Виступ директора Інституту української мови Національної академії наук України в Конституційному Суді у ході слухань в справі «закону Ківалова-Колєсніченка».
Київ 17.01.17
Давно відомо, що січень – місяць інвалідний в плані погоди. Тепер стало зрозуміло: інвалідний він і для національної валюти та голів деяких громадян.
Київ 16.01.17
Відомий дисидент вважає, що в Україні чергові зміни можуть відбутися дуже швидко, і вірить в нове піднесення духу українців.
Львів 13.01.17
«Головне – жити дружньо з людьми. Поважати їхні традиції. Звичаї. Порядки. Ми хоч і не святкуємо ваші свята, але стараємось на Різдво не працювати, не сколобити людей. Не псувати їм празника».
Херсонщина 10.01.17
Кутю з’їли, колядникам грошей дали, ялинка поки що стоїть. До Різдва знову залишилось десь приблизно 350 днів. Арифметика сьогодні неактуальн...
Київ 09.01.17
Розвідка Z про ситуацію на Ольшанському цвинтарі. Чим керувалася родина, яка "виселила" з могили подружжя Кандиб?
Прага 05.01.17
Дві розмови про українську мову, самоідентифікацію українців та патріотизм колонізаторів
Львів 03.01.17
У класика з журбою, бувало, радість обіймалася, а в Україні сплелися воєдино «зрада» і «перемога». Так і пхали той переступний рік вперед себе. Підсумки минулого року від Юрка ТИМЧУКА.
Київ 02.01.17
Згадуємо те, що ви не мали пропустити: події, цитати, дискурси, передруки і першодруки.
Львів 31.12.16
Попри те, що підтримка держави часто обмежується захопленими постами перших осіб країни у соціальних мережах, – Україна все ще має достатньо талантів, щоб втримувати власні позиції серед провідних шахових країн світу.
Прага 30.12.16
Відомий дисидент і правозахисник – про українську революцію, яка триває щонайменше 150 років, і неминучість війни європейської України з імперською Росією.
Київ 21.11.16
Голова Центру громадських свобод Олександра МАТВІЙЧУК – про констатацію збройного конфлікту між Україною та Росією у висновку прокурора Міжнародного кримінального суду і спробу втечі Путіна з-під Римського статуту.
Київ 17.11.16
Як уникнути типової української жабомишодраківки і використати досвід електронного декларування для створення нових традицій.
Київ 04.11.16
Екс-міністр закордонних справ Польщі, блискучий дослідник міжнародних відносин та дипломат розповідає про своє розуміння геополітичні кризи і нашої країни у ній.
Львів 20.09.16
Початок «українського The National Geographic»: команда українських блоґерів, журналістів та фотографів із проекту Ukraїner півтора року їздитимуть Україною, щоб розказати, якою є наша країна та хто ж вони – українці.
Ukraїna 15.07.16
Часом хочеться знати менше, щоб спати краще. Але бентежна реальність реґулярно нагадує про себе. Огляд тижня від Юрка Тимчука.
Україна 17.08.15
Так-сяк триматися на плаву чинній сьогодні владі дозволяють ті соціальні офіри, які вона мусить стабільно роздавати так званим незахищеним верствам населення. Але відшуковувати гроші під це «благе діло» їй щораз важче. Заробити не можуть – будуть продавати...
Київ 08.02.14
Розмова з киянином про те, чим відрізняються ті мешканці столиці, що беруть участь у протестах, від тих, котрі ці протести засуджують.    
Київ 17.01.14
Майже з прикрістю можна констатувати, що останні події підтвердили підозру у браку ідей в головах людей по різні боки барикад. Нічого нового не вимудрувано, але, може, то і на краще.
Україна 24.12.13
Лінас Бальсис: «Голова держави не може приїхати просто так – потиснути руки і все. Завжди такий приїзд в іншу державу або організацію має певну новину, певний меседж. Можливо, що Янукович приїде і нічого не підпише, але тоді що він скаже, приїхавши сюди?»
Вільнюс 28.11.13
…можна бути різного соціального статусу, різного етнічного походження, різної релігійної приналежності, але всіх громадян об'єднує спільна мова…  
Львів 19.11.16
Розмова Z з професором мовознавства Інституту славістики Віденського університету.
Львів 16.11.16
Володимир В'ЯТРОВИЧ аналізує підстави для чи не найголовнішого арґументу тези про «геноцид на Волині», а саме існування «наказу про знищення всіх поляків».
