Триста літ минає, як шотландський люд у британському ярмі конає… Так на український лад може заспівати кожен амбітний шотландець, який вже давно вирішив, як він проголосує на референдумі про незалежність через 10 місяців. А шотландський уряд тим часом визначився з господарською програмою суверенного краю та економічним обґрунтуванням незалежності.
«Майбутнє Шотландії лежить у наших руках!» — гордо заявив перший міністр Шотландії Алекс Салмонд, презентуючи в Ґлазґо на засіданні своєї Шотландської національної партії брошуру «Майбутнє Шотландії. Її дорожня мапа в напрямку незалежності». Хоча назвати цей документ «брошурою» — це таки його принизити, адже ґросбух, де описано «економічні, соціальні й демократичні арґументи незалежності», вийшов такий нівроку — на 670 сторінок.
«У нашій візії це має бути незалежна Шотландія, яка мусить відновити своє гідне місце рівноправного члена серед суверенних держав», — наголосив Салмонд . Незалежність, на його переконання, має стати «тим важелем, який змінить Шотландію на краще». «Незалежність Шотландії принесе користь і всім індивідуумам, і шотландським родинам, а отже, й цілому краю», — заявив Салмонд.
«Основоположний документ» презентує докази, що Шотландія має здатність і всі передумови, аби стати успішною незалежною державою. Економічне зростання і справедливість у розподілі прибутків — ось два головні чинники, на яких ґрунтується доказова база. Салмонд стверджує, що незалежність від Великої Британії стрімко поліпшить фінансове становище поки що лише автономного краю. Він продемонстрував це на прикладі нафтової промисловості — як 90% прибутків з реалізації вуглеводнів, добутих на території чи в прибережній акваторії Шотландії, тікають до Лондона.
На думку першого міністра, заважають розвиткові території й англійські військово-морські бази з їхніми атомними субмаринами. Тому, певен він, увесь флот треба вигнати до Англії. Водночас Салмонд виступає за створення власних збройних сил і відкриття шотландських амбасад по всьому світу.
Реакція з Лондона не забарилася. «Химерою» назвав «Майбутнє Шотландії» колишній британський міністр фінансів Алістер Дарлінґ, який нині відповідає за зв’язки центрального уряду зі Шотландією. «Мені смішно слухати, коли хтось розповідає, що, мовляв, усі добрі справи чиняться на півночі (натяк на Шотландію – П.Г.), а все зло на півдні (натяк на Англію – П.Г.)» — сказав він в інтерв'ю ВВС, коментуючи виступ Алекса Салмонда.
А Денні Александер — головний секретар Британського казначейства — попередив, що з проголошенням незалежності середньостатистичний шотландський платник податків буде змушений віддавати до державної скарбниці на 1000 фунтів більше, ніж віддає сьогодні. І то без необхідних відрахувань до скарбниці Європейської Унії та НАТО, повноправними членами яких планує залишитися Шотландія.
Зрештою, ці неґативні чинники й раніше були відомі шотландцям. Саме тому поки що лише одна третина з них виступає за незалежність. Проте Алекс Салмонд не втрачає надії, він має ще 10 місяців, аби довести, що незалежність — це таки краще, почесніше й поплатніше, ніж прив'язка до англійської корони.
27.11.2013