Хабарник покаявся

12 березня відбулося судове засідання у справі, порушеній проти директора Департаменту містобудування та архітектури виконкому Івано-Франківської міськради Олега Гаркота та місцевого забудовника, депутата міської ради Володимира Колковського. Їх звинувачують у хабарництві в особливо великих розмірах. Гаркот свою вину визнав, а Колковський зараз перебуває у в'язниці в Хорватії, чекає на екстрадицію. Кримінальне провадження, яке одні називають політичним замовленням, інші — розправою з корупціонерами, а ще інші — підставою, почато 10 жовтня 2012 року, на наступний день після сенсаційного та не надто вдалого затримання «на гарячому» учасників злочинних дій.

 

Суд іде

 

Судові засідання у резонансній справі про корупцію в органах влади тривають. Зокрема, у хабарництві в особливо великому розмірі звинувачують директора Департаменту місто­бу­ду­ван­ня та архітектури виконкому Івано-Фран­ків­сь­кої міськради Олега Гаркота та міс­це­во­го забудовника Во­ло­ди­ми­ра Кол­ков­сь­ко­го. На ос­тан­ньо­му судовому засіданні допитали потерпілого, об­ви­ну­ва­че­но­го та свідків. З розповіді по­тер­пі­ло­го — директора ТзОВ «ЛКМ-ІНВЕСТ» Віктора Ломея, — все почалося з того, що він захотів у департаменті архітектури оформити документи з оренди земельної ділянки та дозвіл на початок будівництва. Але йому відмовили. Тоді з ним зв'язався керівник будівельної фірми «Скол», депутат міської ради від «Свободи» Во­ло­ди­мир Колковський і сказав, що все владнає за 100 тисяч доларів. Хабар вирішили розбити на кілька частин. Бізнесмен пропозицію начебто прийняв, а сам звернувся в СБУ. Тож від 28 травня 2012 року співпрацював з органами. Відтоді всі зустрічі з Колковським та Гаркотом відбувалися під наглядом право­охоронців. Перший транш — 10 тис. доларів — Ломей передав Кол­ков­сь­кому ще в травні, а передання другого — 30 тис. доларів — відбулася саме 9 жовтня 2012 року. Тоді ж таки, під час отримання хабаря, і затримали «на гарячому» директора Депар­таменту місто­будування Івано-Фран­ківська Олега Гаркота.

 

Один хабар був, два — не було

 

На суді Гаркот визнав провину і розкаявся лише щодо хабаря на суму 30 тисяч доларів, а про перший транш Колковському (10 тисяч доларів), мовляв, нічого не знає. Зі слів Гаркота, 9 жовтня «документи» від Ломея йому передав колеґа Колковського Петро Славенюк. Бо сам Колковський перебував за кордоном. Славенюк розповів, що про хабар взагалі нічого не знав. Мовляв, Колковський сказав, що боргує Гаркоту, а Ломею продав ділянку в Яремчі. От і просить Петра передати ці гроші від Ломея одразу Гаркоту.

 

В машині з підсудним того злощасного вечора перебували також голова фракції «Свобода» в міській раді, голова бюджетної комісії міста, керівник однієї з найбільших в області друкарень Роман Онуфріїв та відомий забудовник, депутат міськради («Наша Україна») Володимир Балагура. Як каже обвинувачений, Онуфріїв та Балагура стали просто випадковими свідками. Гаркот начебто зустрівся з Онуфріївим, аж тут зателефонував представник Колковського Петро і повідомив, що має для Гаркота передачу. Під той час за Онуфрієвим якраз під’їхав Балагура, і Гаркот попросив друзів підвезти його до місця зустрічі з «кур'єром», бо погано себе почував. Каже, що вони ще потім підсміювалися з нього, мовляв, що то за такі «документи» передають архітекторові. Підсміювалися, бо гроші були не запаковані.

 

Маски-шоу

 

Балагура і Онуфріїв підтвердили факт отримання грошей. Причому Онуфріїва дуже здивував вміст пакунка. Але з’ясувати в Гаркота він нічого не встиг, бо їх одразу затримали силовики. Коментувати хід розслідування він відмовився, сказав, що всі коментарі будуть після вироку. Головне питання до нього полягає у зміні свідчень: на другий день після скандального затримання Онуфріїв не прес-конференції запевняв, що ніякого хабаря не було, а тепер в суді визнає передачу грошей. Від коментування судового процесу відмовився і голова обласної організації ВО «Свобода», народний депутат Олександр Сич: «Усі крапки над "і" має розставити суд». Посередника цієї махінації після викриття факту дачі хабаря оголосили у міжнародний розшук. Як повідимили «Z» у прес-службі обласної прокуратури: «Колковського затримали у Хорватії. Зараз триває процес екстрадиції його на батьківщину». З ініціативи голови комісії міськради з питань депутатської діяльності Михайла Сеньківа Колковського хотіли позбавити депутатського мандату. За це проголосували 38 депутатів міської ради ще в грудні 2012 року. Але, як повідомили «Z» у міській раді, пан Колковський досі є депутатом.

