Молдаванин з походження, «реґіонал» Михайло Охендовський — новий голова Центральної виборчої комісії України. Несподіванка? Аніскільки! Вже коли на початку липня колишнього тепер голову ЦВК Володимира Шаповала на пенсію спровадила Верховна Рада, було зрозуміло, що попри все багатство вибору альтернативи нема — новим головою оберуть/призначать представника владної Партії реґіонів. В опозиції пана Охендовського вже зараз називають другим Ківаловим. Влада ж закликає не зважати на партійну приналежність новопризначеного й оцінювати його виключно з погляду професіоналізму. Оглядачі, натомість, переконані, що зі зміною голови Комісії у її роботі і настроях нічого особливо нового не буде.
Новообраний голова ЦВК Михайло Охендовський у складі Комісії — від лютого 2004 року
Та про все по черзі. Почнемо зі звільнення Володимира Шаповала, яке пояснюють одразу кількома причинами. І пояснення ці такі, що вихід на пенсію 65-річного голови Комісії скидається радше на формальний привід для відставки, аніж на справжню її причину. Так, заява Володимира Шаповала з проханням про звільнення з посади голови ЦВК дійсно була. Але чи він без сторонньої «поради» так постановив? Можливо, комусь «на горі» видалося, що Шаповал гальмує ідею з проведенням всеукраїнського референдуму. А можливо, такий серйозний наслідок мала необережна заява Шаповала про те, що згідно з Конституцією навіть засуджений може балотуватися на посаду президента. Адже очевидно, що екс-голова ЦВК мав на думці ув'язнену Юлію Тимошенко.
Так чи так, до завершення своєї семирічної каденції Володимир Шаповал недотяг один рік. Місце пенсіонера зайняв, як то кажуть, «молодий і амбітний» — Михайло Охендовський. Своє обрання на керівну посаду прокоментував офіційно і коротко: у роботі Комісії нічого не зміниться, а він особисто дотримуватиметься законів.
Пан Охендовський у ЦВК від 2004 року. Того ж таки року відзначився тим, що був серед тих, хто підтримав скандальну постанову про встановлення результатів виборів президента у другому турі. Більше того, він був одним з тих чотирьох членів ЦВК, які представляли інтереси Комісії у Верховному Суді України, коли там, за позовом довіреної особи кандидата Ющенка, оскаржували рішення про обрання Януковича президентом.
Нині опозиція пророкує повторення подій 9-річної давнини.
Заступник голови парламентської фракції «Батьківщина» Сергій Пашинський переконаний, що призначений на посаду голови ЦВК Михайло Охендовський буде «Ківаловим-2», говорячи про беззаконня, яке коїлося у ЦВК за головування Сергія Ківалова.
«Це не небезпека, це уже встановлений факт», — каже Пашинський. На його думку, не треба чекати якихось подальших кроків у діяльності новопризначеного голови Комісії, аби дати оцінку якості роботи її керівникові. Мовляв, таку оцінку можна поставити вже зараз. «З 2004 року він віддано фальсифіковував на користь Януковича. Його призначення — це визнання його незамінності. Янукович розуміє, що чесно вибори у 2015 році він не виграє, тому готується. Це призначення — важливий етап для підготовки до президентських виборів. У 2004-му багатотисячний натовп скандував «Ківалов – підрахуй». Побачимо, що ми робитимемо у 2015-му», — заявив «Z» цей політик.
Депутат-«ударівець» Валерій Карпунцов теж впевнений, що заміна голови ЦВК, і зокрема призначення Михайла Охендовського, піде на шкоду країні, оскільки не враховує інтересів усіх політичних сил, представлених у Верховній Раді. «Мене турбує те, що головою ЦВК призначили людину без урахування думки принаймні двох фракцій у ВРУ – УДАРу і ВО "Свобода", які жодним чином не представлені в ЦВК. Натомість у ЦВК є представники партій, яких немає у парламенті. Звичайно, що вони працюють в інтересах парламентської більшості», — арґументує свою думку Карпунцов. Однак він закликає не поспішати демонізувати нового голову ЦВК і вішати на нього ярлик «Ківалов–2». «Не може бути він другим Ківаловим. Президентські вибори у 2015 році, а в Охендовського повноваження закінчуються у 2014-му. Чи продовжать тоді термін його головування, невідомо. Тож давайте будемо вирішувати проблеми по мірі їх надходження», — каже Валерій Карпунцов.
На думку члена парламентської фракції партії ВО «Свобода» Едуарда Леонова, визначальним для оцінки роботи новопризначеного голови ЦВК будуть довибори у так званих «проблемних» округах. «Це буде чудова нагода переконатися, чи справді побоювання опозиції щодо призначення Охендовського як однієї з ланок ланцюга з підготовки фальшування президентських виборів 2015 року. Не будемо забігати наперед, слід почекати кілька місяців», — каже Леонов.