Київ 01.11.16
Заяву-звернення Верховної Ради України у відповідь на резолюцію Сенату та Сейму Польщі щодо Волинської трагедії одні сприйняли виявом глибокої мудрості, інші – ганебної нерішучості та конформізму. Опитування Z.
Львів 10.09.16
Ексклюзивне інтерв'ю «Z» із мегазіркою політичної економіки про ситуацію в Україні, рецепти ліку її основних хвороб та про наше теперішнє місце у світі.
Львів 30.08.16
Хронологічна реконструкція від «Z» ключових подій та явищ усіх 25 років української незалежності.
Львів 24.08.16
Марія Кривенко: Чому би Євгенію Кисельову не дозволити стати громадянином України?
Київ-Москва 21.06.16
Ще жодного разу день визволення Києва не святкували з таким розмахом. Тут тобі і парад, і святкові концерти для ветеранів і молоді, і салют, і дещо дивний дозвіл Кабміну оголосити цей день вихідним для працівників бюджетних установ міста...
Київ 08.11.13
Звинувачення з боку США у постачанні зброї режиму Асада через українські порти – це лише перші ластівки того шаленого тиску, який чинитиметься на Україну з усіх боків конфлікту, який розвивається у Сирії і в який, фактично, задіяні інтереси геополітичних гравців всього світу.
Сирія 11.10.13
Освітянка Марія ГРИЦИШИН розповіла «Z», чого бракує сучасній українській школі і які саме знання та вміння вона має давати дітям.
Івано-Франківськ 26.09.13
Юрій Винничук:
«Вперше я постав перед судом, коли мене пов'язали мєнти з джинсами. Але найориґінальнішу повістку мені вручили в кнайпі навпроти Галицького базару – на суд, що вже відбувся».
16.01.17: феміда
Маркіян Прохасько:
Хай він справді буде у вас НЕ найкращий, бо тоді всі наступні будуть гіршими від нього. Нехай цей рік буде кращим, ніж попередні. Але не найкращим у житті
15.01.17: ліпшість
Василь МАХНО:
окрім трьох празників – в гості ніхто не прийшов – забудь лиш один старий - Новий рік та ще січень – та кілька дощів
14.01.17: поезія
Микола Рябчук:
Порахунок з минулим, зокрема з неоднозначною спадщиною ОУН і УПА, можливий лише коли ми відкинемо давню, ще з совєтських часів, стигматизацію їх як злочинців і зрадників.
13.01.17: спадщина
МАЙКЛ:
Треба запитати самих себе, а не Захід, чи ми не втомились приводити до влади людей, які не поважають цю країни, її культуру і мову, а свого народу радше бояться, ніж ненавидять.
11.01.17: з нутра
Андрій ЛЮБКА:
«...після кожного Різдва я возсідав на килимі і розкладав вколядовані скарби. Знали б ви, як мене дратувала духовна убогість людей, що святкують Різдво лише три дні, а не бодай тиждень!»
08.01.17: коляда
Юрій Винничук:
Росія з часу Майдану старанно витворює для своїх громадян непривабливу картинку життя в Україні. А з другого боку – розкриті обійми, бо ми ж «адін народ»
04.01.17: п'ята колона
Мирослав МАРИНОВИЧ:
...з якогось часу я був зрікся цих яскравих зіставлень. Втім, порівнювати Путіна з Гітлером – значить робити Путіну комплімент.
03.01.17: альфасамці
Олександр БОЙЧЕНКО:
Дві історійки. Не про мову. Тобто і про мову також, але не вона тут головне. Бо головне – що в Україні, подейкують, нарешті формується політнація.
28.12.16: не про мову
Софія АНДРУХОВИЧ:
Розрізняти – це мистецтво, якого людина вчиться упродовж життя, відрізняти самодостатність від страху довідатись про себе болісну правду, невдоволення – від потягу до розвитку, увагу до дрібниць – від дріб'язковості.
