Міжнародний огляд.

Неділя 2 вересня 1945 року залишиться в пам'яті радянського народу як знаменна історична дата. В цей день вся країна з напруженою увагою слухала звернення товариша Сталіна до народу в зв'язку з перемогою над Японією.

 

Чотири місяці тому була змушена капітулювати гітлерівська Німеччина — агресор на Заході. Сьогодні надійшла черга і до агресора на Сході. Японські мілітаристи не хотіли визнати того, що їх чекає така ж доля, як і їх союзників — німецьких фашистів. Героїчна Червона Армія розбила всі їх розрахунки на затягування війни, прискорила розв'язку подій. Японці, які думали про себе, що вони господарі всієї Східної Азії, виявилися переможеними. Представники японського уряду і генерального штабу поставили 2 вересня свої підписи на документі, який підтверджує розгром імперіалістичної Японії силами великих демократичних держав.

 

"Це означає, — заявив товариш Сталін, — що настав край другої світової війни". Перед людством відкрилась тепер можливість мирного будівництва, можливість мирного життя. Звістка про це викликала загальне торжество народів волелюбних країн.

 

Закордонна преса приділяє велику увагу виступові товариша Сталіна.

 

Товариш Сталін у свойому зверненні до народу сказав, що у нас є і свій окремий рахунок до Японії. По сьогоднішній день з 1904 р. до самого останнього часу японці не раз намагалися загарбити наші землі на Сході, оволодіти Далекосхідними багатствами нашої Батьківщини. Російсько-японська війна, розв'язана самураями, окупація Далекого Сходу в 1918 році, напад на наші кордони в 1938 році та інші провакаційні дії — все це лише атаки на шляху загарбницької політики і японських агресорів. Наш народ не забув поразку російських військ в 1904 році. Японці загарбали тоді Південний Сахалін і утвердилися на Курильських островах, закривши для нашої країни всі виходи в океан. Поразка російських військ в 1904 році, — говорив товариш Сталін, — "лягла на нашу країну чорною плямою." Тепер ця пляма є змита, Японія розбита. В результаті здобутої перемоги, Південний Сахалін і Курильські острови відійдуть до Радянського Союзу. Вони будуть служити базою оборони нашої країни від японської агресії, засобом прямого зв'язку з океаном.

 

Дипломатичний оглядач агентства Рейтер заявляє, що в Лондоні повернення цих територій вважали неминучим з часу вступу Росії у війну на Далекому Сході.

 

Радянський народ вніс величезний вклад у справу боротьби проти німецьких і японських загарбників. Багато горя і лиха принесли вони нам. Але не ми, а вони виявилися переможеними, не ми, а вони склали свою зброю. Натхнені великими перемогами радянські люди зроблять все, щоб наша Країна була ще більш сильною і могучою, щоб яскравіше сяяла слава нашої Батьківщини.

 

***

 

Знаменно, що в дні капітуляції Японії опубліковано перший список німецько-фашистських злочинців, які підлягають судові міжнародного військового трибуналу. До відповідальності притягаються 24 гітлерівські кати і бандити. Це Герінг, Гесс, Лейн та інші головні спільники Гітлера по нацистській партії це Кейтель і Деніц — представники німецької вояччини, виконавці гітлерівських загарбницьких планів це — Шахт, Функ, Крупп, фон-Болен та інші фінансові і промислові королі Німеччини, які вигодували всю бандитську зграю Гітлера. Це вони вкинули людство у війну, в якій загинули сотні тисяч, міліони людей, яка перетворила в руїни сотні міст і тисячі сіл.

 

Кроваві кати хотіли поневолити увесь світ. Нині вони стануть перед судом народів світу. Розплата сувора і справедлива — така вимога міліонних мас, такий вирок історії. "Ми примусимо німецьких злочинців дати відповідь за всі їх злочинства", — говорив товариш Сталін, — ще в дні війни з фашистською Німеччиною. Тепер настав час для такої відповіді.

 

Увесь світ з глибоким задоволенням прийняв звістку про віддання німецько-фашистських злочинців до суду, у відповідності з рішеннями Берлінської Конференції. Суд відбудеться в Нюрнбергу, в німецькому місті, яке було містом зборищ гітлерівських головорізів. У списку немає Гітлера, бо про його долю покищо немає певних даних. Але розслідування справ і розшуки воєнних злочинців тривають. Всі вони повинні стати перед судом і зазнати суворого і заслуженого покарання.

 

Оглядач.

 

Нафтовик Борислава

 

08.09.1945

До теми