ситуація

Ориґінальна забава в містечку Вашківці очима Павла Паламарчука. Фоторепортаж для Z.
Вашківці 16.01.17
Минув рік, як не стало отця Василя Головацького, постать якого недостатньо відома, але врізалась у пам'ять усім, хто його знав достатньо близько.
Сколе 13.01.17
На Львівщині вандали сплюндрували пам'ятник полякам, убитим в часі Другої світової війни. Першими про це довідалися російські ЗМІ…
Львівщина 11.01.17
Інструкція святкування Різдва в Галичині від Ярини Винницької
Львів 06.01.17
Новий рік у Львівській національній галереї мистецтв почався з гучного скандалу. Дирекція каже, це може бути лише початок
Львів 05.01.17
Проноз погоди в Галичині на січень.
Галичина 04.01.17
Скульптурну групу «Ощадність» повністю відновили. На місце навіть повернули руку «статуї Свободи», яка відкололася у 80-му році й вбила жінку, що проходила повз будинок нинішнього Музею етнографії.
Львів 30.12.16
В Галичині відроджується рух есперантистів. Центр знов у Коломиї.
Львів 29.12.16
Замок у Поморянах дочекався реалізації плану порятунку: нині провадять антиаварійні роботи, наступного року почнуть реставрацію.
Львівщина 27.12.16
Брак нових облич призводить до самовідтворення системи.
Львівщина 26.12.16

штуkа

Олексій Чупа
кіно: Манський відважує ляпаса одночасно російській пропаганді, котра стверджує, буцімто української нації не існує в принципі, і консервативній частині українського суспільства, котра не хоче визнавати те, що українці формуються саме як нація політична, а не етнічна. 
Летичів 19.01.17
Ганна Улюра
книга: Перший роман Гавриліва з трилогії про безхатченків – це колекція. Другий – архів.
Київ 18.01.17
Богдан Мисюга
ART: Мало хто знав, що цей мовчазний львівський художник ховає в собі неймовірно великий світ чистих ілюзій, омріяних образів, навіяних зі степового дитинства снів. 
Львів 17.01.17
Тимофій Гаврилів
Книжка: Роман «Іди, вартового постав» більше порушує питань, ніж пропонує відповідей. Певні відповіді він, утім, дає. 
Львів 13.01.17
Сніжанна Беляєва
книга: У видавництві «Дух і літера» вийшла книга Олени Стяжкіної – про людей, життя яких опинилися у болоті війни.
Львів 12.01.17
Тарас Федорчак
Постановка: Керівництво театру мусить здавати собі справу, що хоч-не-хоч теперішню їх діяльність будуть порівнювати з рівнем постановок часів попереднього керівника Олексія Коломійцева. 
Львів 11.01.17
Записала Олеся Біда
особистість: На колажах Параджанова можна знайти все – розбитий посуд, пір’я, горіхи, копійки, плоди, прикраси, шматки вишивок, дешеві репродукції, дзеркала... 
Львів 10.01.17
Анна Оксютович
мандри: Він десь посередині: між світом, де йому незатишно через велику змагальність, і світом-фантомом, де повинні бути вишукано одягнені красиві жінки...
Львів 09.01.17
Ярослав Підгора-Гвяздовський
КІНОочікування: Робити ставки на добрі очікування – в природі людини, принаймні, оптиміста, навіть якщо реаліст, роздивляючись на минувшину, констатує болючі розчарування.
Київ 06.01.17
Ярина ВИННИЦЬКА
Виставка: Поспішіть, бо сьогодні гуцульське Різдво перетворюється на «фата моргану», на міф. І ця виставка – його тінь і його концентрат.
Львів 03.01.17

минуле

Ігор МИЦЬКО
В оточенні короля Владислава Ягайла, що заклав підвалини майбутньої Речі Посполитої, бачимо художника-русина Гайля. Здається, його рід був причетний до появи у Львові Вірменської церкви та Святоюрської катедри. А він сам – до славнозвісних розписів королівської каплиці у Любліні.
18.01.17 : Медієвістика
Лілія ЛИШЕГА
«Якщо тобі, мандрівнику, якось випаде подорож до Станиславова, затримайся, скрасивши свою мандрівку відвіданням славного колись нашого міста». Так 80 років тому у своїй книжечці запрошував туристів до Тисьмениці Домінік Хіровський.