26.12.16: Босхове
Андрій ЛЮБКА:
Аж не віриться, що, стоячи перед загрозою знищення державної незалежності, «еліти» можуть далі висмоктувати зі скромного бюджету останні сили
25.12.16: аналогії
Василь МАХНО:
хто там що скаже мене не колише бо все що я знав – при тобі забув бо я живу в середині тиші в середині твого імені – його букв
24.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Важко забути, як одного разу ми шукали вулицю Шухевича в Одесі і місцева єврейська бабця рішуче відповіла: «Шухевич? Да, был такой в Одессе!» – і вказала правильний шлях
23.12.16: топономіка
Тарас Прохасько:
Я не схильний ображатися, бо знаю, що сам своїми діями, словами, своїм життям нехотячи постійно ображаю безліч людей, яким все це моє не подобається
22.12.16: гідність
Анна ОЛЕКСАНДРОВА:
І кожен лікар вирішує це питання для себе. З одного боку – людська гідність, з іншого – володіння прагматичним фахом, який прогодував не одне покоління
21.12.16: шкіц натури
Ярина ВИННИЦЬКА:
Що б я зараз замовила Миколаю у своєму листі? Колись таке просте питання з кожним роком дається все важче. Бо я сумніваюсь, що дійсно хочу того, чого, як мені здається, хочу.
18.12.16: Миколая
Юрій Андрухович:
Країні потрібна допомога. Вона того варта. А от без поданої руки їй себе не витягнути. Про це можна було здогадуватися й десять років тому, коли з європейського боку лунало ввічливе «не зараз»...
16.12.16: гермафродія
Тарас Прохасько:
Ментальна еволюція людства полягає у зміні сприйняття певного стандарту і ставлення до нього: якими особистими зусиллями можливо досягти більшого – стійкішого і різноманітнішого – комфорту.
15.12.16: зміни
МАЙКЛ:
Холодно, сиро, вітер, мокрий сніг, калюжі, трамвай не їде, тролейбуса довго немає, маршрутки, короткий світловий день, і новин якихось позитивних на горизонті немає...
14.12.16: з нутра
Віталій ПОНОМАРЬОВ:
Ми відновились вже на заочному відділенні, проректор наприкінці «перестройки» почав замість історії КПСС викладати історію України...
11.12.16: мініатюра
Юрій Андрухович:
Це кіно? Так, це кіно. Це нарешті кіно. Це не більше, ніж кіно. Але й не менше. І в мене є мрія. Що такого ставатиме більше. Без претензій, без оскарівських заноз, без ідеології й пафосу.
09.12.16: Фільм
Тарас Прохасько:
Повнота неможлива без присутності страшних речей і властивостей, від яких час від часу хочеться відмовитися, віднєкатися, втекти.
08.12.16: гільфсберайт
Андрій ЛЮБКА:
Обама відходить. Яким він мені запам'ятається? Як Президент, кількість «мімімішних» світлин якого перевищує кількість політичних успіхів. Такий собі американський Ющенко.
06.12.16: передтрамп'я
Михайло Цьомик:
Полювання на відьом не закінчується добре для жодної зі сторін. Доведеться вчитися жити на тверезу голову: не засліпленими аґресією, не спокушеними популізмом #зради.
05.12.16: зрада
Ігор Коліушко:
Першопричиною для багатьох є бажання, щоб Україна була державою з російською мовою і культурою, але інтеґрована в Європу, така собі «правильна російська держава». Це утопія
03.12.16: репліка
Юрій Андрухович:
Найбільша в Європі об'єктивна даність раптово захотіла стати собою. 2 грудня з'ясувалося, що нас більш як 90 відсотків. Це була до непристойності висока цифра, я ж знав цей народ!
02.12.16: ювiлейне
МАЙКЛ:
Наші політики – це прагматики і циніки, які бояться тільки умовного Заходу. Гроші і страх – це все, що мотивує українську верхівку. Страх втратити все.
30.11.16: з нутра
Юрій Андрухович:
Це дуже цікавий збіг – обидва Майдани розпочалися того самого дня. Про дванадцяту ж річницю Помаранчевої революції і цього разу майже нічого не згадувалося...
25.11.16: річниці
Тарас Прохасько:
Сенсом цивілізації є не тільки нагрівання, а й сповільнення охолодження. Завданням екзистенції стає прагнення обірвати ланцюг часу – максимально довго зберігати тепло.
24.11.16: сезонове
Володимир Дубровський:
Українські суспільно-економічні реалії на фоні поточного глобального дискурсу про лібералізм. Зі світлом в кінці тунелю
23.11.16: інституалізм
Назарій Заноз:
Достаток зробив людей слабкими. Усі свободи сприймаються як даність. Жах війни забутий. Мирний час нудний, бракує видовищ. Більше емоцій. Більше ненависти.
