Один з найщедрійших. — Земля западає ся. — Похорон бл. п. Андрія Франка

Один з найщедрійших. П. Филип Мишу­ґа з Варшави, котрий із запрацьованих власною працею грошин жертвує рікрічно на українські національні цїли справдї княжі дари і котрий осьтак за розмірно короткий час зложив на пу­бличні справи кілька десятків тисяч корон, по­спішив також на зазив „на паску для Гуцулів" із щедрим даром, надсилаючи на руки ратунко­вого комітету при "Сїльськім Господари" квоту 1,000 корон. Квоту сю постановив комітет роздїлити в готівцї між найбільш потре­буючих людий в найбільше навіщених нещастєм громадах гуцульських. Так само роздав комітет готівкою між найбільш потребуючих квоту 250 корон, зложену Ексцелєнциєю Епископом Кон­стантином Чеховичем, і квоту 40 корон 50 сот, зібрану в львівськім духовнім семінари.
Земля западає ся. З Дортмунду доносять: Цїкаве явище природи, яке послїдувало не далеко місцевости Гопстен в повітї Теклєнбурґ недалеко гановерської границї, зробило в цїлій околици велике вражінє. Недалеко так званого "Великого сьвятого моря", яке утворило ся, як каже лєґенда, через западненє якогось монасти­ра, дав ся нечайно чути великий підземний гук. З кількох висше поставлених лук і піль почала випливати вода, спричиняючи малий залив, який однак зник слїдуючого дня. Там, де стояла во­да, земля запала ся на 30 до 40 метрів глубоко і обводу 500 метрів. Зі стїн утвореної в той спосіб пропасти спливають густими струями ма­си води, які мають великий процент сїрки; ся вода зникає в земли, що є доказом, що під про­пастию мусять находити ся ще підземні ґанки і льохи, в які може спливати вода. Цїлій околици грозить повінь і мешканцї є змушені ставляти греблї. Подібні вісти надходять і з сусїдних мі­сцевостий. Причини сего явища ще не є виясне­ні. Догадують ся, що води, в яких містить ся луг, змягчили тверді поклади вугля і вуголь з водою всякає в землю, викликуючи западанє землї.
Похорон бл. п. Андрія Франка відбув ся нинї в полудне з дому суму на личаківське кла­довище. На місце вічного супокою провели по­кійного крім опечаленої сімї, чета „Соколів“ з прапором та українське громадянство. Над могилою, якій місце визначив львівський магі­страт аж в самім кутї цвинтаря, промовив гр. прав. парох львівський о. Дігон та голова "Сокола Батька" І. Боберський.

24.04.1913

До теми