Експерти ООН радять обмежити розвиток тваринництва, натомість вирощувати ліси.

 

Експерти ООН презентували нову доповідь, в якій розповіли про дієві заходи у боротьбі зі зміною клімату. Один з головних пунктів доповіді – скорочення споживання м'яса.

 

 

Доповідь підготували 107 вчених з міжурядової групи експертів зі зміни клімату ООН. Повна назва доповіді – "Зміна клімату та землекористування: спеціальна доповідь Міжурядової групи експертів з питань змін клімату про зміну клімату, опустелювання, деградацію земель, стале управління земельними ресурсами, продовольчу безпеку і потоки парникових газів в наземних екосистемах".

 

Це одна з трьох спеціальних доповідей, які МГЕЗК готує в рамках поточного циклу підготовки рапорту шостого циклу.

 

Автори доповіді вважають, що зараз земля використовується нераціонально: занадто багато площ зайняті під тваринництво, тоді як можна би було нагодувати набагато більше людей при використанні тих же площ для землеробства.

 

Людство вже освоїло понад 70% вільної від льоду суші. Майже третина від потенціалу землі використовується для виробництва продовольства, кормів, волокна й енергії, а також для заготівлі деревини. Чверть від освоєної землі може перетворитися в пустелю через нераціональне використання її ресурсів.

 

Третину вироблених продуктів викидають, не споживши, водночас 820 млн людей на Землі недоїдають.

 

 

Науковці сформулювали необхідні для зупинки зміни клімату завдання:

 

1. Зберігати природні ліси, особливо тропічні

Надлишки вуглекислого газу, які потрапляють в атмосферу в результаті діяльності людини, в тому числі при промисловому виробництві, можуть поглинатися рослинами.

 

2. Їсти менше м'яса і більше овочів

На виробництво продовольства припадає близько чверті викидів парникового газу в світі. На м'ясо та інші продукти тваринного походження припадає більше половини парникових газів, які потрапляють в атмосферу в процесі виробництва продуктів харчування. Найбільш шкідливими щодо впливу на клімат і взагалі навколишнє середовище виявилися яловичина і баранина.

 

3. Зберігати і відновлювати торфовища

Торфовища  – важливий резервуар для зберігання вуглецю в біосфері. Механізм функціонування торфовищ істотно впливає на глобальний клімат. Поглинання торфовищами вуглекислого газу з атмосфери ("зворотний парниковий ефект") перешкоджає зростанню температур, тоді як виділення вуглекислого газу або зниження здатності торфовищ до поглинання вуглекислого газу сприяє потеплінню.

 

4. Розвивати агролісництво

Агролісництво передбачає поєднання лісових посадок з пасовищами і полями, де вирощуються сільськогосподарські культури. Дерева захищають посадки від вітру, затримують вологу, запобігають ерозії, а восени опале листя є природним органічним добривом.

 

5. Зберігати біорізноманіття

Втрата біологічного різноманіття знижує продуктивність екосистем. Вона дестабілізує екосистеми і послаблює їхню здатність протистояти стихійним лихам, таким як повені, посухи і урагани, а також стресам антропогенного походження у вигляді забруднення і зміни клімату.

 

 

09.08.2019

До теми