Доповняючі вибори у Львові. — Як зложено виборчі комісиї ? —Як комісиї урядують ?

Доповняючі вибори у Львові.
Перед магістратом кілька таблиць з напи­сом „Józef Neumann", на фасаді маґістрату кіль­каметрова дошка в біло червоних красках з на­писом „Józef Neumann", при входї до маґістрату кількох експресів роздає картки з написом „Józef Neumann" — поза тим пусто. Нема на­віть однїського експреса, щоби роздавав картки з назвиском укр. кандидата — хоч руські ви­борці питають за ними та хоч, не можучи їх дістати а не знаючи добре назвиска кавдидата, голосують на „Цегольського", „Щегельського", „Льонґріна" і т. д. — а до год. 11. нема навіть одної однїської таблицї з назвиском укр. кан­дидата, аби виборцї в останний момент могли з неї вивчити ся назвиско кандидата
Рух взагалі слабий, бо Жиди майже не голосують; польська інтелїґенция за те і „стріль­ниця“ лавою сунуть голосувати на Наймана. Салї, де голосує інтелїґенция, досить наповнені; прочі салі пусті, комісиї в них дрімають. Поль­ська інтелїґенция та „стрільниця“ ратують „го­нор“ — „народови“, друга „міщанства“ — обі разом „польскість Львова".
Русини ідуть до голосозаня з меншим зро­зумінєм, нїж належало би. Такі „Русини“ як Макович (recte Яворівець Маковей) голосують остентацийно на Наймана. Найлїпше тримає ся T. зв. „низша бранжа“ з урядів, голосує цїлими ґрупами на пос. Цегельського, але завдяки нед­бальству виборчої укр. орґанїзациї дуже часто перекручує в найлїпшій вірі назвиско кандидата. Деякі Жиди, а навіть виїмково польські інтелї­ґенти голосують на д-ра Цегельського, виклику­ючи сензацию і лють в членів комісий та в авдиториї.
Декуди Поляки дають сьвідоцтво своїй „висшій культурі“, роблячи рівно глупі як ор­динарні замітки або вибухаючи ідіотичним сьмі­хом коли хто голосує за д-ра Цегельського. Діє ся се іменно в сали інтелїґенциї.
Як зложено виборчі комісиї ?
Всякі вибори у Львові звісні з своєї „чи­стоти". Тому Українці м. Львова хотїли мати деяку контролю над фунґованєм сих комісий. В тій цїли удались в пятницю сов. о. Ал. Стефано­вич, дир. д-р Федак, пос. д-р Цегельський та рев. Ал. Пісецький до президента міста з жада­нєм, щоби він до кождої з чотирнайцятьох ви­борчих комісий покликав по одному Русинови. Президент заявив, що ту часть членів комісий, яку означує він, вже покликано, та відослав де­путацию до намісництва. До намісництва, а імен­но до віцепрезидента п. Шультіса удали ся о. Стефанович і пос. Цегельський, предкладаючи йому жаданє Русинів. П. Шультіс заявив свою згоду та обіцяв, що дасть порученє виборчим комісарям покликати до кождої комісиї по од­ному Русинови — при чім умовлено, що з укр. сторони зробить ся намісництву пропозиция, кого належало би до кождої з комісий покли­кати. Коли в понеділок рано о. Стефанович предложив п. Шультісови сю пропозицию, одер­жав відповідь, що п. Шультіс „не може наказу­вати“ комісарям, що вони мають робити. На інтервенцию п. сов. Кивелюка у намісника одер­жано ту саму відповідь. Тодї о. Стефанович від­нїс ся телеґрафічно до пос. Цегельського у Від­ни, почім президия укр. клюбу інтервенїювала у президента мінїстрів ґр. Штірка. Сей телефо­нїчно поручив намісникови оправдане жаданє Русинів узгляднити.
Мимо того з чотирнайцятьох комісий лише в 4-ох (I, VIII, XII і XIII) покликали виборчі ко­місарі до комісий по одному Русинови (пп. Ві­тошинський, ур. Зем. Банку Боберський, о. сов. Стефанович, рев. Пісецький). В прочих 10-ох са­лях фунґуючі як комісарі радники і старости на­місництва Русинів до комісий не покликали, хоч о 9. годинї в кождій сали були поважні руські виборцї, а натомість не було стілько Поляків, щоби утворити комісию. Так було в сали IX, де ред. Весоловський зголошував ся до комісиї як виборець з сеї салї, однак староста Стронський не хотїв покликати його, але посилав аж на мі­сто за виборцями, щоби їх взяти до комісиї. Ха­рактеристичне, що всї члени комісиї з IX. салї не були виборцями з сеї салї, але з инших саль.
В салях X. і XIV. не покликано до комісий та­ких поважних Русинів, як пп. надсов. Шехович і д-р Вол. Бачинський, хоч вони були в салях пе­ред год. 9. та хоч в салях не було стільки ви­борцїв з тих саль, аби з них зложити комісиї. Комісарі заявили, що „комісиї вже зложені“ хоч год. 9. ще не прийшла!
Як комісиї урядують ?
Де сидять Русин в комісиї, все іде правиль­но. Де инде буває всїляко: ось приходить вибо­рець і голосує „Юзеф Навманн“; голос приймає ся для „Наймана“ Натомість „Цегольський" запи­суєсь окремій особі. Коли виборець не додає ха­рактеру Наймана, питає його предсїдатель комі­сиї; „czy pan prezydent miasta?" — колиж ру­ський виборець виголосить назвиско пос. Цегель­ського, без доданя характеру, записуєсь знов на окрему особу.
В сали XI. відбувалось около 12. год. голо­сованє довший час при некомплєтній комісиї. В сали сидїли лише 3 члени комісиї, 2 комісарі та функціонар маґістрату, що веде лїсту голосую­чих. Посол Цегельський, довідавшись о тім, увій­шов до салї і провірив особисто, що предсїда­тель комісиї відбирає голоси, хоч комісия непов­на та пп. комісарі се толєрують. На се надійшов голосувати проф. Форостина та привитав ся з пос. Цегельським на голос. Почувши руську мо­ву, „комісия“ заметушилась і коли п. Форостина приступив віддати голос, сказано йому, шо му­сить пождати, доки комісия не буде в комплєтї. Тимчасом один з членів побіг стягати комісию і аж по кількох мінутах відшукав її членів. Фак­том є отже, що в деяких салях голосовано не­формально, без комплєтних комісий.
Результати до полудня.
Як виказують результати з тих саль, де є члени Русини в комісиях, на д-ра Цегельського паде около 9 прц. голосів. Є се два разів стіль­ко, що було при виборах міської ради, але всеж таки за мало та далеко до тих 20 прц., які Ру­сини повинні дати.
Тому, хто ще не голосував, нехай спішить та віддає свій голос на д-ра Льонгина Цегельського посла до парляменту.

11.02.1913

До теми