Навіть коли виникає враження, що телефон – пережиток далекого минулого, дехто все частіша хапається за слухавку. Особливо тоді, коли хоче почути голос коханого. Інші ж, незалежно від приводу, віддають превагу написати повідомлення. Чому? Відповідь на це питання знайшла команда вчених на чолі з Шангонгом Лу з університету Північної Кароліни: SMS віддають перевагу ті, кого в минулому скривдила близька людина.
SMS поряд з іншими формами спілкування зазвичай обирають ті, хто в минулому мав проблеми зі стосунками.
На поведінці майже 400 студентів дослідники вивчали, що переписка може розповісти про пару. Піддослідних запитали, як часто вони з партнером спілкуються по телефону, через електронну пошту, інтернет-чат, віч-на-віч або за допомогою коротких повідомлень. У журналі «Computers in Human Behavior» науковці розповідають: якщо деякі партнери майже ніколи не пишуть SMS, інші відправляють до 500 повідомлень на день. Останні менше використовують інші форми спілкування, менше прив’язані до відносин емоційно, а також не такі щасливі в них, як їхні обранці.
Дослідження виявило, що переписуватися короткими повідомленнями, а не використовувати будь-які інші способи взаємодії, особливо прагнуть ті, хто боїться прив’язаностей. Учені розділили таких людей на 2 групи.
Одна – «боягузи», що уникають стосунків, оскільки дуже турбуються про власну незалежність: і віддають, і вимагають емоційну увагу вкрай неохоче. Інтимності й близькості вони бажають, хоча часто не можуть її витримувати. Спілкування через SMS допомагає їм почуватися прив’язаним, не підпускаючи партнера заблизько, – розповідають учені.
Друга група – ті, хто багато відправляє повідомлень, але хоче протилежного. До неї належать люди, які постійно переживають, щоб їх не кинули чи щоб не любили замало. Вони чіпляються за партнерів і хочуть бути якомога ближче якомога частіше. Їхнє занепокоєння зумовлює те, що вони закидають партнера SMS, щоб якнайчастіше отримувати від нього відповідь, знати, що він, по-перше, доступний в мережі, по-друге, в порядку.
Ґрунтуються два непевні типи на негативному попередньому досвіді, коли близька людина, яка повинна була турбуватися про них, виявлялася емоційно ненадійною та передбачуваною. Науковці констатують тривалість наслідків такого досвіду.
(за матеріалами Die Welt)