Proces Lucacsa. — Skandale p. Lukacsa. — Protest. — Ofiara mistyfikacji. — Plotka czy prawda?

Proces Lucacsa. ​​Budapeszt. (TBK.) W procesie prezydenta mi­nistrów Lukacsa przeciw posłowi Desyemu ogło­sił dziś trybunał uchwałę, odrzucającą wszystkie wnioski obrony i prokuratora, dopuścił zaś trybunał tylko dowód prawdy w sprawie domów we Valatnie. Obrońca Desyego oświadczyły że ta uchwała odbiera obronie wogóle możność zastępo­wania swego klijenta. Desy zrzekł się dalszej obrony, a obrońcy wyszli z sali.
Budapeszt. (TBK.) Desy skazany został na miesiąc więzienia i 4.000 kor. grzywny.
Skandale p. Lukacsa.
Budapeszt. (TBK) Dzienniki wieczorne wczo­rajsze ogłaszają oświadczenie hr. Juljana Andras­sego, lir. Alberta Apponyiego i hr. Aladara Zieiie- go. którzy zе względu na wydany wczoraj wyrok na p. Desego podnoszą, że trybunał starał się pro­ces przeprowadzić w ten sposób, aby prezydent gabinetu otrzymał pozory zadośćuczynienia. Oni jednakże chcą dać prezydentowi gabinetu sposo­bność, aby uzyskał na pozorze zadośćuczynienia, lecz rzeczywiste i dlatego oświadczają, że przeko­nani są, że Lukacs od węgierskiego Banku handlo­wego z okazji rozmaitych układów otrzymał prze­szło 4.niiljony koron, a chociaż odbiór tych pie­niędzy potwierdzony został przez urzędnika pań­stwowego kasowego, pieniądze te nie weszły do kasy państwowej i nigdy nie były w niej wyka­zane, lecz użyte zostały na pokrycie kosztów wy­kazane, lecz użyte zostały na pokrycie kosztów wyborczych partji państwowej. Wobec tego o­czekują, iż za to oświadczenie prezydent gabinetu pociągnie ich do odpowiedzialności sądowej. Dr. Lukacs w odpowiedzi na powyższe o­świadczenie ogłasza w dziennikach, że wspomnia­ni wyżej politycy, którzy opozycję wprowadzali w sytuację bez wyjścia, widząc obecnie, że nie mogą go zniszczyć politycznie, chcą go zniszczyć moralnie .przez prowokowanie procesów karnych. On jednakże nie da się zaprowadzić na tę drogę.
Protest. Towarzystwo akademickie „Zje­dnoczenie“ na odbytem ostatnio nadzw. walnem zgromadzeniu powzięło uchwałę, wyrażającą pro­test przeciwko przyznaniu przez izraelicką gminę wyznaniową we Lwowie 1.000 korn na hebrajskie gimnazjum w Jerozolimie. W dyskusji szereg mó­wców potępił takie popieranie przez kahał celów społeczeństwu polskiemu obcych i wrogich. Odno­śną rezolucję uchwalono aklamacyjnie, wyrażając nadzieję, że takie subwencje w przyszłości udzie­lane nie będą.
Ofiara mistyfikacji. Ze Stanisławowa otrzy­maliśmy następujące pismo; Proszę o ogłoszenie w najbliższym „Kurjerze Lwowskim“ moją nastę­pującą korespondencję: „Wiek Nowy“ nr. 3479 z dnia 14. lutego br. na stronicy 11. pod napisem „Kronika Stanisławowska“ ogłosił następujący opis samobójstwa: Wystrzałem z rewolweru skie­rowanym w skroń, odebrał sobie we środę wie­czorem życie, zamieszkały przy ul. Wołczynieckiej 17. pięćdziesięcioletni emerytowany ślusarz kole­jowy Franciszek Muszynkiewicz, osierocając troje dzieci. Powodem samobójstwa, przypuszczalnie nędza.
Ponieważ ja Franciszek Muszynkiewicz jestem oficjantem koleji państwowej, do dnia dzisiejszego żyję i jestem nadal stałym prenumeratorem „Kurie­ra Lwowskiego“ i jako kawaler stanu wolnego z poborami rocznej płacy ponad 3200 kor., żyję w znośnych stosunkach materialnych — przeto sta­wiam korespondenta „Kroniki Stanisławowskiej“ do „Wieku Nowego“ pod pręgierz opinji publicznej za wyrządzoną mnie moralną krzywdę.
Franciszek Muszynklewicz, oficjant kol. pań­stwowych w Stanisławowie.
Plotka czy prawda?
Berlin. (Tel. wł.) Do pism tutejszych dono­szą z Constanzy, że Rosja przez terytorjum buł­garskie przesiała do Serbji uzbrojenie całkowite dla 100.000 ludzi. Jak dalej informują pisma berliń­skie rynsztunek ten wojenny ma służyć do uzbro­jenia ludności serbskiej na wypadek wojny z Austrją.

19.02.1913

До теми