Львів’янин Василь Галамай, який 20 лютого 2014 року отримав важке поранення на вулиці Інститутській, розповідає Z про значення вчинку для історії і про те, як це – виправдовуватися перед судом за власний подвиг
Львів 20.02.17
Можна знайти логіку в існуванні квадратних кавунів чи олімпійської команди Ямайки з бобслею, але шукати логіку в деяких подіях вітчизняного сьогодення – марно
Київ 20.02.17
Експерт "Реанімаційного пакету реформ" Іван ЛУКЕРЯ – про "захцянки" Андрія Садового щодо агломерації, винуватців гальмування децентралізації і useful idiots Сергія Лаврова
Київ 17.02.17
Директор Інституту української мови розповідає Z про те, де в російській мові ховається агресія і чи можна докоряти російськомовним воякам на Донбасі
Київ 15.02.17
Час, що минув від зустрічі Папи Франціска з Патріархом Московським Кірілом, протверезив Ватикан.
14.02.17
Забутий кіногерой мудро констатував, що коли людина помирає, то це надовго, коли ж людина дурна, то це назавжди. Сучасність дає багато підстав переконатися в правдивості цього твердження.
Київ 13.02.17
Роман ЗОЗУЛЯ стверджує, що до звинувачень на свою адресу йому байдуже, а от Україну – шкода.
10.02.17
Юрій ШЕВЧУК про те, за що насправді борються україномовні українці й чому це мають сприйняти російськомовні патріоти.
09.02.17
Є задачі, які треба розв'язувати «на вчора», але є й такі, що чекатимуть свого розв'язу ще купу часу і від того не втратять власної важливості.
06.02.17
Мирослав МАРИНОВИЧ окреслює проблеми, які вже годі вирішити поколінню сучасних лідерів. Ці завдання для тих, хто підростає.
Львів 03.02.17
«Тези про політику РП щодо Росії і України»: українські експерти радять не шукати чорну кішку в темній кімнаті, мовляв, оприлюднення таємного документу є елементом суто внутрішнього політичного взаємопоборювання поляків. Але чи означає це, що ми, українці, не мали б робити своїх висновків, скориставшись фактом оприлюднення?  
Львів 31.01.17
Українська Вікіпедія провадить потужну інформаційну війну проти російської Вікіпедії – але програє у битві за глядачів. На третій рік війни з РФ російську «Вікі» читають дві третини українських користувачів.
Україна 19.01.17
Відомий дисидент і правозахисник – про українську революцію, яка триває щонайменше 150 років, і неминучість війни європейської України з імперською Росією.
Київ 21.11.16
Голова Центру громадських свобод Олександра МАТВІЙЧУК – про констатацію збройного конфлікту між Україною та Росією у висновку прокурора Міжнародного кримінального суду і спробу втечі Путіна з-під Римського статуту.
Київ 17.11.16
Як уникнути типової української жабомишодраківки і використати досвід електронного декларування для створення нових традицій.
Київ 04.11.16
Екс-міністр закордонних справ Польщі, блискучий дослідник міжнародних відносин та дипломат розповідає про своє розуміння геополітичні кризи і нашої країни у ній.
Львів 20.09.16
Початок «українського The National Geographic»: команда українських блоґерів, журналістів та фотографів із проекту Ukraїner півтора року їздитимуть Україною, щоб розказати, якою є наша країна та хто ж вони – українці.
Ukraїna 15.07.16
Часом хочеться знати менше, щоб спати краще. Але бентежна реальність реґулярно нагадує про себе. Огляд тижня від Юрка Тимчука.
Україна 17.08.15
Так-сяк триматися на плаву чинній сьогодні владі дозволяють ті соціальні офіри, які вона мусить стабільно роздавати так званим незахищеним верствам населення. Але відшуковувати гроші під це «благе діло» їй щораз важче. Заробити не можуть – будуть продавати...
Київ 08.02.14
Розмова з киянином про те, чим відрізняються ті мешканці столиці, що беруть участь у протестах, від тих, котрі ці протести засуджують.    
Київ 17.01.14
Зі співавтором законопроекту про державну мову № 3670 Сергієм ОСНАЧЕМ говоримо про те, як відбуватимуться іспити з української мови для державних службовців, втручання держави у сферу написання імен та заздрісників із Верховної Ради.
