Єврокомісія дає пас Україні

Сьогодні, 15 травня, Європейська комісія ухвалила текст проекту рішення Ради Євросоюзу про підписання Угоди про асоціацію з Україною.
Однак прихильникам євроінтеґрації тішитися зарано. Єврокомісія наразі ніяк не передбачає факту підписання цієї угоди, а лише здійснює технічну підготовку до тих кроків, які з боку ЄС необхідні, щоб забезпечити можливість — але не факт — підписання.

 

 

 

Підготовлений Єврокомісією проект рішення, офіційну інформацію про який «Z» подає в повнотекстовому перекладі, супроводжується офіційною політичною заявою. «Комісія схвалила пропозиції Ради ЄС щодо підписання, тимчасового застосування й укладення угоди про асоціацію Україна-ЄС, які буде передано Раді ЄС для подальших процедур», — йдеться у ній.

Єврокомісари наголошують, що Угоду буде підписано лише тоді, коли Україна створить необхідні для цього політичні умови і зараз ця справа є виключно в компетенції української влади.

«Те, що ми ухвалили сьогодні технічно, дозволяє ЄС просуватися вперед з необхідними підготовчими заходами, не передбачаючи наразі жодного рішення: підписання Угоди надалі залежить від рішучих дій і відчутного проґресу української влади, позначених у грудневих висновках Ради, і його оцінюватимуть держави-члени перед самітом у Вільнюсі наприкінці цього року».

 

Отже, до тексту.

 

Брюссель, 15 травня 2013

 

Підписання Угоди про асоціацію з ЄС залежатиме від виконань України

 

Без впливу на майбутнє політичне рішення про можливе підписання, Комісія прийняла сьогодні пропозиції до Рішення Ради про (I) підписання та тимчасове застосування, а також (II) укладення між Україною та ЄС Угоди про асоціацію, яка буде передана Комісії  для подальшого опрацювання. Комісія супроводжує ці дві пропозиції політичною заявою (див. нижче).

 

Сьогоднішнім рішенням ЄС робить необхідний підготовчий крок для того, щоб бути технічно готовою до можливого підписання Угоди про асоціацію (включаючи поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі — ЗВТ [DCFTA]) на саміті Східного партнерства у Вільнюсі через шість місяців. ЄС підкреслив, що вона буде підписана тільки за умови виконання Україною необхідних політичних умов.

 

Нинішнє прийняття двох пропозицій до Рішення Ради технічно дозволяє ЄС рухатися вперед з необхідними підготовчими приготуваннями без переваг для будь-якого рішення: підписання Угоди залишається залежним від детермінованості у діях і зримого проґресу української влади за критеріями, встановленими Висновками Ради від 10 грудня 2012 року, і має оцінюватися державами-учасниками перед Вільнюським самітом наприкінці цього року (дії, які випливають з парламентських виборів жовтня 2012 року; пильнування випадків вибіркового правосуддя і запобігання будь-якого повторення та просування згідно зі спільно узгодженою Програмою реформ).

 

Перед затверджуючим підписанням, держави-учасники повинні мати досить часу для можливості своїх внутрішніх процедур, включаючи консультації з національними парламентами. Беручи до уваги поважну тривалість і складність Угоди, цей процес займе не менше шести місяців.

 

Фон

 

Угода є першим з нового покоління Угод про асоціацію між Європейським Союзом і країнами Східного партнерства. Вона спрямована на поглиблення політичних та економічних відносин між Україною та ЄС, а також на покращення доступу України до внутрішнього ринку ЄС, у тому числі через ЗВТ, забезпечуючи тим самим сприятливіші умови для економічного співробітництва між ЄС та Україною.

 

Переговори щодо угоди про асоціацію були завершені в 2011 році, і 30 березня 2012 року керівники неґоціаторів від Європейського Союзу та України парафували текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

 

10 грудня 2012 Рада закордонних справ прийняла Висновки щодо України, висловивши прихильність ЄС до підписання Угоди про асоціацію, включаючи ЗВТ, — якщо українська влада демонструватиме детермінованість у діях і зримий проґрес у трьох областях (вибори, вибіркове правосуддя і всезагальні реформи, визначені у Програмі Асоціації), — можливо, до часу цього Вільнюського саміту Східного партнерства в листопаді 2013 року. Вона також підкреслила необхідність для України поліпшення ділового клімату. Рада також зазначила, що підписання Угоди може супроводжуватися відкриттям тимчасового застосування частини Угоди.

