Карта магнітного поля Чумацького шляху

Наша Галактика під незвичним кутом зору: за допомогою даних, отриманих космічним телескопом «Планк», астрономам вперше вдалося відобразити магнітне поле Чумацького шляху на детальній карті. Вона демонструє розподіл міжзоряного пилу й дає змогу зробити висновки про історію Галактики загалом. Дані телескопа «Планк» є важливими не тільки для космології: вони полегшують розпізнавання сигналів переднього плану та сигналів космічного мікрохвильового фону, – повідомляють учені в журналі «Astronomy & Astrophysics».

 

 

Карта магнітного поля Чумацького шляху 

 

 

Космічний телескоп «Планк» з 2009 року стежить за космічним мікрохвильовим фоном – реліктовим світлом, що зародилося згодом після Великого вибуху . Його поляризація і структура багато розповідають про розвиток Всесвіту на самому початку. Прилади телескопа заглядають в глибини нашої Галактики. За допомогою високочастотного інструмента телескоп проаналізував світло крихітних часток пилу в Чумацькому Шляху. Напрям вібрації теплового випромінювання, що тече від них – його поляризація – дозволяє робити висновки про магнітне поле та його орієнтацію.

 

«Як і Земля, Галактика має магнітне поле, але воно в 100 тисяч разів слабше від земного», – розповідає астрофізик Дуглас Скотт з Британо-колумбійського університету (Канада). – «І як магнітне поле Землі продукує різні явища, зокрема північне сяйво, так і магнітне поле Чумацького шляху зумовлює багато процесів і феноменів».

 

Нові дані телескопа «Планк» уперше демонструють детальну картину магнітного поля Чумацького шляху. Темніші області вказують на ділянки, де поляризація випромінювання сильніша – а, значить, сильно скеровує магнітне поле. Чітко видно темну смугу, що відповідає площині галактики. Тут лінії магнітного поля розташовані здебільшого паралельно площині Чумацького шляху. Ближче до зовнішнього боку в магнітному полі з'являються вихори, в цих газових і пилових хмарах лінії поля впорядковані слабше.

 

Така інформація важлива для космології. Адже, за умоги ґрунтовного вивчення сигналів переднього плану Чумацького шляху легше відрізнити далекі сигнали космічного фонового випромінювання – вони подекуди блокують одне одного. Їхня поляризація робить цінні підказки про стан Всесвіту на ранній стадії еволюції.

 

Так, у березні 2014 року телескоп BICEP2 вперше в схемі поляризації виявив космічну інфляцію – раннє, експоненціальне розширення Всесвіту. Зараз науковці сподіваються, що цей сигнал підтвердять результати спостереження телескопа «Планк». Для цього в Чумацькому шляху потрібно точно відсіяти шуми від сигналів космічного фону.

 

«Результати допомагають підняти завісу часток пилу над Чумацьким шляхом, що уможливить вивчення ранніх етапів розвитку Галактики після Великого Вибуху», – сказав Річард Бонд з Університету Торонто.

 

Отже, в схемі поляризації можна легше відшукати докази існування гравітаційних хвиль, які виникли на етапі космічної інфляції і залишили слід у першому світлі. 

 

Зреферувала Соломія Кривенко.

Оригінал за посиланням: http://www.scinexx.de/wissen-aktuell-17526-2014-05-07.html. 

14.05.2014