Людський організм дотепер є загадкою для науковців. Свідченням цього є виявлення 79-ого органа – брижі.
Зображення: Lancet Gastroenterology & Hepatology
Дотепер вважали, що шлунок і кишківник поєднані системою окремих фрагментів-складок. Лише в процесі нещодавніх досліджень ірландський учений Дж. Келвін Коффі (J. Calvin Coffey), професор хірургії Лімерикського університету, з’ясував: ці фрагменти становлять єдиний орган – брижу (латинською – mesenterium).
Отож, брижа – це подвійна складка очеревини — оболонки, яка вистеляє стінки черевної порожнини та огортає органи у ній. Ця подвійна складка прикріплює кишківник до черевної порожнини й утримує все разом.
Нещодавно ідентифікований орган був відомий і раніше – Леонардо да Вінчі навіть проілюстрував його у своїх анатомічних рисунках. Проте цю структуру вважали такою, що складається з окремих частин. Лише тепер Дж. Кельвін Коффі знайшов докази того, що це єдиний цілісний орган.
За словами вченого, результати його дослідження, опубліковані в журналі Lancet Gastroenterology & Hepatology, можуть відкрити нову еру в науці і розширити розуміння низки захворювань, адже тепер недуги травної системи доведеться визначати з огляду на існування нового органа.
«Нам потрібно переосмислити багато захворювань, маючи на увазі нову анатомічну модель, – сказав Коффі. – Зрозумівши нормальне розташування брижі, ми будемо краще підготовлені до виявлення відхилень та аномалій, спричинених хворобами».
Зі слів Коффі, практично без сумніву, що брижа бере участь у розвитку принаймні деяких захворювань черевної порожнини, тому краще розуміння функцій органа може обмежити необхідність в інвазійній хірургії, що означатиме менше хірургічних ускладнень і швидше відновлення пацієнта.
Попри ранню стадію розвитку знань у цій сфері, вчені припускають: брижа важлива для розвитку й, відповідно, лікування раку кишківника, запалення кишківника, діабету й ожиріння. Проте детально її функції ще належить з’ясувати.
Відкриття79-ого органу (з-поміж яких п’ять життєво важливі: серце, легені, нирки, печінка, мозок) стане причиною для того, щоб змінити відомий американський підручник «Анатомія Грея», та й інші книги, по яких навчаються студенти в усьому світі.
The mesentery: structure, function, and role in disease
The Lancet Gstroenterology & Hepatology, 11/2016
Зреферувала Соломія Кривенко
08.01.2017