На останньому засіданні сесії Тернопільської міської ради «вилізла» цікава річ — розбіжності в генеральному плані міста і плані зонування. Активістка громадської ради з питань екології та ЖКГ при ТМР Ніна Міляновська озвучила більше двох десятків таких розбіжностей. Мова йде про три мікрорайони Тернополя – «Дружба», «Центр» і частково «Сонячний». За подальшою дискусією депутати тему зам’яли, пообіцявши взяти озвучене до уваги.
Однак, «Z» з’ясував у пані Міляновської що це все означає і які небезпеки криє для містян, адже йдеться про видачу дозволів на забудову там, де згідно Генплану вона заборонена. Мова в основному про так звані «зелені зони» – парки, сквери, газони.
Ніна МІЛЯНОВСЬКА:
ЧИНОВНИКИ МАНІПУЛЮЮТЬ ІЗ ДОЗВОЛАМИ НА БУДІВНИЦТВО
«Ми вийшли на цю інформацію коли разом із активістами вулиці Пилипа Орлика судилися з міською радою щодо зведення багатоповерхівки на території храму Святих Володимира і Ольги (прокуратура також подавала позов до Тернопільського окружного адмінсуду, який ухвалив визнати незаконними та скасувати містобудівні умови та обмежити забудову земельної ділянки — Z), — розповідає Ніна Міляновська. — Через суд ми витребували викопіювання частини генплану міста. А коли пізніше побачили план зонування і звернули увагу на нашу ділянку, то з’ясувалося наступне: у генплані вона була цілісною, а в плані зонування — чомусь розділеною навпіл.
Так ми зрозуміли, що генеральний план і план зонування, всупереч здоровому глузду і документам, можуть суперечити один одному. У нашому конкретному випадку міська рада надала релігійній громаді цілісну земельну ділянку виключно для будівництва і обслуговування храму Святих Володимира і Ольги (що і зафіксовано генпланом). Але заради незаконного бажання збудувати багатоповерхівку на церковній землі в плані зонування розділили ділянку на дві частини, одна з яких передбачає будівництво храму, а інша – багатоповерхівки, що є абсолютним нонсенсом з правової точки зору».
— Який із документів – Генплан, чи план зонування – має більшу вагу?
– Генплан. Він є основою для складання плану зонування, детального плану. Генплан з’явився у публічному доступі лише у квітні цього року. Коли його приймали ще у 2010 році, то його графічну частину друкували в місцевих ЗМІ, обговорювали. Та зовсім інша ситуація була з планом зонування. Громадськість практично не мала можливості його обговорювати. Хоча законодавством передбачена ціла процедура таких обговорень.
Усе почалося в час Революції Гідності. Ми давно ставили питання, чому місто досі не має плану зонування, і от випадково дізналися, що будуть обговорювати цей план 5 грудня, і, не маючи абсолютно жодної інформації, прийшли на місце проведення обговорення. Ще 24 жовтня на сайті міської ради з’явився запис про план зонування без примітки, хто за це відповідає і яка кінцева дата обговорення. Коли б це опублікували в газетах — інша річ, були б усі цифри і реальні докази. А інформацію на сайті можна було корегувати. Це відсувало справжню дату появи повідомлення. Після внесення всіх доповнень останньою датою виявилося 31 грудня минулого року.
— Що дають маніпуляції з датою?
– Є термін, згідно з яким люди, побачивши план зонування і маючи до нього претензії, можуть до відповідного числа звернутися з пропозиціями до міської ради. А вийшло так, що в людей шляхом неінформування таку можливість відібрали. Ще одна річ: якщо люди подають пропозиції, то на громадських слуханнях їх обговорюють, громадськість голосує і поправки приймають, або не приймають. Якщо документ на обговореннях не проголосують, створюють погоджувальну комісію.
Що відбулося 5 грудня? Міський голова уже підписав розпорядження, тож коли ми прийшли на так звані громадські обговорення комісія вже була! В її склад увійшли чиновники мерії, забудовники і жодного представника громадськості. Ми ж, обдзвонивши кого могли, прийшли на засідання в кількості 16 осіб, тоді як у залі сиділо 12 чиновників, які таким собі вузьким сімейним колом збиралися без громадськості проголосувати документ, що вирішував долю всього міста.
Ми виступили із проханням дотриматися вимог законодавства, у відповідь нам сказали «добре» і всі розійшлися. А через кілька днів з’явилася інформація, що слухання таки відбулися. Згодом на сайті з’явилаося повідомлення, що слухання тривали до 31 грудня. То що було тоді, 5 грудня?
Після Нового року відбулося засідання «погоджувальної ради» по плану зонування і знову, як ви здогадалися, із порушенням процедури і без надання можливості громадськості висловитися з цього приводу. Я особисто у той час надсилала свої пропозиції в управління архітектури стосовно плану зонування і забудови по вулиці Пилипа Орлика, але ні мої зауваження не були враховані, ні мене не було поінформовано про проведення даного заходу.
І у такій ситуації була не лише я. Під час революції ми намагалися донести мешканцям міста всі ці подробиці, однак до мікрофону на театральному майдані нас не пускали. Називали провокаторами.
