень, Північним Льодовитим океаном пропливло 46 кораблів. У 2011 році їх було 34, а у 2010-му – лише 4 (Суецький канал, для порівняння, щороку пропускає близько 19.000 кораблів). 

Для економіки – це добрі новини, адже нові маршрути дозволять зекономити понад 40% часу та коштів порівняно з транспортними перевезеннями крізь Суецький канал. Однак екологи, які займаються проблемою змішання екосистем та інвазії видів, б’ють на сполох.

Ймовірність, що кораблі, які плавають Північно-Західним морським шляхом крізь Центральну Арктику, занесуть в неї нові види, є дуже високою. Комарі та щитники цілком можуть заховатися у вантажному відсіку, а живучі морські організми, такі як мідії та морські жолуді, – пережити подорож, прикріпившись до баластних цистерн. Якщо інвазивні види пристосуються до нового середовища, вони можуть завдати чимало шкоди місцевій екосистемі, винищуючи місцеві види чи посідаючи їх живильні ніші.   

Кліматолог Джессіка Гелман (Jessica Hellman) з Університету Нотр-Дам (Індіана) порівняла інвазивні види з випущеним з пляшки джином, якого практично неможливо назад туди загнати.

Судноплавсто – це, до речі, найпоширеніший спосіб, завдяки якому інвазивні види перекочовують в нові морські екосистеми (близько 69% випадків). Вони, як правило, ховаються в баластній воді чи кріпляться до корпусу суден нижче ватерлінії. Інший спосіб – аквакультура (штучне вирощування водних організмів), яка відповідальна за решту 41% випадків.

На думку Маріо Тамбуррі (Mario Tamburri), директора Центру екології моря при Університеті штату Меріленд, північні маршрути сприяють цілому ряду найпоширеніших інвазивних видів, таким як мідії, морські жолуді та краби, адже холодні арктичні води сповільнюють їхній метаболізм, дозволяючи їм обходитися меншою кількістю їжі та збільшуючи їх здатність до виживання.

Льюїс Зіска (Lewis Ziska), фізіолог з Американського департаменту сільськогосподарських досліджень, стверджує, що нові види можуть за дуже стислі строки вивести з ладу біоценоз, який формувався тисячоліттями. «Ніхто не міг подумати, що Арктика зміниться так стрімко. Судноплавство відкриє величезний гральний майданчик для нових видів. Які будуть наслідки такої інвазії, м’яко кажучи, абсолютно невідомо», - стверджує вчений.      

 

12.03.2013

До теми