Київ 08.02.17
В неділю 26 січня 2014 року Папа Франціск помолився за мир в Україні і випустив голубів миру; на голубів напали хижі птахи, і вони ледве врятувалися... Що це може означати, пояснює священик Павло Худ.
Ватикан 26.01.17
Дві розмови про українську мову, самоідентифікацію українців та патріотизм колонізаторів
Львів 03.01.17
Згадуємо те, що ви не мали пропустити: події, цитати, дискурси, передруки і першодруки.
Львів 31.12.16
…можна бути різного соціального статусу, різного етнічного походження, різної релігійної приналежності, але всіх громадян об'єднує спільна мова…  
Львів 19.11.16
Розмова Z з професором мовознавства Інституту славістики Віденського університету.
Львів 16.11.16
Володимир В'ЯТРОВИЧ аналізує підстави для чи не найголовнішого арґументу тези про «геноцид на Волині», а саме існування «наказу про знищення всіх поляків».
Київ 01.11.16
Заяву-звернення Верховної Ради України у відповідь на резолюцію Сенату та Сейму Польщі щодо Волинської трагедії одні сприйняли виявом глибокої мудрості, інші – ганебної нерішучості та конформізму. Опитування Z.
Львів 10.09.16
Ексклюзивне інтерв'ю «Z» із мегазіркою політичної економіки про ситуацію в Україні, рецепти ліку її основних хвороб та про наше теперішнє місце у світі.
Львів 30.08.16
Хронологічна реконструкція від «Z» ключових подій та явищ усіх 25 років української незалежності.
Львів 24.08.16
Леся Стахнів і Маркіян Прохасько:
Справедливість у силі, хитрості та везінні. Чим, наприклад, кращі герої фільмів-катастроф від “лузерів”? Тим, що акула з’їла не їх.
22.02.17: рефлексії
Ярина ВИННИЦЬКА:
Мова – беззаперечний фактор нашої безпеки та ідентичності, але для мене ж у цій суперечці про мову вирішальним є зовсім інший фактор – фактор ніжності
21.02.17: мова
Софія АНДРУХОВИЧ:
Лютий — це такий місяць, коли розтрачаються всі запаси, накопичені раніше, коли вичерпуються сили, що нуртували з часів минулого сонячного сезону, і людина залишається без нічого...
20.02.17: сезонове
Юрій Винничук:
Конфлікти літературних поколінь існували завжди. І те, що старше покоління не сприймало молодших, не було великою проблемою. Гірше, коли, як писалося в Біблії, «своя своїх не познаша»
19.02.17: укрсучліт
Олександр БОЙЧЕНКО:
...і тамтешні шахтарі з горя поповнять лави бойовиків; в принципі, вони сплять і бачать, як ми їх звільняємо, але поки що до чого – поповнять не наші лави. На війні як на війні
18.02.17: ґешефт
Юрій Андрухович:
Приголублений українською владою та наближений до неї, наш ментальний брателло, цілком можливо, в рази краще за нас орієнтується у справжності та щирості її, української влади, «євроінтеґраційних зусиль»
17.02.17: брателло
Тарас Прохасько:
Чотири події, які припали на життя мого покоління і стали феноменами, які роблять його саме таким тут і тепер.
16.02.17: феномени
Володимир Кулик:
Нарешті подано законопроекти, що мають замінити ненависний, але досі не скасований закон Ківалова-Колесніченка
15.02.17: N5670
Василь МАХНО:
Богдан Бойчук в останніх кадрах фільму «Акваріум в морі» каже, що поезія робить його щасливим і вічним на мить. Можливо, у такий спосіб прощався з нами?
13.02.17: in memoriam
Юрій Винничук:
Найбільше дивують українці, які намагаються волати про якусь невідомо чи колись заіснуючу українізацію. Ще й кіт не валявся, а вже миші пищать
12.02.17: дерусифікація
Юрій Андрухович:
Які карколомні бізнес-проекти вже виношуються? Які торговельно-розважальні ідеї вже розкручуються? Страшно й подумати.