22.11.16: o tempora
Василь МАХНО:
тобто стримати час –           якось його обдурити але час прозорий              і нас штовхає навмисне  на стрілки свої             немов на педалі тисне
19.11.16: поезія
Тимофій Гаврилів:
Мово! О мово... Вона була його болем і піснею. Він продовжував триматись за неї – тим відчайдушніше, що невдовзі все буде інакше. Умирав разом з нею
16.11.16: кнохенцузаммен
Ярина ВИННИЦЬКА:
Якась магічна сила криється в оцьому дозволянні іншим тебе не любити. Відкритість до нелюбові – стан такий ж ейфорійний, як і закоханість.
15.11.16: гештальт
Софія АНДРУХОВИЧ:
Чи можливо залишатись одночасно послідовно собою з власною мовою — і гнучким та чутливим до співрозмовника? І що важливіше? І як поєднати?
14.11.16: мова
Юрій Андрухович:
А якщо припустити, що його, бажання, таки справді немає? Тобто що недокомунізована Україна серцю наших очільників чимось миліша? Мости недоспалено, шляхи до відступу дозбережено
11.11.16: недо...
Мирослав МАРИНОВИЧ:
Жити за правдою, обстоювати правду, бути переконаним, що все, що збудовано на неправді, западеться – оце і є дисидентство.
09.11.16: дисидент
Юрій Винничук:
Останнім часом з’явилися такі «любителі Львова», які почали вигадувати легенди, відверто фальшуючи їх. Це все одно, якби хтось розповідав: існує легенда, що Антонич був колись хрущем і жив на вишні
06.11.16: міфотворчість
Юрій Андрухович:
Бобові Ділану дали Нобелівську премію, й він її прийняв. Це означає, що ми на порозі змін. Коли Обама йде, Ділану дають Нобеля. В цьому є щось фатальне й навіть дон-кіхотське
04.11.16: нобель
Тарас Прохасько:
Наш український особливий шлях виражається саме у двозначності понять, які використовувалися під час домовленостей, і надзвичайно розширеному потрактуванні того додатку до умови, яка іноді називається форс-мажором.
03.11.16: домовленість
Софія АНДРУХОВИЧ:
Емпатія — це вміння приймати чужих бліх. Людина потребує слухача, співрозмовника. Когось, хто розуміє її мову, хто використовує близькі слова в близькому значенні
31.10.16: мова
Андрій ЛЮБКА:
Вчена рада Ужгородського університету присвоїла звання доктора honoris causa міністру юстиції Угорщини Ласло Трочані. Це тролінґ чи політичний жест?
25.10.16: УжНУ
Юрій Андрухович:
Знайомий німецький травелоґер прислав мені рукопис своєї майбутньої книжки про Львів. Вона з'явиться наступного року в доволі помітному берлінському видавництві й буде називатися «Забутий центр Європи».
21.10.16: травелоґерія
Тарас Прохасько:
Легко любити того, хто добре, мудро, потрібно, доречно, помічно говорить. Тяжче любити немову.
20.10.16: потреби
Дмитро Єльніков:
...нічні напади справно чергувались, питання першости залишалося відкритим – через закритість у кожної зі сторін, а проте це аж ніяк не обходило простих у своїй природі селян.
19.10.16: осінь
Софія АНДРУХОВИЧ:
Що ще можна з цим робити, з цими непохованими рештками, з цими розкопаними кістками, з цими перехиленими тисячами мацев, тисячами каменів, списаними письменами, які тут майже ніхто не здатен відчитати...
17.10.16: Аґнон
Андрій ЛЮБКА:
Не минуло й трьох років, як Петро Порошенко з президента миру перетворився на лідера партії війни. Повернення Донбасу на будь-яких умовах для нього політично смертельне.
16.10.16: донбаснаш
Юрій Андрухович:
...нам у теперішній Україні це німецько-французьке pojednanie середини минулого століття відгукується всілякими «нормандськими форматами» і мінськами. 
14.10.16: паралелі
Тарас Прохасько:
Наші рани є нашим скарбом. Світ міг би бути дуже добрим, якби їх полюбив ще хтось. Натомість світ жахливий, бо, зауваживши твою рану, має спокусу вдарити саме туди
13.10.16: рани
Маркіян Прохасько:
...він розумів різницю між грою і справжнім світом. А вони – гравці в «Україну» – її, таке враження, не розуміють. Для них є тільки дяпчики.
10.10.16: гравці