теkсти

Тарас Прохасько

Є щось таке, що у будь-яких проявах пов'язане з таїнством. З чимось ірраціональним, у що можна тільки вірити і лиш відчути незбагненним ширенням сяйва

19.01.17 свячене
Володимир Гевко

Галицький балак стає мертвою мовою, ми ще її розуміємо – але балакати вже нема з ким. Останні з могікан, ми носимо мову людей, котрих вже нема, і передати її нема кому.

18.01.17 трансцендентне
Юрій Винничук

«Вперше я постав перед судом, коли мене пов'язали мєнти з джинсами. Але найориґінальнішу повістку мені вручили в кнайпі навпроти Галицького базару – на суд, що вже відбувся».

16.01.17 феміда
Василь МАХНО

окрім трьох празників – в гості ніхто не прийшов – забудь

лиш один старий - Новий рік та ще січень – та кілька дощів

14.01.17 поезія
Тарас Прохасько

Про вертеп, перебиранців і коляду. Про вітер з гір, який невдовзі після свят починає бути одночасно студеним і трохи теплішим… Про ЕТО.

12.01.17 вість
МАЙКЛ

Треба запитати самих себе, а не Захід, чи ми не втомились приводити до влади людей, які не поважають цю країни, її культуру і мову, а свого народу радше бояться, ніж ненавидять.

11.01.17 з нутра
Тимофій Гаврилів

«Кілька зловмисних втручань, й історія сторіччями текла іншим шляхом, подібно до річки, спрямованої в чуже їй русло...» З циклу «Мова»

09.01.17 мова
Андрій ЛЮБКА

«...після кожного Різдва я возсідав на килимі і розкладав вколядовані скарби. Знали б ви, як мене дратувала духовна убогість людей, що святкують Різдво лише три дні, а не бодай тиждень!»

08.01.17 коляда
Василь МАХНО

«блаженні – сказав – ніхто нікому не страж дім на піску не втримаєш – сіль у ваших кістках квітка живе квіткою – птахом живе птах і ось вам молекула світла – «Отче наш»

06.01.17 поезія
Юрій Андрухович

«Ближче до Різдва лізеш у спогади – як то воно було зі снігом та кучугурами. Потім настають цілі роки й десятиліття безсніжності... Але я насправді збирався згадати про інше»

06.01.17 різдвяне
Тарас Прохасько

«Старих я довший час любив більше, ніж молодих, вони були єдині, хто справді жив, а не ходив на роботу і переймався якимись фікціями...»

05.01.17 старість
Юрій Андрухович

Розчищання минулого від предметних захаращень – справа відповідна цим передноворічним дням. Таке собі звільнення від непотребу, санація зужитого

30.12.16 мамині книги
Олександр БОЙЧЕНКО

Дві історійки. Не про мову. Тобто і про мову також, але не вона тут головне. Бо головне – що в Україні, подейкують, нарешті формується політнація.

28.12.16 не про мову
Софія АНДРУХОВИЧ

Розрізняти – це мистецтво, якого людина вчиться упродовж життя, відрізняти самодостатність від страху довідатись про себе болісну правду, невдоволення – від потягу до розвитку, увагу до дрібниць – від дріб'язковості.

26.12.16 Босхове
Василь МАХНО

хто там що скаже мене не колише бо все що я знав – при тобі забув бо я живу в середині тиші в середині твого імені – його букв

24.12.16 поезія

теми

Юрій ГОЛОВАЧ

Демонстрація того, як концептуальний апарат статистичної фізики дозволяє подивитися на поведінку міста у формалізмі науки про системи

17.01.17 обрії науки
Маркіян Прохасько

Хай він справді буде у вас НЕ найкращий, бо тоді всі наступні будуть гіршими від нього. Нехай цей рік буде кращим, ніж попередні. Але не найкращим у житті

15.01.17 ліпшість
Микола Рябчук

Порахунок з минулим, зокрема з неоднозначною спадщиною ОУН і УПА, можливий лише коли ми відкинемо давню, ще з совєтських часів, стигматизацію їх як злочинців і зрадників.

13.01.17 спадщина
Юрій Винничук

Взявшись упорядковувати твори наших письменників-модерністів, натрапив я на просто обурливі речі. Люди, які не тямлять в галицькій літературній мові, сміливо беруться за упорядкування творів

10.01.17 іґноранція
Юрій Винничук

Росія з часу Майдану старанно витворює для своїх громадян непривабливу картинку життя в Україні. А з другого боку – розкриті обійми, бо ми ж «адін народ»

04.01.17 п'ята колона
Мирослав МАРИНОВИЧ

...з якогось часу я був зрікся цих яскравих зіставлень. Втім, порівнювати Путіна з Гітлером – значить робити Путіну комплімент.