15.01.17 : мала урбаністика
Богдан Скаврон
Станиславів (нині Івано-Франківськ) у першій декаді січня 110 років тому. Очима газети Kurier Stanisławowski.
14.01.17 : хроніка
Яґода ВЄЖЕЙСЬКА
Міжвоєнні польські путівники по Львову. Лекція, прочитана у львівському Центрі міської історії.
12.01.17 : путівники
Володимир ГІНДА
Легендарного генерал-хорунжого УПА Василя Кука радянські спецслужби вистежували майже 10 років. За невловимість навіть нарекли «Борсуком».
11.01.17 : у цей день
Ірина Гах
До дня уродин Ярослави Музики (1894 –1973).  
10.01.17 : у цей день
Богдан Скаврон
Станиславів (нині Івано-Франківськ) на початку січня 110 років тому. Очима газети Kurier Stanisławowski.
06.01.17 : хроніка
Мар’ян ХОМЯК
Промислове виробництво у галицькому містечку другої половини ХІХ – початку ХХ століття. На прикладі Судової Вишні.
02.01.17 : господарка
Дзвінка ВОРОБКАЛО
1 січня понад 80 років тому у Львова сталися дві знакові події – з різницею в один рік з'явилися часописи «Вістник» і «Назустріч», які мали значний вплив на формування української літературно-мистецької критичної думки у Галичині.
01.01.17 : у цей день
Ігор МЕЛЬНИК
На останній день року припали 400-ті роковини закінчення земного життя відомого галицького магната, гуманіста, поета, публіциста, видавця й політика.
31.12.16 : у цей день
Тарас Прохасько:
Є щось таке, що у будь-яких проявах пов'язане з таїнством. З чимось ірраціональним, у що можна тільки вірити і лиш відчути незбагненним ширенням сяйва
19.01.17: свячене
Володимир Гевко:
Галицький балак стає мертвою мовою, ми ще її розуміємо – але балакати вже нема з ким. Останні з могікан, ми носимо мову людей, котрих вже нема, і передати її нема кому.
18.01.17: трансцендентне
Юрій ГОЛОВАЧ:
Демонстрація того, як концептуальний апарат статистичної фізики дозволяє подивитися на поведінку міста у формалізмі науки про системи
17.01.17: обрії науки
Юрій Винничук:
«Вперше я постав перед судом, коли мене пов'язали мєнти з джинсами. Але найориґінальнішу повістку мені вручили в кнайпі навпроти Галицького базару – на суд, що вже відбувся».
16.01.17: феміда
Маркіян Прохасько:
Хай він справді буде у вас НЕ найкращий, бо тоді всі наступні будуть гіршими від нього. Нехай цей рік буде кращим, ніж попередні. Але не найкращим у житті
15.01.17: ліпшість
Василь МАХНО:
окрім трьох празників – в гості ніхто не прийшов – забудь лиш один старий - Новий рік та ще січень – та кілька дощів
14.01.17: поезія
Микола Рябчук:
Порахунок з минулим, зокрема з неоднозначною спадщиною ОУН і УПА, можливий лише коли ми відкинемо давню, ще з совєтських часів, стигматизацію їх як злочинців і зрадників.
13.01.17: спадщина
Тарас Прохасько:
Про вертеп, перебиранців і коляду. Про вітер з гір, який невдовзі після свят починає бути одночасно студеним і трохи теплішим… Про ЕТО.
12.01.17: вість
МАЙКЛ:
Треба запитати самих себе, а не Захід, чи ми не втомились приводити до влади людей, які не поважають цю країни, її культуру і мову, а свого народу радше бояться, ніж ненавидять.
11.01.17: з нутра
Юрій Винничук:
Взявшись упорядковувати твори наших письменників-модерністів, натрапив я на просто обурливі речі. Люди, які не тямлять в галицькій літературній мові, сміливо беруться за упорядкування творів
10.01.17: іґноранція
Тимофій Гаврилів:
«Кілька зловмисних втручань, й історія сторіччями текла іншим шляхом, подібно до річки, спрямованої в чуже їй русло...» З циклу «Мова»
09.01.17: мова
Андрій ЛЮБКА:
«...після кожного Різдва я возсідав на килимі і розкладав вколядовані скарби. Знали б ви, як мене дратувала духовна убогість людей, що святкують Різдво лише три дні, а не бодай тиждень!»