10.02.17: приватизація
Андрій ЛЮБКА:
Рік у рік чуємо, що українців хвилюють корупція, тарифи і низькі зарплати, а під час виборів виявляється, що найлегше змобілізувати виборців саме мовною проблематикою
08.02.17: N5670
Олександр БОЙЧЕНКО:
Наші борги астрономічні, нас затягує в чорну діру. Якщо ми хочемо вижити, мусимо зосередитися на тих реґіонах, які ще можна врятувати
07.02.17: гештальт
Юрій Винничук:
Весна наближається, хом'ячки заворушилися. А нам нічого не залишається, як уважно прислухатися, звідки сморід лине
05.02.17: заяви
Юрій Андрухович:
Ще трохи – й Німеччина теж перестане бути нормальною. А тоді вже німці собі відірвуться на повну, як тільки вони вміють, – і за всі десятиліття відразу.
03.02.17: humour noir
Ірина Подоляк:
Без правового реґулювання мовного питання ризикує втратити свою ідентичність – і не тільки етнічну, а й державну
31.01.17: назріле
Тарас Стецьків:
Головна небезпека для України від ймовірної «великої угоди» між Трампом та Путіним – змусити нас виконати так звані Мінські угоди на російських умовах.
30.01.17: дистопія
Юрій Андрухович:
Віддаймо належне тепер уже колишньому американському президентові – з музикою в часи свого правління він поводився вкрай елеґантно
27.01.17: іншість
Олександр БОЙЧЕНКО:
Пам'ятаєте «Колгосп тварин» Орвелла: революція, гідність і справедливість, солідарність і рівність перед законом, нові життєві настанови, нові обличчя у владі… Шкода тільки, що закінчилося все традиційно.
25.01.17: утопії
Назарій Заноз:
Ся країна завше видавалася необов'язковою, такою, що не мала відбутися. Є у ній щось засадничо казкове, міфічне, ірраціональне, героїчне, надумане, нереальне.
24.01.17: вітчизна
Софія АНДРУХОВИЧ:
Варто повірити: ти не в'язень піонерського табору, це тобі тільки здається. Просто наступного разу вибери іншу подорож.
23.01.17: совдеп
Юрій Андрухович:
Нині, коли в Україні відбуваються перші такі-сякі суди над всілякими зрадниками, місце їх проведення має не менше значення, ніж в Австрії 1960-х. Одіозного реґіонала почали судити у Старобільську на Луганщині. Як це розуміти?
20.01.17: суд
Юрій Винничук:
«Вперше я постав перед судом, коли мене пов'язали мєнти з джинсами. Але найориґінальнішу повістку мені вручили в кнайпі навпроти Галицького базару – на суд, що вже відбувся».
16.01.17: феміда
Маркіян Прохасько:
Хай він справді буде у вас НЕ найкращий, бо тоді всі наступні будуть гіршими від нього. Нехай цей рік буде кращим, ніж попередні. Але не найкращим у житті
15.01.17: ліпшість
Василь МАХНО:
окрім трьох празників – в гості ніхто не прийшов – забудь лиш один старий - Новий рік та ще січень – та кілька дощів
14.01.17: поезія
Микола Рябчук:
Порахунок з минулим, зокрема з неоднозначною спадщиною ОУН і УПА, можливий лише коли ми відкинемо давню, ще з совєтських часів, стигматизацію їх як злочинців і зрадників.
13.01.17: спадщина
МАЙКЛ:
Треба запитати самих себе, а не Захід, чи ми не втомились приводити до влади людей, які не поважають цю країни, її культуру і мову, а свого народу радше бояться, ніж ненавидять.
11.01.17: з нутра
Андрій ЛЮБКА:
«...після кожного Різдва я возсідав на килимі і розкладав вколядовані скарби. Знали б ви, як мене дратувала духовна убогість людей, що святкують Різдво лише три дні, а не бодай тиждень!»
08.01.17: коляда
Юрій Винничук:
Росія з часу Майдану старанно витворює для своїх громадян непривабливу картинку життя в Україні. А з другого боку – розкриті обійми, бо ми ж «адін народ»
04.01.17: п'ята колона
Мирослав МАРИНОВИЧ:
...з якогось часу я був зрікся цих яскравих зіставлень. Втім, порівнювати Путіна з Гітлером – значить робити Путіну комплімент.
03.01.17: альфасамці
Олександр БОЙЧЕНКО:
Дві історійки. Не про мову. Тобто і про мову також, але не вона тут головне. Бо головне – що в Україні, подейкують, нарешті формується політнація.
