W sprawę konserwacji i ozdobienia mogił Legjonistów polskich.

Z Naczelnego Komitetu Narodowego otrzymaliśmy następującą odezwę:
Bezgraniczna miłość Ojczyzny, poświecenie i męstwo naszych Legionów zapisały się na kartach dziejowych tych największych zapasów narodów na licznych polach walki w kraju naszym i na jego kresach świetnymi czynami, które ponownie stwierdziły dzielność oręża polskiego, przekazaną nam przez przodków, a zarazem stały się chlubą naszego narodu.
Z tak licznych od przeszło półtora roku przez Legiony polskie staczanych walk wspomnieć wypada: Krzywopoty, Lowczówek, Limanową, Laski, Rafajłowa, Molotków, Rokitna, Jasików i wiele innych. We wszystkich tych walkach krwawych z naszym odwiecznym wrogiem poniosła wielka ilość bohaterów naszych chlubną śmierć za Ojczyznę, składając świadectwo swej miłości do niej, jak i szczera ochotę poniesienia ofiary w Jej sprawie. Nie mniejsza ilość straciła życie z odniesionych na polu walk ran, lub wskutek poniesionych bezmiernych trudów wojennych, chorób w szpitalach za frontem, w kraju i za jego granicami. Obowiązkiem świętym jest przeto społeczeństwa polskiego te liczne mogiły bohaterów naszych, rozsiane po tylu pobojowiskach i cmentarzach na naszej i obcej ziemi, otoczyć opieką i przynajmniej w ten sposób złożyć winny hołd ich cieniom i okazać wdzięczność naszą za ich niezmierne poświęcenie się dla Ojczyzny, jak również przekazać potomnym pamięć o ich tak wielkich czynach.
W celu uskutecznienia tego na społeczeństwie polskiem ciążącego obowiązku świętego, zawiązała się z inicjatywy i przy Departamencie Organizacyjnym Naczelnego Komitetu Narodowego podpisana Komisja konserwacji i ozdoby mogił Legionistów polskich, której zadaniem będzie akcję tę ująć w wielkie ramy pracy planowej i przeprowadzić ją godnie bohaterów poległych, w duchu narodowym.
Podpisany Komitet zwraca się przeto do społeczeństwa polskiego z gorącą prośbą o udzielenie mu jak najdalej idącej pomocy w podjętem zadaniu, a to przez spieszne doniesienie Komitetowi o poległych i zmarłych legionistach, o miejscach ich wiecznego spoczynku, przez otoczenie ich mogli opieką, ą wreszcie przez nadsyłanie składek na konserwację i artystyczne i trwałe ozdobienie tych licznych mogił naszych bohaterów, rozrzuconych po kraju, na jego kresach i zagranicą. Wszelkie wiadomości uprasza się przesyłać do Dep. Org. N. K. N. — datki zaś pieniężne do Dep. skarbowego N. K. N. z uwagą: "Dla Komisji konserwacji mogil legionistów polskich".
Tuszymy, że podjęciem opieki nad mogiłami legionistów polskich uczynimy zadość ogólnemu życzeniu społeczeństwa polskiego, aby mogiły te każdemu Polakowi tak drogie, nie uległy zapomnieniu, tudzież aby jako mogiły polskich żołnierzy były stosownie przez naród polski otoczone opieką na tych wielkich cmentarzyskach, któremi tocząca się walka światowa tak hojnie zasiała niemal cały kraj nasz i jego kresy.
Mamy przeto nieplonną nadzieję, że odezwa niniejsza znajdzie należyty oddźwięk w społeczeństwie i że nie odmówi ono nam, mimo bardzo liczne ofiary na inne cele narodowe, swej pomocy i środków na godne narodu uczczenie mogił legionistów polskich.
Prezes Naczelnego Komitetu Narodowego: Władysław Leopold Jaworski, mp.
Komisja: Przewodniczący: inż. R. Ingarden, Sklad komisji: prof. Akad. sztuk pięknych Józef Gałęzowski, prof. Akad. sztuk pięknych Konstanty Laszczka, architekt Wacław Krzyżanowski, poseł dr. Zygmunt Marek, członek Naczeln. Komitetu Narodowego, architekt Stefan Jan Meyer, margrabina Z. Csaky-Pallavicini, del. Ligi kobiet Z. Płoska, radca miejski W. Ostrowski, nacz. Biura Dep. Org. J. Smulikowski, porucznik Legionów polskich Stefan Żerański.

08.02.1916

До теми