Перегляд политичний

В комисіи буджетовій жадав пос. Цайтгамер справедливїйшої дисльокаціи шкіл середних в загалї, а відтак такожь і в Галичинї. Пос. Черкавскій промо­вляв за петицією в справї перемїви терно­пільскої школи реальної на промислову. Мин. Гавчь сказав, що він вправдї з разу противився тому, а то для того, що у Львовї êсть державна школа промислова, але теперь возьме правительство сю справу під розвагу. Пос. Бобжинєкій домагався, щоби в Га­личинї більше підпирати науку промислову. Министер просвїти обїцяв се жаданє увзгляднити.
В суботу закінчилися у Вїдни наради комитету австрійских епископів, але хід сих нарад і їх ухвали доси незвїстнй.
На нинїшнім засїданю палати послів має бути відчитане прошенє вїденьского суду карного о дозволенє виточити слїдство про­тив посла Шенерера, котрий допустився пу­бличного насильства, напавши на редакцію „Tagblatt-у“ Шепса. Коли именво згадана га­зета оголосила в четвер вїсть о смерти нїмецкого цїсаря, а вїсть та показалась опісля неправдивою, зібрав Шенерер кількох по­слів, націоналів нїмецких і антисемитів, а відтак ще і громаду академиків і напав в ночи около 12 год. на згадану редакцію Редакторам прийшла на помічь вся служба з друкаряї і они побивши Шенерера, вики­нули єго на улицю.
Вчера видав цїсарь Фридрих слїду­ючу проклямацію: „Уповаючи на власну си­лу стоїть Нїмеччина поважно серед наро­дів, що бажають тїшитись мирним розвит­ком. Що так єсть, то маємо подяковати цї­сареви Вильгельмови. Переняті великою за­дачею, будемо старатися вести дальше єго дїло в тім дусї, в якім єго заложено, щоби зробити Нїмеччину підпорою мира згі­дно з союзними державами і з конститу­ційними органами нїмецкої держави і Прус і плекати добробит нїмецких країв.“
Вїденьскій „Tagblatt“ Шепся одержав з Берлина вїсть, що министри Путкамер і Ґослер, а такожь і президент полиціи Рихтгофер мають податися до димисіи в протягу 14 днїв і що на мїсце Путкамера прийде имовїрно Бенинґзен. В виду сих вїстей годиться навести слїдуючій відзив півурядовоя „Köln. Ztg.“ о заграничній по­литицї Нїмеччвяи : Єсть то нїмецкій, а осо­бливо старопрускій звичай в горю за ми­вувшостею не забувати старатися і о тепе­рїшність. Найже нїмецкій нарід знає вже теперь, що в кругах, котрим можна вїри­ти ва підставї певних і непохитних заяв­лень, що єсть певною рїчею, що доки кн. Бисмарк єсть канцлером, загранична поли­тика позістане така сама як була за цїсаря Вильгельма. Такожь не журиться нїхто о то, що цїсарь Фридрих відступить від сеї по­литики, котру обдумано не без єго вїдомо­сти. Кн. Бисмарк хиба би не виріс був в монархачнім чувствї в не спільно при­чинився до освованя в сполученя нїмецкої держави, щоби в хвилах вотреби ве заяви­тись солидарвим з кождим пруским ми­нистром. Якоїсь змїви, хочь би лишь прус­ких відносин він не покрив-би своїм и­менем. О таку змїву не треба і журитись. Зі взглядів державно правних нема нїя­ких трудностей; лишь цїсарска проклямація о вступленю на престоль в краях, належа­чих до держави, буде мусїла різнитись від тої, котра буде призначена для держави і буде може так звучати : „Ми Фридрих, цїсарь нїмецкій, в имени союзних князїв нїмецкнх і т. д.“ Треба ще і то згадати, що один старенькій защитник і любимець нїмецкого народу заявив одному видатнїй­шому проводирови в пирляментї, що він ми­мо загального мнїня думає, що вигляди на удержанє мира зовсїм не ослабли, бо від часу війни освободженя знають за границею, що хто би зачїпив Нїмеччину в часах сумних для неї, мусїв-би числитись з по­двійною еї силою природною.
