Городок (Хмельницька область)

Літопис однієї археологічної експедиції: в Городку над Смотричем знайшли невідомий замок та актуалізували герб міста.
  Городок-Подільський, розкопки корчми. Тут пили та курили....    
У серпні ми відзначили публікаціями 100-річчя битви під Городком Подільським, однієї з перших баталій Першої світової війни. Сам же Городок відомий своїми підземними лабіринтами. І про них ми теж розповідали. Та ось несподіване відкриття об’єднало обидві теми.    
Сто років тому біля Городка-Подільського австро-угорське військо потерпіло свою першу поразку в Першій світовій війні.    
Підпис (в українському перекладі) під російською листівкою: «ПЕТРОГРАД, 6 [19] серпня. Від Генерального штабу оголошується: 4 серпня, о 12-й годині дня австрійська дивізія підійшла до лінії Городок – Кузьмин. Наша кіннота зав’язала з супротивником бій, що тривав 5 годин. Вогнем і кінськими атаками супротивнику завдано втрат. Все поле всіяне неприятельськими трупами. Наші втрати незначні. Близько 7-ї години вечора того ж числа розладнана австрійська дивізія відійшла, гнана нашою кіннотою».
День святого Антонія Падуанського, який римо-католики відзначають 13 червня, в Городку-Подільському святкують навіть з більшим розмахом, ніж Різдво та Великдень. Адже цей Святий є неформальним покровителем міста, а його чудотворний образ, що зберігається у костелі Святого Станіслава, надзвичайно шанують усі римо-католики України (і не тільки).    
Городок-Подільський, як і більшість старовинних містечок цього реґіону, здавна потерпає від пам’яток своєї багатовікової історії. Звичайно, дошкуляють городянам не ті пам’ятки, що в путівниках або в місцевому музеї, а ті, що приховані під будинками та вулицями. Століттями місто розросталося не лише вшир, але й углиб. Потужні шари глини, на яких стоїть Городок, дозволяли це без великих проблем.