 

За вимогою Висновків Ради від 10 грудня 2012 Високий представник та Комісія відстежують та продовжують інформувати Раду про проґрес, досягнутий Україною в задоволенні вимог, викладених у Висновках Ради, в тому числі в контексті підготовки до червневого 2013 року засідання Ради співпраці ЄС-Україна і листопадового 2013 року саміту Східного партнерства у Вільнюсі.

 

Переговори щодо цієї всеосяжної і амбітної Угоди між Україною та ЄС були розпочаті в березні 2007 року. У лютому 2008 року, відповідно до рішення про приєднання України до СОТ, ЄС і Україна почали переговори щодо ЗВТ як основного елемента Угоди про асоціацію.

 

Угода про асоціацію спрямована на прискорення процесу поглиблення політичних та економічних відносин між Україною та ЄС, а також на поступовий доступ України до внутрішнього ринку ЄС, у тому числі через створення ЗВТ. Це є конкретний спосіб використовувати динаміку відносин Україна-ЄС, фокусуючись на підтримці основних реформ, на відновленні економіки і зростанні, управлінні та галузевому співробітництві. Угода також визначає програму реформ для України на основі комплексної програми наближення законодавства України до багатьох норм ЄС, навколо якої всі партнери України можуть приєднатися і сфокусувати свою допомогу. Допомога ЄС  Україні пов'язана з програмою реформ, визначеною Угодою. Особливо важливою з цього огляду є Комплексна програми інституційного будівництва.

 

Корисні посилання

 

Для отримання додаткової інформації щодо Угоди про асоціацію, звертайтеся на сайт:

http://eeas.europa.eu/top_stories/2012/140912_ukraine_en.htm

 

Контакти:

Maja Kocijancic (+32 2 298 65 70)

Michael Mann (+32 2 299 97 80)

Eamonn Prendergast (+32 2 299 88 51)

Anca Paduraru (+32 2 296 64 30)

Peter Stano (+32 2 295 74 84)

 

Заява Комісії з нагоди прийняття пропозицій Комісії Раді про підписання та тимчасове застосування і про укладення Угоди про Асоціацію та ЗВТ між ЄС і Україною

 

Комісія прийняла сьогодні пропозицій до Рішення Ради щодо підписання і тимчасове застосування та щодо укладення Угоди про асоціацію між ЄС і Україною, у тому числі глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі.

 

10 грудня 2012 Рада закордонних справ підтвердила свою готовність підписати угоду — відразу, як українська влада демонструватиме детермінованість у діях і зримий проґрес у трьох ключових областях, — можливо, під час Вільнюського саміту Східного партнерство 28–29 листопада: дії, що випливають з парламентських виборів 2012 року; пильнування випадків вибіркового правосуддя і запобігання їх повторення та імплементація реформ, визначених спільно узгодженою Програмою Асоціації. У зв'язку з потребою для України зробити рішучі дії для поліпшення свого погіршеного ділового та інвестиційного клімату були перелічені додаткові очікування.

 

Сьогоднішнє прийняття пропозицій Комісії є необхідним кроком для того, щоб дозволити Європейському Союзу технічно просуватися вперед щодо необхідних підготовчих угод, які забезпечили б можливість підписання на Вільнюському саміті. Але цей крок в жодному разі не визначає наперед Рішення Ради.

 

Комісія вважає, що підписання Угоди залишається залежною від детермінованості у діях і зримому проґресі української влади за критеріями, встановленими Висновками Ради від 10 грудня 2012 року. Комісія спільно з Європейською службою зовнішньополітичної діяльності продовжуватиме моніторити проґрес України.

 

Тепер час українській владі пильнувати питання, що ще залишаються, задля підписання Угоди. Це буде становити історичний прорив у відносинах Україна-ЄС.

 


 

15.05.2013