Японські вчені виростили «армію» клонів

Тема клонування посідає чільне місце у науковій фантастиці. Особливо популярним сюжетом є армія абсолютно ідентичних клонів (її приклад знаходимо у кіноепопеї Джорджа Лукаса «Зоряні війни»). Японським вченим сьогодні вдалося впритул наблизитися до створення такої армії: застосувавши ту саму технологію, що й під час клонування вівці Доллі у 1996 р., вони отримали 581 клоновану мишу з первинного донора після 25 циклів клонування.  

 

Дослідники використали технологію клонування, відому як терапевтичне клонування, при якій здійснюється пересадка ядер соматичних клітин, що містять генетичну інформацію, в яйцеклітину іншої особини, з якої попередньо забрали ядро. Таким способом вдалося отримати першу в історії клоновану істоту – вівцю Доллі. Аналогічним чином згодом клонували чимало інших живих істот, однак цей процес досі був неефективний при вторинному клонуванні, тобто одержанні «клона з клона», адже при багаторазовому клонуванні накопичувалися генетичні відхилення.

Автор експерименту Терухіко Вакаяма з Центру еволюційної біології RIKEN у Кобе вирішив цю проблему, виростивши клоновані клітини у розчині трихостатину – органічної сполуки, яка виступає інгібітором ензимів, що вносять спадкові зміни у ДНК. Завдяки цьому вдалося підвищити ефективність клонування уп’ятеро.   

Команда Вакаями повторила клонування миші 25 разів. Іншими словами, вони клонували одну особину, згодом її клона, далі клона клона і т. д. Загалом вони отримали 581 здорову тварину, кожна з яких була здатна до розмноження та прожила звичні для мишей 2 роки життя. Якість генетичного матеріалу з кожним наступним поколінням як не погіршувалася, так і не покращувалася.     

«Наші результати засвідчили, що багатократне клонування цілком можливе, і якщо використати правильні методики, цілком можливо клонувати тварин безкінечно», - написав Терухіко Вакаяма.

Це, до речі, не перший випадок, коли його команда успішно здійснює клонування. У 2008 р. Вакаяма отримав клони з клітин миші, яка була замороженою впродовж 16 років. Інші біотехнологи клонували корів, свиней та котів, проте не далі трьох поколінь. Вченим також вдавалося отримати стовбурові клітини з клонованих людських ембріонів, однак клонування людини пов’язане з багатьма етичними, законодавчими та науковими перешкодами. 

11.03.2013

До теми