Особливість соцмереж made in Russia

Життя підкидає чимраз більше арґументів на користь того, що українським користувачам Інтернету вартувало б відмовитися від made in Russia соціальних мереж і віддати перевагу от хоч би Facebook. Те, що Одноклассники і ВКонтакте перебувають під пильним моніторинґом компетентних органів Ерефії, було відомо й раніше. А тепер з'ясувалося, що російські спецслужби ще й активно впливають на контент соцмереж.

Російській Новой газете потрапив у руки досить цікавий лист, датований ще груднем 2011 року, незабаром після першого післявиборчого мітинґу на Болотній площі. Павло Дуров і Владислав Циплухін — керівники ВКонтакте, тобто «універсального засобу для спілкування і пошуку друзів та однокласників, яким щодня користуються десятки мільйонів людей» — надіслали того листа тодішньому першому заступнику голови адміністрації президента РФ Владіславу Суркову.

 

З тексту послання стає зрозумілим, що керівники соцмережі, за завданням партії й уряду, «блокували ... радикально налаштованих користувачів». Крім того, Циплухін повідомляє, що він допомагає штатним провокаторам посилювати напругу між різними крилами опозиції з тим, щоб її розколоти, спровокувавши конфлікт.

 

Якщо хтось з користувачів ВКонтакте ще сумнівався щодо перлюстрації його особистого листування і моніторинґу персональних даних, то один з абзаців листа Суркову мав би повністю ці сумніви розвіяти: «Як Ви знаєте, ми вже кілька років співпрацюємо з ФСБ і відділом «К» МВС, оперативно видаючи інформацію про тисячі користувачів нашої мережі у вигляді IP-адрес, номерів мобільних телефонів та іншої інформації, необхідної для їхньої ідентифікації».

 

Читач може поставити логічні питання. А до чого цей лист, який повідомляє Кремлю те, що йому й так відомо? А чи не сфальшований він, не ідіоти ж керівники соцмережі, щоб зайвий раз так «світитися»? Ні, навряд чи їх можна назвати ідіотами, радше — людьми прагматичними й до цинізму меркантильними. І це стає зрозумілим з другої частини листа, де «вконтактники» просять своїх кремлівських кураторів трохи натиснути на гальма. Ні, не сумління щодо обдурених користувачів їх замучило. Річ зовсім не в тому.

 

Виявляється, така провокативна діяльність проти опозиції суперечить бізнес-інтересам соцмережі: вона втрачає клієнтів і програє конкурентам. Ось фраґмент, який розкриває мету написання листа: «Блокування опозиційних угруповань "ВКонтакте" підірве довіру до нашої мережі серед пасіонарної молоді, що в довгостроковій перспективі може звести нанівець наші технологічні та ідеологічні зусилля щодо стримування натиску іноземних соціальних мереж на вітчизняному ринку».

 

Тобто американці можуть виграти боротьбу за душі російських інтернетників — от що так турбує керівників російської соцмережі:

 

«Завдяки надзусиллям в технологічній та інформаційній сферах нам вдається стримувати монополізацію російського ринку соціальних мереж "Фейсбуком"».

 

Але, якщо Кремль і далі тиснутиме, то це може вибити козир серйозної конкурентної переваги з рук росіян і його тут же підхоплять американці:

 

«Остаточним результатом цього стане втрата контролю з нашого з Вами боку».

 

Отака може статися халепа. Але що ж робити, адже опозицію треба блокувати, а то он як вона розперезалася, вже й наступний мітинґ готує. Керівництво ВКонтакте підказує компетентним органам альтернативні шляхи:

«Можна продовжити імпліцитний, непрямий контроль за Рунетом, або почати блокувати інтернет-ресурси на загальнонаціональному рівні за китайською моделлю».

 

От чого прагнуть керівники «мережі вільного спілкування»: спершу за допомогою Кремля усунути головного конкурента — Facebook, а відтак і взагалі перекроїти російський інтернет-простір за жорсткими китайськими лекалами. То й матимуть росіяни Інтернет made in China, де лише лояльним до державного керівництва компаніям надаватиметься все. А ворогам — навіть не закон, а взагалі нічого.

 

А найсмішніше в усій цій історії те, що навіть після оприлюднення такої інформації кількість росіян (та, зрештою, й українців) в Одноклассниках і ВКонтакте навряд чи впаде. Якщо й впаде, то дуже не набагато. Пострадянське суспільство звикло до тотального стеження і сприймає його як належне. Це — не американці, що підняли б революцію, якби довідалися, що, приміром, Марк Цукерберґ звітує про свою діяльність перед адміністрацією Білого дому.

 

 

28.03.2013