03.01.17 альфасамці
Ярина ВИННИЦЬКА

Свято наближається, а відчуття свята немає… Джерело насолоди, виявляється, у самому вмінні відчувати насолоду – її треба вчитись добувати з надр власного тіла і свідомості.

02.01.17 передсвято
Назарій Заноз

Ми живемо в часи, коли правда набуває все ефемерніших рис, вона розчиняється в болоті напівправд, тоне в трясовині маніпуляцій та пересмикувань. Плинні часи Баумана допливли і виродилися в пост-правдиві

29.12.16 релятивізм
Олег Яськів

Це неможливо в координатах цивілізованого світу, віддавши такі жертви, продовжувати занурюватися. Тисячі загиблих і покалічених мали б винести нашу країну на поверхню, навіть попри байдужий Захід чи ворожий Схід.

27.12.16 надія
Андрій ЛЮБКА

Аж не віриться, що, стоячи перед загрозою знищення державної незалежності, «еліти» можуть далі висмоктувати зі скромного бюджету останні сили

25.12.16 аналогії
Богдан ПАНКЕВИЧ

У наші часи досвід Шептицького не дуже популярний. Суспільство хоче все і відразу. Щоб сталося швидко, легко і весело. З правильними висновками – велика проблема

24.12.16 репліка
Анна ОЛЕКСАНДРОВА

І кожен лікар вирішує це питання для себе. З одного боку – людська гідність, з іншого – володіння прагматичним фахом, який прогодував не одне покоління

21.12.16 шкіц натури
Анастасія Левкова

«Я сказала подрузі-східнячці, що святий Миколай просив передати їй подарунок. Подруга відповіла, що це буде вперше. Мені захотілось обійняти подругу – і плакати...»

19.12.16 Св.Миколай
Юрій Андрухович

Це кіно? Так, це кіно. Це нарешті кіно. Це не більше, ніж кіно. Але й не менше. І в мене є мрія. Що такого ставатиме більше. Без претензій, без оскарівських заноз, без ідеології й пафосу.

09.12.16 Фільм
Андрій ЛЮБКА

Обама відходить. Яким він мені запам'ятається? Як Президент, кількість «мімімішних» світлин якого перевищує кількість політичних успіхів. Такий собі американський Ющенко.

06.12.16 передтрамп'я

люде

Антоніо Елорса

Турецький президент довгі роки чекав моменту втілити в життя свою манеру відчути владу, яка є більше схожою на манеру завойовника Константинополя, ніж на манеру засновника сучасної і світської Туреччини

23.08.16 Схід

Серед Лецових приятелів ніколи не бракувало українців. Одним з найближчих був видатний перекладач  Ігор Костецький. До його тексту про Леца цікаво сягнути і сьогодні.

07.05.16 in memoriam
Мирослав Трофимук

Три наведені автором тексти про князя Володимира – лише невелика частка латиномовних текстів про Україну. У такий спосіб українські інтелектуали упродовж століть творили українську літературну леґітимізацію національної екзистенції, основи національної самосвідомості, оригінальну національну ідентичність. 

Київ 21.08.15 латина

Він був справжнім воїном світла і зробив для західної цивілізації, зокрема Європи, дуже багато.

Каліфорнія 11.08.15 in memoriam
Ігор Калинець

«Національна тематика, на жаль, не рятує мистецтво від примітивності. Не в сенсі примітивізму, а в сенсі примітиву». Теми літератури, перспектив модерністської естетики та проблема пам'ятників у Львові – в інтерв'ю з леґендарним поетом.

Львів 26.05.15 дисидент

Тарас Шевченко очима сучасних українців – у їх складності, простоті та розмаїтті. Сергій Проскурня спочатку показав це, а тепер розповідає, як він це зробив.

Австрія/Україна 10.03.15 канон
Мирослав Трофимук

Лишега – це те, що лишиться. Стрітення на сороковий день суму.

25.01.15 in memoriam
Юрій ЛАНЮК

Автор як мінімум двох візитівок Львова про музику і «Контрасти». 

02.12.14 маестро
Віктор Неборак

У цьому весь Сорока – лаконічний, прозорий у висловлюваннях і графічно точний. Багатьом нашим прозаїкам варто було б перейняти ці риси від пана Богдана. 

Львів 26.08.14 ART-спогади
Маркіян і Тарас Прохаськи

Є безконечна кількість виборів і безконечна кількість осіб, які ті вибори роблять. І кожен той вибір є безцінним взірцем для цілого людства.

