Горянські вібрації «Черемош-фесту»

 

Сезон фестивалів 2013 відкрито! Цього року він розпочався з обнови - 11 травня у Криворівні стартував фестиваль «Черемош-фест», організований Майстернею Громадських Ініціатив. На два дні відоме карпатське селище об’єднало небайдужих до хорошої музики, екології, туризму і активного відпочинку. Місце тут віддавна популярне і відвідуване знаменитими українцями – Володимир Гнатюк, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Василь Стефаник, Сергій Параджанов надихалися місцевим колоритом. Тепер «українські Афіни» актуалізують через музику, природу та народні мистецтва.

 

 

Організатори – Майстерня Громадських Ініціатив – новоутворений гравець на українській фестивальній мапі. Це громадська організація, що займається актуальними проблемами, як-от: захист інтелектуальної власності, розвиток місцевого самоврядування, культурні та екологічні ініціативи. «Майстри» твердять, що фестиваль цей (безкоштовний для усіх учасників) орієнтований перш за все на місцеве населення. Хоча, з досвіду українських фестивалів: місцеве населення часто хоче чути зі сцени «музику з телевізора», а не фолк чи тим більше електронні експерименти.

Гості «Черемош-фесту» були різні, але усіх їх можна окреслити одним словом – відважні. Фестиваль обживає нову локацію, і це завжди передбачає ускладнення «на місцевості». Більшість шукали дороги до Криворівні автостопом, і такими ж нічними пересадками поверталися. Програма обіцяла традиційно багато музики, екологічні акції (тим у нас вже славиться «Карпатський Протяг») та лекції на природоохоронну тематику, майстер-класи народних ремесел (що їх найбільше, мабуть, на «Арт-полі»), екскурсії горами, і найцікавішу родзинку – сплави Чорним Черемошем.

 

 

Ранок першого дня розпочала еко-толока: громадська акція з прибирання берега Черемошу. Засмічення берегів річок вже давно переросло локальне явище, і все більше молодіжних організацій звертають свою увагу не тільки на розваги у Карпатах, але і на турботу про унікальну природу. До корисної дії долучитися, на жаль, встигли не всі, але результат, тим не менше, був помітним.

 

 

Головним акцентом свята стали карколомні сплави Чорним Черемошем. Фестиваль відкрився об’єднаним сплавом дружніх туристичних клубів та організацій. «На воді» можна було побачити як журналістів-відчайдухів, що не побоялися подолати пороги Черемошу разом з відеотехнікою, так і людей, далеких від екстремальних видів спорту, що вирішили скористатися нагодою перевірити себе на сміливість і витривалість. З ранку до вечора усі два дні рафти і катамарани набивалися вщерть, дехто приходив навіть з дітьми. Навіть організатори були здивовані такою сміливістю учасників.

 

Фото Ярослава Тимчишина

 

Достойний музичний лайн-ап не розчарував гостей - кожен виступ музикантів супроводжувався вибухами захоплених вигуків і овацій публіки, для котрої «Черемош-фест» став першою фестивальною подією сезону. З перших акордів настрій створив гурт «Кораллі» з Івано-Франківська, якому довірили відкриття фесту. «Карпатські аллігатори», як вони самі себе називають, не минають, напевне, жодної акції з тих, що суголосні їхнім принципам – за чистоту гір, за якісну музику і насичений, але свідомий відпочинок.

 

 

Слід відзначити, що вся музична програма першого дня була присвячена колективам з Франкового міста. Фольк-рокери «Рура» запам’яталися потужним саундом і каверами на українську естраду, які зазвучали несподівано сильно і кардинально інакше, ніж ми звикли їх чути. «Пан Пупец’» – гурт з веселими текстами і важкими гітарними рифами – спричинив вибуховий ефект – енергетика на сцені і під нею переходила за всі можливі рамки і кордони.
Закривали вечір класики української балканщини «Перкалаба», під музику яких навіть мертві починають танцювати.

 

 

Другий день було віддано екскурсіям, виступам письменників, мандрівників, цікавих людей, від яких учасники могли дізнатися більше про природу та культуру краю, в якому вони перебувають; зокрема, у фестивалі брав участь Тарас Прохасько. У рамках «Черемош-фесту» відбувся рекорд найчисленнішого в країні дримбання на гуцульських дримбах – найпростіший та водночас дуже особливий інструмент має усі шанси стати неофіційним символом фестивалю. Також було презентовано найбільшу в Україні – а може, й у світі – дримбу, виготовлену «без ні пів грама бутафорії, двохметрового зросту і в три кірця вагою» кращими майстрами ковальської справи.

 

Фото - Ярослава Тимчишина

 

Музичну частину другого дня забезпечували народний коллектив «Гуцули» (с. Верховина),  почесні гості зі Словаччини – інді-електронники «Longital», а також їхні українські колеги «Запаска». Київський гурт «Фолькнери» викликав асоціації з «Даха Брахою», але у пришвидшеному танцювальному варіанті, розігріта публіка тричі викликала колектив на біс.
Наступні учасники – «Бурдон», дещо заспокоїли танцюючий натовп, аби люди змогли відпочити і підготуватися до завершальної крапки – як завжди ексцентричного «Гич Оркестру», що приїхав у Криворівню прямо з флюгерівського ранкового «Прокидання». Львівські хлопці на чолі з харизматичним Мар'яном Пиріжком вдихнули у стомлені тіла фестивальників новий вогонь, і сам Черемош затанцював разом з людьми.

 

 

Фото - Ярослава Тимчишина

 

Загалом, фестиваль вийшов дуже щирим – він зібрав ініціативних та відкритих людей. Художниця Марися Рудська, що теж подалася до Криворівні на «Черемош-фест», ділиться своїми враженнями: «Організатори вибрали мальовниче місце з несподівано глибокою історією, село Криворівня стало для мене приємним відкриттям! Цікава музична програма, почула й нові для мене гурти й добре знані улюблені; компактне і зручне розташування об’єктів, спокійні охоронці врешті решт. Окремо хочу відзначити екскурсії в гори, я цікаво і пізнавально зайняла час до початку музичної програми. Непогано було б урізноманітнити алею майстрів і вибір їжі. Сподіваюся, фестиваль розвиватиметься й надалі, залюбки приїду наступного року!»

Насичений, веселий і активний люд, перспективна та актуальна ідея, вдала локація і музичне наповнення, і головне – вміння вчитися на власних помилках – ось, здається, ідеальна формула довготривалого літнього фестивалю. Лишається сподіватися, що на зміну тенденції згортання та об’єднання українських фестів «Черемош» розпочинає протилежний тренд.

21.05.2013