 

На судовому засіданні адвокат Гаркота також намагався з’ясувати, чому потерпілий бізнесмен вимагає такої великої компенсації завданої шкоди — більше мільйона гривень. В цю суму входить і сам хабар. До речі, «мічені» гроші зараз перебувають у суді як речовий доказ. От тільки там не вистачає близько п'яти тисяч доларів, які висипалися з машини ще під час затримання: виглядає, що дехто з учасників подій отримав приємний «бонус». Підприємець Ломей вимагає повернути йому всю суму підставного хабаря. А решту компенсації він обґрунтовує тим, що замість того, аби виконувати свої прямі обов'язки, він мусить викривати місцевих хабарників, тому зазнає фінансових збитків. А ще він про всяк-випадок обмежив своє спілкування з близькими, і це завдало йому моральної шкоди.

 

Наразі суд оголосив перерву до 15 квітня, після чого продовжить допит свідків. За інформацією обласної прокуратури, кримінальне провадження розпочато за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання хабаря в особливо великому розмірі). За цією статтею передбачено покарання до 10 років ув'язнення з конфіскацією майна. Як пояснив «Z» керівник апарату Івано-Франківського міського суду Володимир Оліяр, те, що Гаркот визнав свою провину, може пом’якшити міру покарання, але наскільки — це вирішить суд, зіставивши всі докази і факти. Тим часом потерпілий Віктор Ломей зауважив, що зізнання колишнього очільника Департаменту містобудування — це лише вершина корупційного айсберґа: «Питання у цілому злочинному угрупованні, що створене на базі міської ради, обклало хабарами ціле місто і діє у власних інтересах та оббирає народ». Народ, додамо, який обирає цих депутатів.

 

Спецоперація по-київськи: як це було?

 

9 жовтня 2012 року — в планований день викриття хабарника — київські працівники СБУ діяли за операційним планом, але, очевидно, недооцінили факт присутності в автомобілі одного з очільників місцевої «Свободи», а саме пана Онуфріїва. Швидка мобілізаційна здатність цієї політичної сили відома загалові. За лічені хвилини біля затриманої машини з хабарником зібрався натовп молодих «свободівців», «підтягнулися» депутати міської та обласної рад, прибув тодішній голова обласної ради Олександр Сич (теж «свободівець»). Приїхав і тодішній народний депутат України Зіновій Шкутяк («Наша Україна»). «Свободі» зіграв на руку і той факт, що в середмісті, неподалік від місця затримання, якраз закінчився концерт. Публіка, яка розходилася по домівках, залюбки взяла участь в акції «визволення бранців».

 

Очевидно, силовики не чекали такого «теплого прийому» франківчан. Зі слів «свободівців», охочих захистити затриманих зібралося близько 500 осіб. Все перетворилося на масову акцію протесту з застосуванням фізичної сили і закликами на кшталт: «Ганьба!», «Усі на революцію!». На підмогу СБУ та прокуратурі викликали спецпідрозділ «Беркут» і міліцію. В тій колотнечі головному винуватцеві подій Олегу Гаркоту стало зле, і його відвезли до лікарні. А Балагуру та Онуфріїва правоохоронцям вдалося посадити у службовий мікроавтобус і попри те, що машину розхитували протестувальники, заїхати в арку найближчого подвір'я й забарикадуватися воротами. Відтак на мікроавтобус посипалися яйця з балконів, а розлючена юрба почала штурмувати браму і врешті виламала її. Не відомо, що тоді вплинуло на працівників СБУ та прокуратури, але затриманих «на гарячому» відпустили. «Свобода» перед виборами отримала пристойну рекламу, люди — сатисфакцію і винагороду з частини хабаря, яка невідомо як висипалася з машини. Балагура та Онуфріїв відбулися легким переляком.

 

Оскільки події відбувалися за місяць перед парламентськими виборами, «Свобода» скористалася з моменту й провела акції протесту проти незаконного затримання своїх членів. Акції відбулися в Івано-Франківську, Львові, Тернополі і навіть в Києві. Онуфріїв на прес-конференції назвав дії силовиків провокацією і розцінив такі події як політичний тиск перед виборами та як залякування пересічних громадян. 

15.03.2013