23.06.14 наука життя
Андрій ЛУЖЕЦЬКИЙ

Український вчений-біохімік Андрій ЛУЖЕЦЬКИЙ переконаний, що наука тепер – це бізнес. Але гроші не повернуть науковців в Україну. Для цього потрібне щось цілком інше…

Німеччина 11.06.14 реанімувати науку
Богдан Скаврон

У серії «Бібліотека Краківського археологічного музею» вийшов у світ гарно ілюстрований том, присвячений знахідкам у знаменитій печері Вертеба біля села Більче Золоте на Тернопіллі. Одним із співавторів цього видання став івано-франківський археолог Тарас Ткачук.

Більче Золоте 18.04.14 Вертеба
Божена Городницька

Мар'яна Савка: «Митці на барикадах — це норма».

Львів 23.12.13 особистість
Розмова з першим українським фріком Леонтієм (Левком) БЕБЕШКОМ (ДУРКОМ)

Левко ДУРКО: Людина не може увесь час дуркувати… Нема чого чекати, люди, треба діяти…

Львів 15.11.13 фріки
Розмовляла Богдана Неборак

«Не можна розмінюватися на графоманів, на порожніх людей.  В жодному разі не потрібно збирати навколо себе порожніх людей».

Львів 15.11.13 особистість

минуле

Елеонора НАРВСЕЛІУС

Україна почала відлік другої чверті століття свого «постреферендумного» незалежного існування. Як у цей період виглядала львівська інтелігенція?

Львів 05.12.16 інтелектуали
Євген Нахлік

Критика анархістських і соціал-демократичних поглядів на державу. Критика громадівського федералізму Драгоманова.

Галичина 21.09.16 державники
Сергій ПРОСКУРНЯ

Відомий український режисер вважає, що «Чайки» Чехова могло не бути, якби не Марія Заньковецька. І навіть на Мерілін Монро велика українка могла вплинути. Опосередковано.

Україна 14.09.16 корифеї

Дискусія києвознавця Станіслава Цалика та львовознавця Богдана Шумиловича.

Львів - Київ 08.09.16 дискурс
Борис ЯВІР ІСКРА

Були часи, коли наші предки практично без перекладу розуміли галлів, германців чи, тим більше, балтів. А на теренах Галичини відбувалися одні з найтісніших міжетнічних контактів.

Східна Європа 29.08.16 кельти
Ігор МЕЛЬНИК

75 років тому у Львові відбувалися страшні речі. Можливо це був лише незначний епізод на фоні війни, яка бушувала в Європі. Але для Галичини це була велика трагедія. Галичани били, грабували і вбивали галичан.

15.07.16 ці дні
Володимир В'ятрович

Про роль медіа у висвітленні українсько-польської війни 1942-1947 років. Лекція, прочитана 25 січня 2016 року у Львові директором Українського інституту національної пам’яті. 

Польща/Україна 11.07.16 Волинь 1943
Петро БУЗУК

Стаття видатного, але зовсім забутого мовознавця.

Одеса 01.07.16 правописне
Ігор МИЦЬКО

Автор розвиває свою гіпотезу, базовану на волинській локалізації давнього Новгорода. Попередні її частини публікувалися в “Збручі”.

Новгород 28.06.16 богумили
Євген Нахлік

Дев’ять років свого життя (1890-1899) Іван Франко присвятив створенню та розвитку першої в історії України політичної партії – Русько-Української радикальної.

Галичина 07.06.16 франкознавство

Між Іваном Франком і Греко-Католицькою Церквою існував діалог – це випливає з назви наукового семінару, який провели у Львові до століття пам’яті великого галичанина. 

Львів 02.06.16 дискурс

У Львові під таким гаслом у березні відбулася зустріч з двома культовими постатями греко-католицького світу – Ігорем Калинцем і Богданом Прахом.

Львів 04.05.16 псевдособор
Міхаель МОЗЕР

У Канаді готується до друку нове (значно доповнене) видання книжки австрійського україніста, професора Інституту славістики Віденського університету (та інших університетів), президента Міжнародної Асоціації Україністів Міхаеля Мозера «New Contributions to the History of the Ukrainian Language». Майбутнє видання автор презентував лекцією в Києві.

Київ 19.04.16 лекція
Іван ПЄШКОВ

Що спільного між «бандерівською» Західною Україною та «семеновським» Забайкаллям?

 

Забайкалля 05.04.16 фронтір
Андрій Квятковський

Що писали російські письменники про Донбас кінця XIX століття.

Донбас 15.03.16 гірниче