08.01.17: коляда
Василь МАХНО:
«блаженні – сказав – ніхто нікому не страж дім на піску не втримаєш – сіль у ваших кістках квітка живе квіткою – птахом живе птах і ось вам молекула світла – «Отче наш»
06.01.17: поезія
Юрій Андрухович:
«Ближче до Різдва лізеш у спогади – як то воно було зі снігом та кучугурами. Потім настають цілі роки й десятиліття безсніжності... Але я насправді збирався згадати про інше»
06.01.17: різдвяне
Тарас Прохасько:
«Старих я довший час любив більше, ніж молодих, вони були єдині, хто справді жив, а не ходив на роботу і переймався якимись фікціями...»
05.01.17: старість
Юрій Винничук:
Росія з часу Майдану старанно витворює для своїх громадян непривабливу картинку життя в Україні. А з другого боку – розкриті обійми, бо ми ж «адін народ»
04.01.17: п'ята колона
Мирослав МАРИНОВИЧ:
...з якогось часу я був зрікся цих яскравих зіставлень. Втім, порівнювати Путіна з Гітлером – значить робити Путіну комплімент.
03.01.17: альфасамці
Ярина ВИННИЦЬКА:
Свято наближається, а відчуття свята немає… Джерело насолоди, виявляється, у самому вмінні відчувати насолоду – її треба вчитись добувати з надр власного тіла і свідомості.
02.01.17: передсвято
Юрій Андрухович:
Розчищання минулого від предметних захаращень – справа відповідна цим передноворічним дням. Таке собі звільнення від непотребу, санація зужитого
30.12.16: мамині книги
Назарій Заноз:
Ми живемо в часи, коли правда набуває все ефемерніших рис, вона розчиняється в болоті напівправд, тоне в трясовині маніпуляцій та пересмикувань. Плинні часи Баумана допливли і виродилися в пост-правдиві
29.12.16: релятивізм
Олександр БОЙЧЕНКО:
Дві історійки. Не про мову. Тобто і про мову також, але не вона тут головне. Бо головне – що в Україні, подейкують, нарешті формується політнація.
28.12.16: не про мову
Олег Яськів:
Це неможливо в координатах цивілізованого світу, віддавши такі жертви, продовжувати занурюватися. Тисячі загиблих і покалічених мали б винести нашу країну на поверхню, навіть попри байдужий Захід чи ворожий Схід.
27.12.16: надія
Софія АНДРУХОВИЧ:
Розрізняти – це мистецтво, якого людина вчиться упродовж життя, відрізняти самодостатність від страху довідатись про себе болісну правду, невдоволення – від потягу до розвитку, увагу до дрібниць – від дріб'язковості.
26.12.16: Босхове
Андрій ЛЮБКА:
Аж не віриться, що, стоячи перед загрозою знищення державної незалежності, «еліти» можуть далі висмоктувати зі скромного бюджету останні сили
25.12.16: аналогії
Богдан ПАНКЕВИЧ:
У наші часи досвід Шептицького не дуже популярний. Суспільство хоче все і відразу. Щоб сталося швидко, легко і весело. З правильними висновками – велика проблема
24.12.16: репліка
Василь МАХНО:
хто там що скаже мене не колише бо все що я знав – при тобі забув бо я живу в середині тиші в середині твого імені – його букв
24.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Важко забути, як одного разу ми шукали вулицю Шухевича в Одесі і місцева єврейська бабця рішуче відповіла: «Шухевич? Да, был такой в Одессе!» – і вказала правильний шлях
23.12.16: топономіка
Тарас Прохасько:
Я не схильний ображатися, бо знаю, що сам своїми діями, словами, своїм життям нехотячи постійно ображаю безліч людей, яким все це моє не подобається
22.12.16: гідність
Анна ОЛЕКСАНДРОВА:
І кожен лікар вирішує це питання для себе. З одного боку – людська гідність, з іншого – володіння прагматичним фахом, який прогодував не одне покоління
21.12.16: шкіц натури
Юрій Винничук:
Прив'язаність до речей – це вже невиліковна звичка будь-якого галичанина. Це те, що вбираєш з молоком матері і чого позбуваєшся з останнім подихом.
20.12.16: ода
Анастасія Левкова:
«Я сказала подрузі-східнячці, що святий Миколай просив передати їй подарунок. Подруга відповіла, що це буде вперше. Мені захотілось обійняти подругу – і плакати...»
