Wiosenne kapelusze.

 

Zimno jeszcze, mróz, lcez królowa moda troskliwa o swe poddanki prsygotowała juz wiele nowalijok wiesennych. Nowe kapelusze. Zadarte w górę — i na dół spadająca obydwu kierunki zyskały aprobatę. Jednolitego kierunku niema już oddawna. Na pierwsze dnie łagodne słoneczne — skomponowano wedle aksamitango, podgjęte w górę kapelusza z jedwabiu i słowy — tz. markiza. Lecz twórcza fantazja modystki stworzyła wiele innych form — dążących ku górze. Np. tak zwany broto w zupełnie nowej, wielkiej, prosto w górę piętrzącej się formie. Kapelusz taki ramuje oblicze gdyby glorja święta i ma prócz tego jeszcze jeden wewnętrzny wąski rąbek, który zacienia cozy, gdyby maska. W tem właśnie leży nowość i pikanterja. Ten rąbok prosty lub falisty, jest konieczny, bo kresa kapelusza nietylko jest wysoka, lecz zdąża również silnie ku tyłowi. Jeśli łagodniej wygięta — wygląda jak łopata, z przedu szeroka, z boków i z tyłu wąska. Charakterystycznem dla tysk kapeluszy, że się ja nietylko głęboko nakłada na oczy, lecz silnie wgniata na kark. Manipulacja ta jest "przykazaniem" wobes wszystkich nowych form.

 

Są do wyboru: bardzo wielkie, z jednego boku do góry zadarte, z drugiego zaś nisko spadające lub silnie na lewo wyładowane. Czwórszpic jest ostatnim "krzykiem" mody.

 

Na takiej wysokiej kresie rozwielmożnił się garnirunek. Wielkie rozety, albo kwiaty ze wstążki, borty słomiane lub z przejrzystego celofanu zestawionego w najrozmaitszych barwach; nader efektowne. I fantazje z piór kołyszą się miękko i powiewnie na tych kapeluszach. Wszystko wiotkie, przeźroczyste — a jeur.

 

Rajery układa się na tiulu i tworzy z nich kresę, lub glówkę kapelusza, lekkie piórka aranźuje się w zwj, który zwisa z boku kapelusza. I to jest własnie typowe w tych nowych kapeluszach. Z każdego tych nowych tworów z jedwabiu, słomy, czy gazy zwisa dluga wstążką, kutas, pióro strusie lub inna jakaś fantastyczha "zwieszka" s liści jedwabnych z piórkami. I to nie tylko przy podniesionych w górę kapeluszach, lecz także i z fasonów dzwonowych, które w obecnym sezonie wypłynęły znów na powierzchnię w umiarkowanej wielkości. Spuszczone kresy widać i na dużych kapeluszach, przeznaczonych do eleganckich toalet wieczorowych. Jedno nakoniec muszę tu zauważyć. By zdobyć taki "nowotwór" na głowę — potrzeda wiele — wiełe mareczek. Na tę ewentualność niechaj się więc zawczasu "uzbroją nasze piękne modnisie.

 

Przeglad poniedziałkowy

08.02.1921

До теми