Uroczystości narodowe we Lwowie.

W dniu wczorajszym miasto nasze przybrało jeszcze bardziej świąteczny wygląd, niż w dniach poprzednich. Tysiące nalepek czerwieni się w oknach, barwy narodowe zdobią domy, bałkony, portale sklepowe. Kupiectwo polskie przyozdobiło swoje sklepy gustownie, z przepychem, jak przystało na wielkie święto narodowe. Niektóre gmachy, jak np. Tow. kredyt. ziemskiego Banku hipotecznego, Kasyna i Kola literacko-artyst. teatry miejskiego i wiele innych mają bardzo bogate dekoracje. Również udekorowano budynki szkolne. Bialy orzeł widnieje na każdem niemał wiejscu, tu i ówdzie w skromnej, gdzieindziej w ozdobnei szacie. Obywatelstwo lwowskie ozdobiło pierś swoją kokardkami, przy których umieszczono podobiznę Piłsudskiego, lub orła białego.
Uroczyste obchody w szkołach lwowskich.
I mlodzież szkolna lwowska czcila wczoraj chwilę ogłoszenia znanych manifestów. Odbyły się mianowicie we wszystkich szkolach uroczyste poranki, poprzedzone nabożeństwem w kościołach, w których wzięła udział młodzież obojga płci pod przewodem grona nayczycieli. Dla młodzieży szkól średnich odbyły się nabożeństwa z kazaniem okolicznościowem.
Po wysluchaniu mszy udała się młodzież do budynków szkolnych, gdzie zgromadzona w salach wysłuchała przemówień kierowników. W program uroczystego poranku wchodziły deklamacje i odśpiewanie pieśni patriotycznych.
Rada szkolna okręgowa wydała polecenie, aby mlodzież szkolna począwszy od kl. 4. wzięła gremialny udział w dzisiejszym pochodzie manifestacyjnym.
W teatrze miejskim.
Popołudniowe przedstawienie przepięknych i zawsze entuzjastycznie przyjmowanych przez młodzież obrazów doby Kościuszkowskiej, może najbardziej przemówić do serc młodego pokolenia, które szezelnie zapełniło widownę teatru miejskiego. Grano "Kościuszkę pod Racławicami" starannie, a postać Tadeusza Kościuszki w interpretacji p.
Chmielińskiego przyjmowana była burzliwymi oklaskami, również każdorazowe pojawienie się kosynierów z Bartoszem Głowackim, którego odegral p. Rasiński, wywoływalo frenetyczne oklaski. Końcowe obrazy poszczególnych aktów, jak przysięga Kościuszki, rzeź w Kozubowie, zdobycie armat i powrót zwycięskich wojsk, sprawiły silne wrażenie, na skutek niemilknących oklasków musiano je kilkakrotnie odsłaniać.
Wieczorem odbyło się w teatrze miejskim przedstawienie galowe. Salę wypełniła odświętnie przystrojona publiczność. Na przedstawieniu byli obecni liczni dostojnicy wojskowi i świeccy. I tak: kom. Bohm-Ermolli, gen. Riml, radca dworu Reinlender, radca Grabowski, rektor Twardowski, członkowie Rady przybocznej.
Przed rozpoczęciem przedstawienia orkiestra teatralna odegrała hymn narodowy "Jeszcze Polska nie zginęla".
Obecni wysłuchali pieśni Legionów stojąc.
Program wypelnieno przedstawieniem "Strasznego dworu" Moniuszki ze współudziałem pp. Tarnawskiego i Lowczyńskiego w głównych rolach. Wykonawcy byli żywo oklaskiwani.
Uroczystość zakończono przedstawieniem obrazu z żywych osób i odegraniem poloneza Kurpińskiego.
Przez cały ciąg przedstawienia panował nastrój podniosły.

12.11.1916

До теми