Майже 20 тис. тонн токсичних гудронів, що за тіньовими схемами привезли на початку 2000-х років з Угорщини у Новий Розділ та вивантажили просто неба на березі Дністра, досі отруюють навколишнє середовище. Екологи вимагають або вивезти отруту назад до сусідньої країни, або утилізувати. Однак їхні вимоги влада ігнорує, йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата», передає ЗіК.
Ідейним керівником концесії, за якою з Угорщини до України доправили небезпечні гудрони, було підприємство «Спецсервіс» Міністерства внутрішніх справ. Як згодом з’ясувалось, «Спецсервіс» сфальшував документацію на шкідливі відходи і у 2005-му році з’явилася кримінальна справа щодо їх ввезення. Але в 2012-му справу закрили – за відсутністю складу злочину. Упродовж 7 років, поки йшло розслідування, гудрони заборонили чіпати, оскільки вони були вказані у справі як речовий доказ. Однак і донині «Спецсервіс» залишається власником 20 тисяч тонн отруйних речовин, з яких 17 тисяч зберігається на території Роздільського державного гірничо-хімічного підприємства «Сірка».
Юридично гудрони на Львівщину ввозила не Угорщина як держава, а три іноземні фірми. Двома з них керував Ігор Нечаєв – співвласник львівської компанії «Інтер-Інвест». А іншим її співвласником була дружина заступника тодішнього директора Роздільського ДГХП «Сірка». Саме на територію цього заводу привезли токсичні гудрони, де вони лежать й досі.
Львівські екологи б’ють на сполох, бо гудрони змішуються з водою, ґрунтами і поволі стікають у Дністер, звідки беруть питну воду області Західної України і сусідня Молдова.
«Найкращий результат для нас – з галузі фантастики: назад відвезти ті гудрони до Угорщини. За допомогою кримінальних справ, розголосу. Тому що вони були ввезені незаконно», – каже еколог, колишній голова комісії з питань природокористування Львівської міської ради Мирон Колодко.
Екологічні активісти пропонували іще один варіант розв’язання проблеми – оголосити таким, що не має власника. У такому випадку «Спецсервіс» МВС буде, як і раніше, нести відповідальність за хімікати. А держава матиме повноваження ліквідувати їх сама. Такий маневр можна було зробити раніше, але проблему проігнорували.
«Тобто, їх привезли, люди отримали гроші, поклали собі в кишеню. А потім ще 5 мільйонів для ліквідації цієї небезпеки виділили з бюджету», – обурюється еколог Мирон Колодко.
На думку екологів, щоб бодай якось убезпечити навколишнє середовище від токсичного забруднення, потрібно вдягти засоби захисту, взяти лопати – і перенести цей непотріб, наприклад, на якийсь закинутий склад. На тій же «Сірці», за словами фахівців, таких приміщень доста. А закриті та ізольовані гудрони – майже нешкідливі.
23.05.2016