— Які розбіжності ви виявили в обох документах, коли ті обидва з’явилися у відкритому доступі?
– Невідповідність у багатьох пунктах. От уже згадана нами забудова на вулиці Пилипа Орлика. Біля літака (Східний масив), наприклад, у генплані позначено, що там — зелена зона. У плані зонування — Ж-4, тобто це житлові будинки від 9 до 16 поверхів. Треба наголосити: якщо в генеральному плані вказано, наприклад, зелену зону, то в плані зонування на цьому місці нічого іншого бути не може взагалі. А що маємо ми?
Йдемо далі. Навпроти приміщення обласного управління Міністерства доходів і зборів — зона Г1, Г-2 (ділова зона і т.д.), хоча фактично - це парк. А нам пояснююча записка до плану зонування каже, що тут можуть дати дозвіл на зведення офісів, багатоквартирних житлових будинків, нотаріальних контор і навіть автозаправних станцій. І це в парку! Правда в міськраді зараз кажуть, що це не парк. На вулиці Гетьмана Мазепи скверик, де колись стояв танк, у генплані позначено як зелену зону. А в плані зонування — Г6 (торгівельна зона: магазини, ресторани, готелі), тобто забудова. На проспекті Злуки у дворах, де стадіон поряд із «Текстерно» — санітарна підзона Ж-3с, і будувати житло там не можна. І навіть у пояснюючій записці до плану зонування це прописано. А насправді вже видано дозволи на зведення шести багатоповерхових (більше 9 поверхів) житлових будинків.
Таких розбіжностей — безліч. Всі дослідити не можу, адже треба знати територію мікрорайону. Мені, наприклад, краще відома «Дружба». Знаю, де який об’єкт тут знаходить і можу робити відповідні висновки.
До речі, є ще одна «цікавинка» в плані зонування — з того, що вдалося з’ясувати, в ньому не позначені об’єкти, які вже збудовані, або ж під які міська рада видала необхідні дозвільні документи на будівництво. У чиновників ми також не можемо нині отримати жодного пояснення, що за позначення всередині зелених зон.
— Якщо план зонування «більш детальний», то в генеральний план внести зміни доведеться?
– Не нині. Згідно із законодавством, у цей документ не можна вносити зміни уподовж п’яти років. У нас його прийняли в 2010-му, по факту документ вступив у дію в 2011, тож до 2016 року він має бути незмінним. Але навіть у 2016 році щось змінювати у генплані можна лише на основі тих же громадських обговорень.
От, наприклад, просували раніше ідею з будівництвом міні-ГЕС на дамбі в парковій зоні, яка позначена в плані зонування як Р-1, тобто природо-заповідна зона. Якщо йти і за генпланом, і за планом зонування, то таке будівництво неприйнятне. Але якщо ініціатори зберуть мешканців міста, роз’яснять їм, що така споруда для міста вкрай потрібна, корисна і люди проголосують за її зведення, то відповідні зміни до генерального плану можна буде внести.
— На сесії ви говорили про суттєве, ба, навіть катастрофічне зменшення зелених зон. Що видно з аналізу згаданих документів та інших щодо цієї проблеми?
— Як твердять екологи, Тернополю не вистачає 1300 гектарів площ зелених насаджень. Це не тільки дерева, кущі, а й газони. Це по мінімуму. Згідно з генпланом, у нових мікрорайонах взагалі не передбачено зелених зон. «Сонячний», «Аляска», «Подоляни» — це просто катастрофа. До речі, усі дачі між «Сонячним» і «Аляскою» по обидві сторони дороги будуть забудовані багатоповерхівкам від 9 до 16 поверхів.
Мене особисто також надзвичайно обурює ситуація, яка склалася із школою №9. Два роки тому діти разом з екологами своїми руками висадили біля школи дендрарій: долучилися, так би мовити, до процесу відновлення природного середовища та ідеї екологічного мислення. А зараз на тому ж місці на очах тих же дітей «дяді-будівельники» все знищили і зводять житлову багатоповерхівку із порушенням як державних будівельних норм (ДБН), так і норм моральних.
У нас ще є складна ситуація з тим, що міська рада видає дозволи на встановлення кіосків, магазинчиків просто на газонах. Коли ми звернулися в міське управління архітектури, нам сказали: в нас немає законних підстав відмовити людям в наданні дозволів. Тобто люди просять виділити їм для бізнесу шмат газону, а в управління немає підстав відмовити?
— Проаналізовані і виявлені розбіжності ви передали в міську раду. Якісь результати є?
— Наразі розглядають. Ми віддали мерії 21 пункт, хоча й у перелік не все включили. Опрацювати більше не маємо можливості, бо, як уже говорила, треба добре знати кожен мікрорайон. Поки що активістів-помічників у цій справі немає. Хоча начебто від мікрорайону «Пронятин» люди будуть доповідати на наступних засіданнях комісії, адже ця комісія, яка вивчала пропозиції і проблеми тернополян, озвучені на сесії 25 квітня, продовжила свою роботу. Треба зауважити, що є ще проблема маніпулювання з видачею земельних ділянок, які постають в результаті розбіжностей між генпланом і планом зонування. Але це вже окрема тема.
Розмовляла Віра ПЕРУН
03.07.2014