19.12.16: Св.Миколай
Ярина ВИННИЦЬКА:
Що б я зараз замовила Миколаю у своєму листі? Колись таке просте питання з кожним роком дається все важче. Бо я сумніваюсь, що дійсно хочу того, чого, як мені здається, хочу.
18.12.16: Миколая
Василь МАХНО:
мені вистарчає хліба        і є молоко пташине може життя для мене               саме таке пошили?
17.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Країні потрібна допомога. Вона того варта. А от без поданої руки їй себе не витягнути. Про це можна було здогадуватися й десять років тому, коли з європейського боку лунало ввічливе «не зараз»...
16.12.16: гермафродія
Тарас Прохасько:
Ментальна еволюція людства полягає у зміні сприйняття певного стандарту і ставлення до нього: якими особистими зусиллями можливо досягти більшого – стійкішого і різноманітнішого – комфорту.
15.12.16: зміни
МАЙКЛ:
Холодно, сиро, вітер, мокрий сніг, калюжі, трамвай не їде, тролейбуса довго немає, маршрутки, короткий світловий день, і новин якихось позитивних на горизонті немає...
14.12.16: з нутра
Тимофій Гаврилів:
...Зі своєю українською він не мав проблем – ні в Києві, ні в Харкові, ні в Одесі, і ніхто з ним також не мав, ні тут, ні там. Він просто розмовляв нею
13.12.16: метаморфоза
Олександр БОЙЧЕНКО:
Більшим за щастя писати є тільки щастя не писати. Читати, дивитися, слухати – і не мусити з жодного приводу висловлювати свою так звану думку. Але щастя – на те й щастя, щоб не тривати довго.
12.12.16: повернення
Віталій ПОНОМАРЬОВ:
Ми відновились вже на заочному відділенні, проректор наприкінці «перестройки» почав замість історії КПСС викладати історію України...
11.12.16: мініатюра
Василь МАХНО:
...кінець ну дійшов ти до дна хто стане тобі в головах                      і хто вона та одна?
10.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Це кіно? Так, це кіно. Це нарешті кіно. Це не більше, ніж кіно. Але й не менше. І в мене є мрія. Що такого ставатиме більше. Без претензій, без оскарівських заноз, без ідеології й пафосу.
09.12.16: Фільм
Тарас Прохасько:
Повнота неможлива без присутності страшних речей і властивостей, від яких час від часу хочеться відмовитися, віднєкатися, втекти.
08.12.16: гільфсберайт
Назарій Заноз:
Теребовля. В сьому місті все до краю продумано. Навіть непродуманість його ідеально точно вивірена, дозована, через що не виглядає штучною й недоречною.
07.12.16: провінція
Андрій ЛЮБКА:
Обама відходить. Яким він мені запам'ятається? Як Президент, кількість «мімімішних» світлин якого перевищує кількість політичних успіхів. Такий собі американський Ющенко.
06.12.16: передтрамп'я
Михайло Цьомик:
Полювання на відьом не закінчується добре для жодної зі сторін. Доведеться вчитися жити на тверезу голову: не засліпленими аґресією, не спокушеними популізмом #зради.
05.12.16: зрада
Юрій Винничук:
Мова не повинна нас роз’єднувати, а якраз об’єднувати. Як об’єднала вона колись євреїв у незалежному Ізраїлі, де івритизація відбувалася зовсім не лагідно, але ефективно
04.12.16: супер-мега-лагідно
Ігор Коліушко:
Першопричиною для багатьох є бажання, щоб Україна була державою з російською мовою і культурою, але інтеґрована в Європу, така собі «правильна російська держава». Це утопія
03.12.16: репліка
Василь МАХНО:
не те що не пишеться чи не йде бо завжди питаю тебе: ти де?
03.12.16: поезія
Юрій Андрухович:
Найбільша в Європі об'єктивна даність раптово захотіла стати собою. 2 грудня з'ясувалося, що нас більш як 90 відсотків. Це була до непристойності висока цифра, я ж знав цей народ!
02.12.16: ювiлейне
Тарас Прохасько:
Так от. Розвод починається там, де говорять про особливий український шлях. Українського шляху нема, українці такого не зробили. Є шлях західноєвропейський і шлях російсько-монгольський.
01.12.16: гіпотетично