Свіже, "імені" Меган Маркл, число Vogue показує мінливе обличчя галузі — невже це дійсно так?

 

 

Пам'ятаєте час, коли глянцеві журнали вважали такими ж ударними, як бульбашки в келиху шампанського, а мода вся була тільки cексом, сукнями і фальбанками? Більше такого немає.

 

Індустрія, що колись славилася кігтяно-зубним сурвівалізмом і зброєподібними суками, реабілітується, а найбільший тренд цього сезону – бути милою.

 

"За паруючим горнятком м'ятного чаю ми жартували про те, як можна сяяти у світі, наповненому, здавалося б, щоденною темрявою", – пише герцогиня Сассекська з манірною чарівністю про те, чим керувалася вона у своєму гостьовому редакторстві вересневого числа британського Vogue. Невже вона мучилася фастриґами? Або її цікавило питання, чи настав день небесної блакиті? Ні. Вона просто хотіла отримати можливість "перейти від перспективи фрустрації до перспективи оптимізму".

 


(клікнути для збільшення) 

 

Число “Forces of Change” ("Сили змін"), яке нині в четвер надійшло у продаж, є кульмінацією цих зусиль. На його обкладинці зображені 15 осіб, яких герцогиня вибрала в "дусі інклюзивності", щоби презентувати "жінок різного віку, кольору шкіри, віросповідання, національності, життєвого досвіду" і "безсумнівного натхнення". Серед них є жінки, з якими вона зустрічалася "й особисто підтримувала", і ті, ким вона "захоплювалася здалеку". Серед них прем'єр-міністр Нової Зеландії Джасінда Ардерна, 16-річна екологічна активістка Ґрета Тунберг, захисник інклюзивності та вчена Шинейд Берк та актриса Сальма Гаєк, одружена з Франсуа-Анрі Піно, головою і генеральним директором Kering luxury group.

 

Герцогиня відмовилася сама з'явитися на обкладинці, бо вважала занадто "фанаберистим" ставити себе в таку компанію. Натомість вона поставила на обкладинку дзеркальний прямокутник, щоби читач також міг "відрефлектувати" свої зміни. "Загальний настрій, який, я сподіваюся, ви знайдете, – підсумовує вона, – буде позитивним, добрим, прихильним та інклюзивним“.

 

Все це так само достойно, як миска салату з кіноа. Зірки обкладинки вдягнені в розумний одяг – ділові блузки, безбрендові топи та індивідуально пошиті штани – і не без смаку зазнимковані в чорно-білих тонах. На прохання герцогині зображення цифрово не обробляли – вона хотіла "бачити ластовиння". Мішель Обама з'являється в білій футболці і джинсах, щоб поговорити про розширення прав і можливостей, а приматолог Джейн Гудолл говорить принцу Гаррі не мати забагато дітей, щоби врятувати світ від зміни клімату. Принц погоджується: "Двоє, максимум.”

 

Але вся ця милість не може спростувати той факт, що світ все ще є доволі жахливим. І вже гостриться критика проти Меган. Це число вже описують як її хитру атака на свою шваґрову, герцогиню Кембриджську, яка використала свою обкладинку Vogue в 2016 році для промоції капелюхів у стилі слоун-рейнджер і втіхи від розпалювання багать. Це число вже критикують як занадто орієнтоване на знаменитостей: правопопулістська The Sun запропонувала цілий шерег медсестер, військових і, гм, Барбару Віндзор як людей, які мали виграти кастинг. І це число вже відзначили як прояв зневаги: ніде не видко королеви. Але це трагедія співчуття. Ви можете роздати всі люстерка на світі, але знайдуться ті, хто буде бачити тільки свої недоліки.

 

 

Однак факт присвяти вересневого числа – випуску, що зазвичай асоціюється з блокбастером нових трендів і касовим клацанням комерційних контрактів – такій темі, як доброта, говорить про те, де зараз опинилася мода. Останніми роками цій індустрії довелося змиритися з деякими незручними істинами – як-от з тим, що вона страшенно забруднює навколишнє середовище; що ловить молодь на гачок її вразливості й низької самооцінки; що може бути елітарною, расистською і злостивою. Але що очевиднішими стають гріхи моди, то гострішою стає її цінність як соціальної платформи. Світова індустрія моди коштує близько $ 2,5 трлн. Вона має вплив. І бренди, редактори, стилісти, креативники усвідомлюють, що привітність може мати комерційні переваги. В атмосфері, коли ми носимо наші серця (і логотипи) на своїх рукавах, бренд, який виступає за "доброту" або "збалансованість", має більшу силу.

 

І тому індустрія, яка колись робила свій бізнес гламурно, різко змінюється. Робити добро – це круто вже зараз. Американський Vogue, брат британського, каже про присвяту майбутнього числа сталому розвитку. Dior – це все про фемінізм. І на цьому тижні, буквально вслід за Vogue, Рене Тірадо стала першим директором із глобального розвиту різноманітності та інклюзивності в Gucci, їй доручено створити "більш інклюзивне і рівноправне місце роботи" в цьому домі моди.

 

Ну так. Це може бути трюк. Циніки скажуть, що ці ініціативи – лиш пусті слова в індустрії, яка все ще боготворить 18-річні форми тіла і збиває фортуну на одязі. Але подумайте, як відчуває себе Шинейд Берк. Народившись карликом, ірландська активістка все своє доросле життя намагається зробити моду інклюзивнішою. І тепер вона – на найважливішій обкладинці моди року.

 

 

 

"У нинішній атмосфері почали обговорюватися соціальні проблеми, – каже вона мені (через Instagram, звичайно) про цю свою зірковість на останній обкладинці Vogue. – Життя людей та їхнє право на існування перетворилися на поляризаційну риторику. Це число [Vogue] важливе, бо воно центрує і робить валідним різноманітний життєвий досвід. Воно культивує емпатію через історію першої особи про неповносправність, расу, збалансованість, імміграцію та гендер. Це вперше, коли маленька людина з'явилася на обкладинці Vogue. Як ця видимість вплине на амбіції молодого покоління? Це важливо для мене!”

 

Для такої заяви можна майже забути про паруючий трав'яний чай.

 


Jo Ellison
What’s the biggest trend in fashion? Compassion
The Financial Times, 1.08.2019
Зреферував О.Д.

 

01.08.2019