Вже дуже давно Українське Педаґоґічне Товариство не відзивало cя до публичної жертвенности. Були инші пекучі потреби, тож наше товариство вберігало супроти них льояльну резерву. Але тепер, коли наука в наших численних приватних школах без жертв наших земляків була би неможлива, пригадуєть ся Головна Управа товариства зі своїми потребами.
У Львові є вісїм приватних шкіл товариства:
1) Приватна жіноча учительська семинарія, 136 учениць. Удержанє сеї школи є получене з так великими видатками, що мимо шкільних оплат, впрочім невисоких, товариство докладає до неї річно около 20.000 корон. Ся школа робить від 12 лїт що року стараня о право прилюдности, та дістає все відновну резолюцію з заміткою, що школа отримає право прилюдности тільки тодї, як згодить ся на утраквізм. Але наше товариство не зійде з принципіяльного становища.
2) Чотироклясова жіноча школа вправ при семинарії, з правом прилюдности, 70 учениць (вул. Длуґоша ч. 17). Дїти бідні, не можуть зложити навіть низенької оплати 8 корон річно, а навпаки потребують підмоги на одїж, обув, книжки і зшитки. Та школа коштує товариство річно о коло 7000 корон.
3) Пятиклясова дївоча видїлова школа ім. Тараса Шевченка з правом прилюдности (вул. Мохнацького ч. 12). Давнїйше називала ся така школа: девятиклясова. Оплата за науку вceгo річно 12 корон. Богато бідних учениць увільнюють ся й від сеї оплати. Удержанє річно 14000 корон.
4) Мужеська чотироклясова школа ім. Бориса Грінченка з правом прилюдности (вул. Городецька ч. 95), 206 учеників в шести віддїлах.
5) Дївоча чотироклясова школа ім. Бориса Грінченка з правом прилюдности (вул. Городецька ч. 95), 160 учениць в чотирох віддїлах. Ті обі школи веде Кружок У. П. Т. ім. Бориса Грінченка і видає на них річно около 20.000 К.
6) Мішана чотироклясоза школа ім. короля Данила (вул Жовківська ч. 62) 249 дїтей в шести віддїлах, коштує річнo около 10.000 К.
7) Мішана школа ім. князя Льва (вул. Клушинська ч. 5, бічна Личаківської), 87 дїтий в трох клясах, четвертої ще нема, коштує річно около 5000 корон.
8) Хлопяча школа ім. Т. Шевченка (вул. Длуґоша, ч. 17) для стрийської дїльницї, 119 хлопцїв в трох віддїлах, четвертої кляси нема, коштує річно около 5000 корон.
Кружок У. П. Т. в Перемишли веде дві народні приватні школи в самім Перемишли.
Крім того удержує товариство чотири приватні ґімназії: В Яворові (8 кляс), в Долинї (7 кляс), в Городенцї (8 кляс), в Рогатинї (6 кляс) та чинить заходи о віднову приватної ґімназії в Чорткові при помочи місцевих чинників. Удержанє одної ґімназії виносить пересїчно річно 40.000 корон.
Приватні жіночі учительські семинарії (зглядно курси) то обновлюють ся то свіжо закладають ся: в Коломиї, Тернополя, Долинї, Перемишли і Дрогобичи.
На веденє всїх сих приватних шкіл треба товариству гроший, і то не мало гроший. Загальна дорожнеча всїx річий відбиваєть ся й на школї: губка, що коштувала перед війною 2 корони, коштує тепер 7 К 50 с., одна лавка на три ученицї 120 корон, таблиця 130 корон, кільоґрам крейди 3 корони, кільоґрам олїю до запусканя підлоги 5 корон (перед війною 40 с.) і т. д., і т. д. А вже всї аж надто добре знаємо, що нинї коштує сотнар угля та дров!
Супроти надходячої зими Головна Управа товариства просить о можливо як найскорші щедрі жертви на школи товариства, яке мимо всїх перепон моральних і матерїяльних свої приватні школи вести хоче. Судьбу їх віддаємо в руки всїх наших тямучих земляків і землячок.
Перед війною опікував ся приватними ґімназіями краєвий Шкільний Союз ("Рідна Школа"). Тепер силою обставин перед перейшла опіка над ґімназіями на У. П. Т., отже просимо всїх людий, що в своїм часї підписали деклярації "Рідної Школи", реалїзувати свої зобовязаня на річ приватних ґімназій чеками У. П. Т., які отсе долучуємо.
Головна Управа Українського Педаґоґічного Товариства.