ДНК виживає в космосі

Молекула ДНК зберігає генетичну інформацію і здатність до її передачі навіть після космічного польоту і повернення в атмосферу. Такі неймовірні результати отримали швейцарські науковці під час експерименту TEXUS-49 (Technologische Experimente unter Schewerelosigkeit – «Технологічний експеримент з невагомістю»), в якому разом з дослідницькою ракетою у космос і назад відправили молекули людської ДНК.

 

 

У рамках експерименту до внутрішньої оболонки вантажного відсіку ракети прикріпили ампули з так званими плазмідами – дволанцюжковими молекулами ДНК, які здатні до автономної реплікації. Ракета злетіла з ними у відкритий космос і повернулася назад на Землю. Після екстремальних умов космічної подорожі і входження в атмосферу вчені виявили, що майже всі молекули залишилися неушкодженими. Однак найбільшим сюрпризом було те, що вони навіть зберегли здатність передавати генетичну інформацію. «Експеримент засвідчив, що генетична інформація загалом може вижити в екстремальних умовах космічного польоту і повернення у щільну земну атмосферу», - стверджує керівник дослідження, професор Олівер Ульріх з Інституту анатомії Цюрихського університету.

 

Ідея провести експеримент DARE (DNA atmospheric re-entry experiment – «Експеримент з повернення ДНК в атмосферу») у вчених Олівера Ульріха і Кори Тіль з Цюрихського університету виникла спонтанно. Науковці спершу планували вивчати вплив гравітації на регуляцію експресії генів у людських клітинах. Однак під час підготовки до цього дослідження між ними виникла дискусія, чи можуть на внутрішній стороні вантажного відсіку ракети вижити т. зв. біосигнатури – молекули, за якими можна встановити існування позаземного життя. Перевірити цю гіпотезу допомогла дослідницька ракета TEXUS-49, яку запустили з арктичної станції Estrange біля м. Кіруна у Швеції.

 

Метою цього нашвидкоруч задуманого експерименту попервах мало бути визначення ступеня стабільності біосигнатур під час космічного польоту і повернення в атмосферу. Однак його результати виявилися повною несподіванкою. «Ми були глибоко здивовані, коли відкрили неушкоджені, активні і повністю функціональні молекули ДНК», - стверджує К. Тіль. Ексмеримент показав, що генетична інформація у молекулі ДНК може виживати в найекстремальніших умовах.

 

Його результати – серйозний аргумент на користь твердження про космічне походження життя на Землі. Крім того, неймовірну здатність молекули ДНК виживати в умовах космічних подорожей тепер необхідно враховувати під час пошуку позаземного життя. «Тепер ясно, що незважаючи на усі заходи безпеки, космічні кораблі можуть занести земну ДНК під час польоту на інші планети. Тому коли вони шукатимуть там ознаки позаземного життя, слід бути обережним, чи бува вони не потрапили туди з Землі», - стверджує Олівер Ульріх.

 

DNA survives critical entry into Earth's atmosphere

ScienceDaily, 26/11/2014

Зреферував Євген Ланюк

28.11.2014