«Для мене як для політика є абсолютно очевидним те, що відбувається нині у ЦВК. Візьмемо хоча б приклад Тернопільської облради, де спостерігаємо абсолютно зухвале нереагування провладної більшості у ЦВК на те, що вже понад два роки в облраді не введені належним чином 13 депутатів від нашої політичної сили. Вони не можуть виконувати свої обов'язки через те, що ЦВК "не помічає" злочинної бездіяльності Тернопільської ТВК», — зазначив політик.
Натомість у Партії реґіонів, за квотою якої Охендовський працює у ЦВК, переконані, що Комісія під його керівництвом працюватиме професійно. За словами заступник голови парламентської фракції Партії реґіонів Юрія Воропаєва, Михайло Охендовський є фахівцем, який доводив свій професіоналізм протягом багатьох років. На його думку, не слід дивитися у партійний квиток, коли йдеться про професійне виконання своїх обов'язків. «Я вважаю його спеціалістом, людиною знаючою, яка уміє робити справу. Для мене неважливо, до якої партії належить людина, якщо вона є фахівцем. Для мене важливо, як людина ставиться до своєї роботи», — каже Воропаєв. Політик переконаний, що не лише голова ЦВК визначає якість роботи всієї Комісії, оскільки у голови, як і в інших членів, є тільки один голос (або два голоси у тому випадку, коли голосування відбулося пів на пів) під час ухвалення рішень. «Після того, як його призначили головою, у нього ж не з'явився ще один голос. Як був один голос, так і залишився», — додав «реґіонал». На переконання народного депутата, звертати увагу на політичні симпатії чи членство у партії є неправильним. «Ми поділили усю країну за таким принципом. У судах, у Вищій раді юстиції. А це є шлях в нікуди. Це розділення країни на шматки», — гарнословить політик.
Колишній голова ЦВК Ярослав Давидович вважає, що нічого доброго призначення Охендовського у ЦВК не принесе. «Давайте у своїх висновках керуватися порядністю людини», — натякнув він в інтерв'ю «5 каналу». І до слів Давидовича варто прислухатися, оскільки він з Охендовським мав нагоду співпрацювати особисто.
Ще один колишній голова Центрвиборчкому, Михайло Рябець, не береться судити порядність Охендовського, оскільки йому не доводилося разом з ним працювати, натомість зазначає високу фахову підготовку нового голови ЦВК. «Не можу давати оцінки Охендовському з точки зору його людських якостей. Щодо професійних, то як фахівець з виборчого права можу сказати, що він є дуже підготовленим», — сказав Рябець. За його словами, аби припинити усі розмови, подібні тим, які ідуть навколо новопризначеного голови ЦВК, склад цього органу має формуватися не за політичним, а за фаховим принципом.
«До тих пір, поки ЦВК буде формуватися за принципом політичного представництва, а не за принципом професіоналізму, до тих пір виникатимуть питання до будь-якого голови ЦВК, кого б не обирав той чи інший склад Комісії», — вважає Рябець. Колишній чиновник згадав, що у минулому ЦВК формувалася за іншим принципом, тоді Комісією було легко і приємно керувати. «Я найдовше з-поміж усіх голів ЦВК очолював Центрвиборчком, пропрацював на цій посаді 6 років і 3 місяці. Тоді Комісія складалася з професіоналів, члени якої не були представниками жодної політичної сили і не ходили за вказівками чи подарунками по політичних квартирах», — зауважив Михайло Рябець.
Голова Комітету виборців України Олександр Черненко наголошує, що звільнили Володимира Шаповала насамперед керуючись його заявою, в чому немає нічого дивного. Експерт закликає не перебільшувати вплив Охендовського на процеси в ЦВК, попри його некришталеву репутацію. «Гірше вже не буде, — вважає Черненко. — Рішення у ЦВК ухвалюються більшістю голосів. А ця більшість стала "прореґіональною" не сьогодні».
«За Охендовського проголосували 9 членів ЦВК з 15. Це означає, що ми маємо 10 голосів, готових підтримати будь-яку ініціативу влади», — констатував Олександр Черненко.
ДЛЯ ДОВІДКИ:
Центральна виборча Комісія України заснована у 1991 році.
Головами ЦВК працювали:
Олександр Лавринович (1991–1993). Йому випала честь провести перші президентські вибори незалежної України, на яких головою держави обрали Леоніда Кравчука.
Іван Ємець (1993–1997). Провів дострокові вибори президента України у 1994 році, у яких Леонід Кучма переміг Леоніда Кравчука.
Михайло Рябець (1997–2004) Провів дві парламентських кампанії і одну президентську за часів президентства Кучми.
Сергій Ківалов (2004 р.) Провів перший і другий тури виборів президента. Перед третім туром голосування був звільнений зі своєї посади.
Ярослав Давидович (2004–2007) Запам'ятався тим, що провів знаменитий третій тур президентських виборів 2004 року.
Володимир Шаповал (2007–2013 рр.).
11.07.2013