О теперїшній ситуаціи политичній в Нїмеччинї і єї впливї на заграницю одер­жала „Corr. de l’Est“ з Берлина слїдуючу цїкаву кореспонденцію. Берлиньскі круги по­литичні і дипломатичні — каже згадана га­зета — відзискали вже о стілько потрїбний спокій, що можуть вже більше холодно оцї­нити важність ситуаціи і слїдити за можли­вими наслїдками змїни монарха. Розумїєсь що в першім рядї стоїть питанє, що ста­неся з европейским миром ? Чи по смерти цїсаря Вильгельма буде він захитаний? А дальше: Яке враженє викликала в Франціи смерть цїсаря Вильгельма ? На всї ті питаня єсть лишь одна відповїдь, але она вистане, що­би вдоволити навїть тих, що найбільше су­мнїваються: „Кн. Бисмарк не перестає ве­сти заграничну политику Нїмеччини а то са­мо стремленє до удержаня мира, яке пану­вало доси, позістане і дальше підставою нї­мецкої политики під новим цїсарем.“
Диктатура ген. Булянжера, котрий при виборах дня 26 лютого одержав — як звїстно — 54.600 голосів, хочь яко чоловїк войсковий не має права кандидувати на по­сла, зачинає чимь раз більше лякати Фран­цію. Нинї зачинають вже голосно говорити що република Француска починає пережива­тися і що нарід Францускій має вже досить републики і бажає теперь иншої форми пра­вительства. Радикали, котрі доси з великим успїхом піддержували Булянжера, лагодять­ся пильно до нових виборів і де можуть, агитують вже теперь за Булянжером. Навїть і сам Булянже, хочь відрїкаєся на око вся­кої звязи з радикалами, не перестав стара­тися о популярність. Так був він недавно в лицею в Клермон-Ферран і роздавав там ученикам оловцї з написею : „Пра­цюймо для вітчини", а відтак мав па­тріотичну бесїду до учеників, в котрій заохочував їх до того, щоби они колись помогли Франціи відзискати своє перворядне становище. В Ліонї мав знову прихильник Булянжера, радикальний посол Ляґер, бе­сїду, в котрій мїжь иншим так сказав: „В 1850 р. видко було, що реакція виступає чим раз сильнїйше і що жадна людска си­ла не може єї здержати. Що-жь повинни бу­ли тогдї зробити републикане? Замїсть зави­ватись в свої хоругви як в посмертне о­дїяло, повинні були порозумїтися з тим чоловїком, до котрого горнулись маси і згодитись на роздїл одвїчальности і кори­стей найвисшої власти. Незручність наших попередників засудила була републиканьску партію на вісїмнацятьлїтну абдикацію. Чи-жь ми не робимо тої самої похибки ? Нарід заявляесь нинї за Булянжером; берїм от­же Булянжера для себе. Коли не рїшимось, то бонапартисти возьмуть Булянжера для се­бе.“ З сего видко ясно, якій дух вїє нинї в Франціи, а берлиньска „Post“ звертає спра­ведливо увагу на сі прояви і заздалегідь вказує Нїмеччинї небезпечність диктатури в Франціи, котра стоїть в тїсній звязи з политикою реванжу. В Франціи, котра стоїть в іїсній звязи з политикою реванжу.
В Францускім министерствї дїл заграничних розпочались знов переговори Флюранса з италійским амбасадором Менабреа в справї угоди торговельної. Кажуть, що предложеня Италіи суть для Франціи користні.
Вчера дав Криспи відповїдь на интер­пеляцію пос. Феррарого в справї болгарскій. відповїдь була коротка і не зовсїм ясна, хочь з неї видко, що Италія стоїть все ще по сторонї Болгаріи. Криспи сказав, що не може богато сказаті в сїй справї, бо она ще не рїщена. Факт, що Италія мимо союза з Нїмеччиною, стоїть на зовсїм иншім становищи, доказує лишь, що заключений со­юз не змушує єї до рабскої политики. Ита­лія заключила союз лишь для удержаня ми­ра, в инших справах веде самостійну по­литику. Интерпелянт ошибаєсь, колв думає, що Италія стоїть під впливом заграницї. Италія мало журиться тим, хто буде в Бол­гаріи князем, але лежить їй на серци під­пирати кождий край, котрий боресь за свою независимість. Италія не може забути, що она такожь повстала волею народу. Одповїдь ся зробила в парляментї дуже добре враже­нє, а палата приняла єї грімкими оплесками.

13.03.1888

До теми