Мандрівна студія перечитування нашої класики

Від буриме до рольових ігор: Мандрівна студія «ПереФарбованого лиса» запрошує перегравати українську класику!

 

 

В умовах війни в багатьох українців загострилось прагнення дослідити власну ідентичність, що пробудило цікавість до української історії і літератури. Різноманітні youtube-канали, лекторії і книжкові клуби жваво відгукнулись на цей запит.

 

Авторки подкасту «ПереФарбований лис» освітянка Валентина Мержиєвська і психологиня Марія Діденко також вже кілька років перечитують твори українських класиків, досліджуючи світогляд і поведінкові моделі українців, описані в літературних творах. А нещодавно винайшли новий формат взаємодії з творами. Дівчата пропонують не лише обговорювати прочитане, а переграти сюжети української класики. Ігрова студія має більш динамічний формат, який, до того ж, дозволяє долучити навіть тих, хто ще не встиг прочитати самого літературного твору.

 

І подкаст, і ігрова студія спрямовані на те, щоб:

 

розвіювати стереотипи щодо української літератури, які склались в часи її вивчення в школі;

 

надихати перечитувати українську класику в дорослому віці;

 

надавати вчителям інструменти для обговорення складних творів, враховуючи психологічні та емоційні потреби учнів;

 

пробуджувати інтерес до авторів літературних творів, а також до історичного контексту їх написання;

 

виявляти в літературних творах зразки поведінки, властиві українцям, усвідомлювати їх і вирішувати, що з цього варто передавати наступним поколінням, а від чого варто відмовитися;

 

досліджувати існуючі світоглядні установки, як-то прагнення свободи чи ставлення до освіти тощо. Виявляти теми, над якими варто поміркувати, щоб сформувати власний світогляд.

 

Спершу авторки розробили 4 навкололітературні гри з різними механіками і провели кілька пробних ігор у Києві. І вже восени, за сприяння Українського інституту книги, вирушають з мандрівною студією по 7 містах України  —  поділитися цією знахідкою. 

 

Наразі розроблені такі види ігор:

 

рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького;

 

гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського;

 

гра типуна кшталт «Мафії» за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»; 

 

буриме за віршами українських поетів.

 

 

Про те, як влаштована студія, можна прочитати в матеріалі на «Читомо»: «Література за межами шкільних стін — від клубів до екскурсій» , а також у статті на «Рубриці»: “ПереФарбований Лис”: як і навіщо працює український проєкт навкололітературних ігор.

 

Міста, які планують відвідати ведучі мандрівної студії:

14 жовтня, Львів

15 жовтня, Тернопіль 

21-22 жовтня, Вінниця

4 листопада, Кропивницький

11 листопада, Харків

12 листопада, Полтава 

18 листопада, Івано-Франківськ. 

 

Проєкт має просвітницький характер. Участь в іграх безкоштовна, але з обов’язковою реєстрацією. 

 

Стежити за розкладом ігор можна в соцмережах подкасту: в instagram  та facebook .

 

Про проєкт

 

Подкаст «ПереФарбований лис» виходить в ефір з квітня 2021 року і вже налічує майже 100 випусків, з них понад 60  —  основних, з обговоренням літературних творів, і понад 30  —  бонусних випусків з цікавими гостями.

 

Слухати подкаст можна на  подкаст-платформах.

 

2023 року«ПереФарбований лис» виграв у конкурсі культурно-мистецьких проєктів від Українського інститут книги, спрямованих на організацію і проведення заходів з  промоції читання, у категорії «Створення тренду читання як дозвілля, читання для навчання», згідно з яким і реалізує мандрівну студію навкололітературних ігор. 

 

Валентина Мержиєвська  —  освітянка, з 2011 року є співзасновницею і очільницею альтернативної школи БеркоШко, а з 2022 також ГО «Валентність Переосмислення», яка створює різноманітні освітні проєкти з розвитку культури пам’яті. Зокрема: меморіал русифікації Лінгвоцид linguicide.in.ua, матеріали до пам’ятних дат MemoryCraft, математично-історичний календар Календатика тощо. 

 

Марія Діденко  —  психологиня, фасилітаторка. У 2018-2022 роках вела групу соціалізації для підлітків, які перемогли рак, від фонду Tabletochki, проводила численні освітні табори комунікативні клуби для дітей та підлітків, лекції з комунікації для вчителів та дорослих, комунікативний клуб для підлітків. З 2021 року працює в Українсько-данському молодіжному домі, курує проект тренінгів-інтенсивів з діалогу та фасилітації «Школа Діалогу».

 

 


 

01.10.2023