28.12.16: не про мову
Софія АНДРУХОВИЧ:
Розрізняти – це мистецтво, якого людина вчиться упродовж життя, відрізняти самодостатність від страху довідатись про себе болісну правду, невдоволення – від потягу до розвитку, увагу до дрібниць – від дріб'язковості.
26.12.16: Босхове
Андрій ЛЮБКА:
Аж не віриться, що, стоячи перед загрозою знищення державної незалежності, «еліти» можуть далі висмоктувати зі скромного бюджету останні сили
25.12.16: аналогії
Василь МАХНО:
хто там що скаже мене не колише бо все що я знав – при тобі забув бо я живу в середині тиші в середині твого імені – його букв
24.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Важко забути, як одного разу ми шукали вулицю Шухевича в Одесі і місцева єврейська бабця рішуче відповіла: «Шухевич? Да, был такой в Одессе!» – і вказала правильний шлях
23.12.16: топономіка
Тарас Прохасько:
Я не схильний ображатися, бо знаю, що сам своїми діями, словами, своїм життям нехотячи постійно ображаю безліч людей, яким все це моє не подобається
22.12.16: гідність
Анна ОЛЕКСАНДРОВА:
І кожен лікар вирішує це питання для себе. З одного боку – людська гідність, з іншого – володіння прагматичним фахом, який прогодував не одне покоління
21.12.16: шкіц натури
Ярина ВИННИЦЬКА:
Що б я зараз замовила Миколаю у своєму листі? Колись таке просте питання з кожним роком дається все важче. Бо я сумніваюсь, що дійсно хочу того, чого, як мені здається, хочу.
18.12.16: Миколая
Юрій Андрухович:
Країні потрібна допомога. Вона того варта. А от без поданої руки їй себе не витягнути. Про це можна було здогадуватися й десять років тому, коли з європейського боку лунало ввічливе «не зараз»...
16.12.16: гермафродія
Тарас Прохасько:
Ментальна еволюція людства полягає у зміні сприйняття певного стандарту і ставлення до нього: якими особистими зусиллями можливо досягти більшого – стійкішого і різноманітнішого – комфорту.
15.12.16: зміни
МАЙКЛ:
Холодно, сиро, вітер, мокрий сніг, калюжі, трамвай не їде, тролейбуса довго немає, маршрутки, короткий світловий день, і новин якихось позитивних на горизонті немає...
14.12.16: з нутра
Віталій ПОНОМАРЬОВ:
Ми відновились вже на заочному відділенні, проректор наприкінці «перестройки» почав замість історії КПСС викладати історію України...
11.12.16: мініатюра
Юрій Андрухович:
Це кіно? Так, це кіно. Це нарешті кіно. Це не більше, ніж кіно. Але й не менше. І в мене є мрія. Що такого ставатиме більше. Без претензій, без оскарівських заноз, без ідеології й пафосу.
09.12.16: Фільм
Тарас Прохасько:
Повнота неможлива без присутності страшних речей і властивостей, від яких час від часу хочеться відмовитися, віднєкатися, втекти.
08.12.16: гільфсберайт
Андрій ЛЮБКА:
Обама відходить. Яким він мені запам'ятається? Як Президент, кількість «мімімішних» світлин якого перевищує кількість політичних успіхів. Такий собі американський Ющенко.
06.12.16: передтрамп'я
Михайло Цьомик:
Полювання на відьом не закінчується добре для жодної зі сторін. Доведеться вчитися жити на тверезу голову: не засліпленими аґресією, не спокушеними популізмом #зради.
05.12.16: зрада
Ігор Коліушко:
Першопричиною для багатьох є бажання, щоб Україна була державою з російською мовою і культурою, але інтеґрована в Європу, така собі «правильна російська держава». Це утопія
03.12.16: репліка
Юрій Андрухович:
Найбільша в Європі об'єктивна даність раптово захотіла стати собою. 2 грудня з'ясувалося, що нас більш як 90 відсотків. Це була до непристойності висока цифра, я ж знав цей народ!
02.12.16: ювiлейне
МАЙКЛ:
Наші політики – це прагматики і циніки, які бояться тільки умовного Заходу. Гроші і страх – це все, що мотивує українську верхівку. Страх втратити все.
30.11.16: з нутра
Юрій Андрухович:
Це дуже цікавий збіг – обидва Майдани розпочалися того самого дня. Про дванадцяту ж річницю Помаранчевої революції і цього разу майже нічого не згадувалося...
25.11.16: річниці