Основанє „Спілки Гуцульскої"

.Дня 24 цвітня с. р. тутешні і доокрест­ні Русини заснували „Гуцульску Спілку про­мислову в Коломии, товариство з обмеже­ною порукою“ і тим дїлом зробили зовсїм новий крок на поли економичнім. Крок се незвичайно важний, бо поставлено реальну програму економичну, що нарід власною працею промисловою має приходити до добро­биту а спілка має помагати народови гуцуль­скому і доокрестних сторін Коломийщини до осягненя тої цїли.
Вп. проф. Теоф. Грушкевичь, отвираючи збори членів Спілки, подав коротку исторію проєкту, почавши від віча коломийского і єго переходу через руки комитету вічевого ажь до дня зборів, зазначив, що розпочина­єсь робота не легка а вельми тяжка, але чей при витрївалій праци удасться нам привер­нути в красних наших горах гаразд та чей і на тім новім поли зможемо послу­жити нашому збіднїлому народови. По тій промові візвав збори, щоби на час засїда­ня вибрали предсїдателя. На внесенє п. Ил. Гарасимовича вибрали збори одноголосно на предсїдателя прибувшого зі Львова Вп. Вас. Нагірного. П. Нагірний покликав на секре­тарїв пп. Сев. Даниловича і Ил. Гараси­мовича.
Потім відчитано статут, принято і під­писано єго, а потім вибрано управу Спілки, подану вже в "Дїлї". По виборах відчитано телеграму наспів­шу з Відня від п. Щепановского, в котрій той заявляє своє приступленє до спілки на разї з 20 удїлами ; доносить о заїнтересо­ваню промислом гуцульским в широких кругах віденьских і заграничних; нареш­тї обіцює при нагодї своєї подорожи по Ан- гліи зєднати там для промислу гуцульско­го поле збуту.
Дальше відчитано лист Вп. проф. Вол. Шухевича зі Львова, в котрім той заявляє своє приступленє в члени-основателї Спіл­ки; доносить, що має численні замовленя на вироби гуцульскі і предкладає два внесеня : 1) щоби спілка старалась о свого репрезен­танта в комисіи при видїлї краєвім для справ промислових, а 2) щоби наклонюва­ти промисловцїв руских до уживаня кра­сок ростинних а покидуваня минеральних. По промовах пп. д-ра Ник. Федоровича і Ил. Гарасимовича передано сі внесеня радї у­правляючій, щоби полагодила їх по зареєстро­ваню товариства.
П. В. Нагірний, закриваючи збори, по­желав щастя і широкого розвою новій ин­ституціи, а п. Даниловичь щиро подякував єму за єго труд. Тут зараз забрав ще голос п. Грушкевичь, звертаючись до першого ини­ціятора „Спілки“, Иляріона Гарасимовича.
В короткій а щирій промові піднїс бе­сїдник непобориму витревалість, і геройске майже самопожертвованє, з яким боровся п. Ил. Гарасимовичь о довершенє нинїшного дїла; подякував єму в имени цїлого збору і висказав надїю, що еели дїло то, при ко­трого засновинах нинї стоїмо, гарно розівьє­ся і стане сильним поборником красшої долї Руси, то се буде найкрасшою заохотою для Вп. иниціятора і найлїпшим узнанєм за єго труди на новій доси непочинаній ниві нашого народного поступу. З великим оду­шевленєм прилучилися всї зібранй до слів п. Грушкевича. (Тут мимоходом при­мічу, що п. Ил. Гарасимовичь лише длятого не увійшов в склад ради управляючої позаяк він має спровадитися на постійне перебуванє до Коломиї в яко першій дирек­тор Спілки обняти цїле дїловодство.)
Тим часом, доки ще зібрані не поча­ли розходитися, уконституовалася Рада управ­ляюча і п. Даниловичь оголосив, що пред­сїдательство Спілки приймив д-р Николай Федоровичь. Збори з великою радостею грім­кими оплесками повитали тую вість, бо д-р Ник. Федороввчь знаний яко талантливий промисловець і финансист а при тім щи­рий Русин і за-для своєї чесноти характе­ру у всїх вельми поважаний.
Так отже завязалася „Гуцульска Спіл­ка промислова“ в Ҟоломии для піддвигненя і организованя господарского, домашного і всякого рода промислу міжь народом гу­цульским і доокрестних сторін Коломиї, а дальшій розвій єї буде залежати від по­мочи земляків, котрим буде лежати то на серци, щоби ми з часом хочь поволи виро­били свій власний промисл і дійшли до то­го добробиту народного, як на Заходї, а то знов не єсть так неможливим, як би зда­валось, бо розумна а витревала праця все дійде до свого!

01.05.1888

До теми